okula uyum haftası planlarıdır.
Acele ettiğiniz için tam düzenleyemedim. Üzgünüm.
RAR DOSYALAR ÇİZELGE ŞEKLİNDE OLUP, METİN ŞEKLİNDEKİ GÜNLÜK PLANLARDAN İÇERİK OLARAK DA FARKLIDIR.
https://onceokuloncesi.com/dosya/upl...58b7b7b2ec.rar
GÜNLÜK PLAN
14 /09/09
Pazartesi
OKULUN ADI:
YAŞ GRUBU : 5-6 yaş
1. Konu: OKULUMDA İLK GÜNÜM
SOSYAL ALAN
Amaç 2: Duygularını fark edebilme
Kazanımlar:
1. Duygularını söyler.
2. Duygularını müzik, dans, drama vb. yollarla ifade eder.
Amaç 3: Duygularını kontrol edebilme
Kazanımlar:
3. Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.
Amaç 6: Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar:
1. Kendiliğinden iletişimi başlatır.
2. Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.
SDA 6 K:1.-2
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 1: Kendisi ve ailesi ile ilgili bilgileri kavrayabilme
Kazanımlar:
1. Kendisi ile ilgili bilgileri açıklar.
ÖĞRENME SÜRECİ
DRAMA
BA1.-K.1.
SDA 2 K: 1-4
SDA 6 K:1-2
• Öğretmen, yere minderleri çember oluşturacak biçimde dizer.
• Okula gelen Veliler ve çocuklar karşılanır. Anneler çocukları ile minderlere otururlar.
• Erken yatıp yatmadıkları; ceviz, bal yiyip yemedikleri, ayakkabılarını kendilerinin giyip giymedikleri konusunda kısa bir sohbet yapılır ve öğütlere uydukları için tebrik edilirler.
• “ Tanışma Topu ” oyunu oynanacağı söylenir. Öğretmen, çevresine bakarak top arar. Ama
bulamaz. (Sınıftaki toplar saklanmalıdır.) Topu gören olup olmadığını sorar. “Madem topumuz yok, biz de bugün, gazeteden top yapalım.” der. Gazeteden top olup olmayacağı sorulur. Çocuklara top yapma fırsatı verilir. Makas isteyen olursa, makas kullanmadan nasıl yapılabileceği sorulur. Belirli bir süre beyin fırtınası yapılır. Doğruyu bulup, gazeteyi buruşturmayı düşündüklerinde alkışlanır. Öğretmen, velilerin de katılımları ile kağıttan yapılan topu önce kendi ismini söyleyerek bir anneye atar. Anne ismini söyleyip bir çocuğa atar. Yani kağıttan topu tutan, isim ve soyadını söyler.
• Oyunun 2. bölümünde farklı jest, mimik ve hareketlerle kendini tanıtır.
• Okula geldikleri için hissettikleri duygularını söylerler.
• Veliler ile çok kısa bir toplantı yapılır. Çocukların tespit edilen eksik kayıt belgelerini
tamamlamaları istenir.
• Çocukların şahsî eşyalarında bulunması gereken özellikler anlatılır.
Temizlik malzemelerini ne zaman getirmeleri gerektiği ve kaliteli malzemenin, kalitesiz malzemeye göre daha ucuz olduğu, ucuz ürünleri daha fazla kullanmak durumunda kalındığı, bazı sabunların çocukların ellerinde yaraya neden olduğu belirtilerek listede istenen temizlik malzemelerini eylülde getirmeleri istenir.
• Öğretmen önceden keserek hazırladığı 20 daireyi eline alır. 1 tanesini çocuklara göstererek:
—Bu top olabilir mi? Peki, sizce bu nedir? Bu daire ile neler yapabilirsiniz? Daire ne renk?diye sorar, çocuklar yanıt verirler. (Öğretmen kimlerin özgün düşünebildiğini, renk bilgisi olduğunu gözlemlemeye çalışır.)
—Bugün bu dairelerle bakalım ne yapacağım? Bunu size söylemeyeceğim. Eminim siz ne olduğunu bileceksiniz, dedikten sonra sayarak elindeki daireleri velilerden ve çocuklardan oluşan çemberin ortasına yan yana koyar. Çocuklar da sayma işlemine eşlik ederler. (Öğretmen kimlerin 20’ye kadar sayı sayabildiğini gözlemlemeye çalışır.)
—Elimdeki daireler bittiğine göre, acaba ben ne yaptım? sorusunu sorar. Öğretmen çocukların kolay bilmeleri için beslendiği zaman koza örüp uyuyacağını, sonra renk renk kanatları olan bir kelebeğe dönüşeceğini söyler. Cevaplar alınır. Bu tırtılın büyüyebilmesi için beslenmesi gerekli. Sizce tırtıl ne yiyerek beslenip büyüyecek? sorusu sorulur.
—Elimde tutuğum yaprakları sizin için hazırladım. Bu yaprakları iyi saklayın. Yarın tırtılımız çok aç olacak. Siz okula gelirken bu yaprakları unutmayın ki, onu besleyip büyümesine yardım edelim, der.
—Yarın sizlerle resim yapmak, oyun oynamak istiyorum. Anneler sınıftayken hareket edemiyoruz. Yarın anneleriniz içeri girmesinler. Biz de oyunumuzu oynayıp resim yapabilelim. Zamanımız dolduğunda sizi almaya gelecekler. Siz de evlerinize gideceksiniz. Benim de evim var, ben de evime gideceğim. Hiçbirimiz okulda kalmıyoruz. Şimdi yanıma sıra ile gelin, yapraklarınızı vereyim, sizi öpeyim, evinize göndereyim, diyerek gün bitirilir.
AİLE KATILIMI Veliler çocukları ile birlikte sınıf ortamındaki etkinliğe katılacaklar.
DEĞERLENDİRME
Öğrenci açısından:
Ağlayan çocuklar kimlerdi?
Ağlamadan sınıfa uyum sağlayanlar kimlerdi?
Yapılan etkinliklere uyumlu bir şekilde katılanlar kimlerdi?
Çocuklar ilk gün stresini kolay yenebildiler, eğitim ortamına güven duyabildiler mi?
Öğretmen açısından:
Çocuklar ve veliler ile tanışma heyecan verici ve zevkli miydi?
Uygulamada bir aksaklık yaşandı mı?
Çocuklarla kurulan iletim çocukların rahatlamasını sağlayacak nitelikte miydi?
Etkinlik açısından:
Seçilen etkinlikler çocukların gruba uyumunu sağlayacak nitelikte miydi?
Okul Öncesi Öğretmeni Okul Müdürü
GÜNLÜK PLAN
15 /09/09
Salı
OKULUN ADI:
YAŞ GRUBU : 5-6 yaş
2. ARKADAŞLARIMI VE SINIFIMDAKİ KÖŞELERİ TANIMAYA ÇALIŞIYORUM.
Kavramlar:
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 3. Büyük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme
Kazanımlar
6. Topu yandan alır, yana verir.
7. Bacaklarının arasından arkaya atar.
8. Topu elden ele verir. (Başının üzerinden, bacaklarının arasından, kolunun altından)
SOSYAL ALAN
Amaç 2. Duygularını fark edebilme
Kazanımlar
1. Duygularını söyler
4- Duygularını müzik, dans, drama vb. yollarla ifade eder.
Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
1. Kendiliğinden iletişimi başlatır.
2.Grup etkinliğine kendiliğinden katılır.
Amaç 3: Duygularını kontrol edebilme
Kazanımlar:
3. Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.
DİL ALANI
Grup arkadaşlarının isimlerini öğrenir.
BİLİŞSEL GELİŞİM
BA1.-K.1.Kendisi ile ilgili bilgileri açıklar.
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç 1: Temizlik kurallarını uygulayabilme.
Kazanımlar:
1. Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.
2. El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.
ÖĞRENME SÜRECİ
OYUN VE HAREKET
BA 1 K: 1
SDA 2 K: 1-4
SDA 6 K:1. -2
• Öğretmen yere minderleri çember oluşturacak biçimde dizer.
• Çocuklar karşılanır, annelerini öperek eve gönderirler. Ağlayan çocuk olursa, annesinin çocuk ile konuşması istenir.
• İçeriye giren çocuklar minderlere otururlar.
• Eve gönderilen yaprakları kimin getirmiş olduğu belirlenir. Yaprakları getirenler tırtılın
ayaklarının altına koymaları istenir. Tırtılın bu yaprakları yiyerek büyüyeceği söylenir.
• Evde tırtıl yaparak getiren olmuşsa, teşekkür edilir. Resimlerini anlatmak isteyene fırsat verilir.
TIRTIL BESLEME OYUNU (BACAKLAR ARASINDAN TOP KAÇIRMA OYUNU)
PMA 3 K: 6-7-8
Öğretmen çocukları arka arkaya sıralar. Çocuklar tırtıl olur. Her çocuk bacaklarını ayakta açar. Öğretmen öndeki çocuğa top verir. “ Haydi çocuklar tırtılı besleyelim.” diyerek yönerge verir. Çocuklar topu bacaklarının arasından geçirir. Topu en son alan en başa gelir. Öğretmen çeşitli yönergelerle topu arkasındakine farklı yönlerde vermesini söyler. (Başının üstünden, sağ, sol taraftan, bacaklarının arasından vs.) Oyun birkaç kez tekrarlanarak çocukların onayıyla “ çocuklar tırtılımız doymuş.” diyerek etkinlik sonlandırılır.
TEMİZLİK
ÖBA 1 K:1-2-3-6
-Şimdi bir tırtıl olabilmemiz için birbirimizin arkasına geçerek, öndeki arkadaşımızın omzuna elimizi koyalım, denir. Tuvalet ihtiyaçlarını karşılar, tuvaletin yerini öğrenirler.
• Eller yıkanırken üzerlerini ıslatmayacak şekilde ellerini nasıl temiz yıkayabilecekleri uygulamalı olarak gösterilir.
• Sınıfa geçilir. Oyuna devam edilir.
• Not: okula uyum haftası içinde 3 saatlik eğitim yapıldığı için beslenmeye yer verilmez.
Dün oynanan tanışma topu oynanarak, isim öğrenme çalışması yapılır. Bu arada
kendilerini ifade etmelerine yarayacak sorular sorulur.
“Ertuğrul’a Bakınız”, “Lale Sümbül”, “Asma Salıncak” gibi kaynaştırma eğitimi yapmaya yarayan oyunlar öğretilerek oynanır.
LALE SÜMBÜL
Lale sümbül, menekşe gül
Hepsi açtı birden bire.
Papatyalarla hep doldu.
Bizim de okulun yolu.
Ellerimizle şap şap şap.
Ayaklarımızla rap rap rap.
Bir sağa, bir sola; dans edelim kol kola.
Çocuklar halka olurlar. Bir çocuk ortaya geçer, yere çömelir. Şarkının sözlerine uygun hareketlerle oyun ebe değişimi ile devam eder.
ERTUĞRUL’A BAKINIZ
Ertuğrul’a bakınız.
Top tüfek atınız.
Ne hoş gülüyor.
Yürek yakıyor.
Derslerini bilmiyor.
Gözyaşını silmiyor.
Kalk, ayağa kalk!
Etrafına bak!
Kimi seçersen tut kolundan at! dendiğinde çocuklardan birini seçerek ebe yapar.
ASMA SALINCAK
Bahçeye kurdum asma salıncak,
Tuğçe kardeş gelip sallanacak. ( Öğretmen çocuklardan birinin ismi söyler, el ile
“ Gel’’ işareti yaparak yanına çağırır. Öğretmenin yanında ayakta duran çocuk; kollarını sallar, dizlerini bükerek sallanma hareketi yapar.)
Ne var da bunda korkulacak?
Ah ne güzel, ne güzel asma salıncak!
diyerek söylenen şarkıdan sonra bir başka çocuğun ismi söylenerek bir süre oyun oynanır;
ya da sınıftaki köşeler ilgilerini daha çok çekerse, serbest oyun oynamalarına izin verilir.
SANAT
SDA 4 K:1
• Resim yapmak isteyenlere kağıt ve boyaların yeri gösterilir ve buradan daha sonraki
günlerde alabilecekleri söylenir. Masalara pastel boyalar bırakılır. Kağıtları dağıtması için daha önce okul yaşantısı olan bir çocuktan yardım istenir.
• Fon karton parçası, elişi kağıdı parçası, üzerinde resimler olan mecmualar, dergi ve
gazeteler; makas, boyalar, yapıştırıcı verilir. Keserler, yırtarlar, yapıştırırlarken makası düzgün tutmaları için örnekler gösterilir.
• Resimlerini bitiren çocuklara, bugün yapacağımız resimlerin bizim için çok değerli olduğu, onları bugünün anısı olarak saklayacağımız söylenir. Öğretmen resimleri bir rulo yaparak kurdele ile bağlar. Bir sepetin içine koyar. Sene sonuna kadar saklanır. Okulun son günü yapılacak resim ile ilk günkü resimleri bir poşet dosya içine yerleştirilir. Gelişimlerini kıyaslarlar.
FEN
• Çocuklar birbirlerini görebilecekleri şekilde sandalyelere otururlar. Öğretmen çocuklara sınıftaki köşeleri tanıtır. Köşeleri nasıl düzenli tutabilecekleri hakkında ortak kararlar alınır. Sanat etkinliği sonrası köşelerin düzenli bırakılıp bırakılmadığını araştırır, eksiklikler varsa alınan kararlar doğrultusunda düzenlerler.
• Yarın bu köşelerde istedikleri oyuncaklar ile oynayabilecekleri, ancak alınan karaların unutulmaması gerektiği açıklanır.
MÜZİK
• Çocuklardan bireysel şarkı söylemek isteyenler olursa şarkı söylemeleri desteklenir.
• “Daha Dün Annemizin” şarkısı bilenlerle birlikte söylenir.
• Okulda bugün yapılanlar hakkında kısacık sohbet yapılır.
• Eve gidiş hazırlıkları yapılır.
• Yarına kadar kendilerinin çok özleneceği söylenerek çocuklar evlerine gönderilir.
AİLE KATILIMI
DEĞERLENDİRME Öğrenci açısından:
Ağlayan çocuklar kimlerdi?
Ağlamadan sınıfa uyum sağlayanlar kimlerdi?
Yapılan etkinliklere uyumlu bir şekilde katılanlar kimlerdi?
Öğretmen açısından:
Uygulamada bir aksaklık yaşandı mı?
Çocuklarla kurulan iletim çocukların rahatlamasını sağlayacak nitelikte miydi?
Köşeler yeterince tanıtılabildi mi?
Etkinlik açısından:
Seçilen etkinlikler çocukların guruba uyumunu sağlayacak nitelikte miydi?
Okul Öncesi Öğretmeni Okul Müdürü
GÜNLÜK PLAN
16 /09/09
Çarşamba
OKULUN ADI:
YAŞ GRUBU : 5-6 yaş
3. RENKLERİ GRUPLANDIRIYORUM
Kavramlar:
Renk:Kırmızı
Eşleştirme
Çok-Az
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
1. Küçük nesneleri toplar.
7. El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır.
13. Malzemeleri istenilen nitelikte keser.
14. Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır.
15. Makası istenilen nitelikte tutar.
DİL ALANI
Amaç 1. Sesleri ayırt edebilme
Kazanımlar
4. Verilen sese benzer sesler çıkarır.
Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme
Kazanımlar
2. Sohbete katılır.
SOSYAL – DUYGUSAL ALAN
Amaç 3. Duygularını kontrol edebilme
3. Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.
ÖĞRENME SÜRECİ
OYUN VE HAREKET
• Çocukları öğretmen elinde renk renk balonlarla karşılar.karşılanır.
• Hangi çocuk ne renk balon istiyorsa verilir. Bir süre serbest olarak balon ile oynarlar. Bu balonun rengi ile eş renkte olan sandalyenin bacağına bağlaması istenir. Sınıfta çocuğu ile birlikte bir anne varsa bağlama işine yardım etmesi istenir. Bağlama yapamayan çocuğa yardım edilirken, kimlerin balonu bağlayabildikleri gözlemlenir.
• Sandalyesine oturan çocuklara balonlarla bir oyun oynanacağı, sandalye ve balonlar oyununu bilip bilmedikleri sorulur. Çocuklar düşüncelerini söylerler. Oyun için hazırlarsa, ağlayan çocuk yoksa oyuna geçilir.
Öğretmen eline bir tef alır. Balon tekerlemesi söyleyerek çocukları dansa davet eder.
BALONLAR
Renk renk balonlar,
Pat pat patlar.
Kimi uçar,
Kimi uçmaz.
Baloncu amca,
Bana balon satmaz
Niye?
Parasını vermedim diye.
Ülkü DUYSAK
• Tefe vurunca çocuklar müzik ile sandalyelerin çevresinde dolaşırken balon patlatmaya çalışırlar. Müzik durduğunda hangi renk balonların patlamadığını / patladığını söylerler. En çok hangi renk balonun patlamış olduğunu bilmeye çalışırlar.
SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ
• EVCİLİK KÖŞESİ: Köşeye mutfak seti, okul önlüğü, okul çantası yerleştirilir. İlgi duyan çocuklar bu köşede oynamaya başlarlar.
• MASA OYUNCAKLARI KÖŞESİ: Legolar, yap-bozlar, parça-bütün oyuncakları farklı masalara yerleştirilir. İstedikleri masaya geçen çocuklara bu oyuncaklarla nasıl oynayacakları açıklanır.
• Gelecek kırtasiye malzemeleri liste tutularak teslim alınırken çocukların şahsi eşyalarını dolaplara kendilerinin yerleştirmesi, böylece kendi eşyasını koyduğu yerden kolayca bulabileceği söylenir.
• Veliler ve ağlamaya devam eden çocuklar gönderildikten sonra, çocuklar renklerine göre elişi kağıtlarını ve fon kartonlarını gruplandırırlar. (Renk bilgileri kontrol edilir.)
SANAT
PMA 2 K: 1-7-13-14
SDA 3 K: 3
• 1. Grup: Geçen yıldan kalan boyalar, fon karton yarımları masaya bırakılır. Yırtma, kıvırma, katlama ve boyama işlemleri ile özgün ürünler oluşturmalarına rehberlik edilir. Kesip yapıştırırlarken, kesme becerileri kontrol edilir.
• OYUN HAMURU MASASI: Bu masada oyun hamuru ile oynayabilecekleri söylenir.
• Çevrenin toplanmasından sonra sıra olunarak tuvalete gidilir. Ellerini yıkayışları, tuvaletin uygun yerini kullanmaları gözlenerek, doğrular pekiştirilir, yanlışlar düzeltilmeye çalışılır.
DRAMA
DA1. K:4
SDA 3 K: 3
• Çocuklar kahvaltı sonrası sınıfın ortasında toplanırlar. Drama için klasik müzik hazırlanır. Klasik müzik eşliğinde değişik hızdaki ritimlerle çarpmadan, kollar sallanarak, öne eğilerek, çömelip doğrularak yürürler.
• Teyp durdurulur. Minderlere oturulur. Yürürken birbirlerine çarpıp çarpmadıkları sorulur. Neden-sonuç ilişkisi kurmaları sağlanır.
• 2. kez teyp çalıştırılır. Bu defa dikkatli olmaları istenir. Küçük bir çocuk gibi, yetişkin insanlar gibi yürümeleri söylenir…
• 1. gün oynanan tanışma topu oyununa jest, mimik ve hareketlerle özgünlük katılarak değişiklik yapılarak oynanır. Ertuğrul’a bakınız, Lale sümbül gibi isim öğrenmeye yardımcı oyunlar oynanır.
• Asma salıncak müzikli oyunu ile devam edilir. Şarkıya kolları sallama, diz bükme, öne arkaya sallanma ile bedeni kullanarak devam edilir.
• Oturulur. Derin nefes alınır. Nefes tutulur. Yavaşça vermeleri istenir. 3 kez tekrarlanır. Yere uzanırlar. Gözlerini kapatırlar. Rüya görmeleri istenir. Yavaşça kalkıp otururlar.
• Çocuklar etkinliği değerlendirmeye hazır durumdaysalar gözleri kapalı iken neler gördüklerini anlatmaları istenebilir.
TÜRKÇE
DA 4 K:2
SDA 3 K: 3
• Çocukların drama hakkındaki duyguları alındıktan sonra:
-Çocuklar sınıf içinde kırmızı renkte neler var?
-Masalımızda kırmızının da bir öğretmeni var. Ona görev verecek.
-Sizce öğretmeni kırmızıya nasıl bir görev verecek dersiniz?
Masalı dinlemeleri için merak uyandıracak sorularla hazır bulunuş aşaması tamamlanır ve masala geçilir.
KIRMIZININ GÖREVİ
Öğretmeni Kırmızı'ya bir görev vermiş.Kırmızının görevi, nerelerde ve nelerde bulunduğunu öğrenmekmiş. ”Acaba bu konuda kimden yardım isteyebilirim” diye düşünmüş.Aklına yardım isteyebileceği kimse gelmemiş. Sonra eline bir defter ve bir kalem alarak sokağa çıkmış. Önce semt pazarını uğramış.Kendi renginde meyve olup olmadığını kontrol etmiş.Bir süre pazarda dolanıp durmuş.”Galiba benim rengimden hiçbir şey bulamayacağım ”diye düşünürken gözü az ilerdeki tezgaha takılmış.O da ne?Tezgah baştan sona kadar kırmızı renkli meyvelerle doluymuş.Birden heyecanlanmış. Satıcının yanına yaklaşmış ve sormuş:
-Lütfen, bana tezgahta satmakta olduğunuz meyvelerin adını söyler misiniz?
-Satın almayacaksan söylemem,demiş satıcı.Kırmızı biraz bozulur gibi olmuş.Satıcıya söyleyecek bir söz bulamayınca oradan uzaklaşmak istemiş,tam ilerliyorken satıcı:
-Dur,kırmızı! Ben sana şaka yaptım, demiş ve meyvelerin adını sıralamış:
-Şu gördüğün kiraz,diğeri çilek.Yan kasada duran kırımızı renkliler de elma. Haaa,yalnız bu kadar değil tabii.Daha arkadaki kasaları açmadım.O kasalarda da kızılcık ve vişne var,demiş. Kırmızı satıcının söylediklerini defterine bir bir not etmiş. Sonra da satıcıya teşekkür ederek oradan uzaklaşmış,evine doğru yola koyulmuş.Sağına soluna bakınarak yürürken bir mağaza görmüş. Mağazaya girmiş. Askılarda sergilenen kıyafetlere göz gezdirmiş.Bu arada yanına yaklaşan bir bayan tezgahtar, ona ne istediğini sormuş.
-Şeyyy!Ben benim rengimde bir kıyafet var mı diye bakıyordum da,demiş.Bayan tezgahtar,kırmızıyı giriş kapısını yanındaki reyona götürmüş:
-Buyurun efendim. İstemediğiniz kadar çok kırmızı kıyafet var burada. İşte şu gördüğünüz bir gece elbisesi demiş. Şu bir hırka. Daha ne isterseniz var efendim.Manto,etek,pantolon,gömlek… Kırmızı bayan tezgahtarın söylediklerini de bir bir not ettikten sonra,tezgahtara teşekkür etmiş ve mağazadan ayrılmış.Evine gidebilmesi için trafiğin yoğun olduğu bir caddeden karşıya geçmesi gerekiyormuş.Karşıya geçmek için adımın atıyormuş ki,bir fren sesi işitip korkmuş. .Bir sürücü arabanın içinden bağırmaya başlamış:
-Görmüyor musun kardeşim?Yayaya kırmızı yanıyor.Başımı belaya mı sokacaksın?
Kırmızı,korkusundan önce sapsarı,sonra da kıpkırmızı olmuş. Sürücüye:
-Özür dilerim,demiş sonra yeşil ışığın yanmasını beklemiş.Yeşil ışık yanınca da karşıya geçmiş.Korkuyu atlatan kırmızı böylelikle kendi renginin trafikte çok önemli olduğunu anlamış ve trafik ışığında kullanıldığını da defterine not etmiş. Evine az bir mesafe kala yolda bir anneyle kızını görmüş.Anne kızının elinden tutmuş,yavaş yavaş yürüyormuş.Kızın elinde pamuk şeker varmış.Pamuk şekerin rengi kırmızıymış. Üstelik kız çocuğunun ayakkabıların da kırmızıymış. Kırmızı bunları da defterine not etmiş.
Çok yorulduğunu ancak,evine geldiğinde anlamış.Kendini sırt üstü yatağa bırakmış.Gözlerini tavana dikerek bir süre öylece kalmış.Sonra kırmızı kırmızı rüyalar görmek üzere uykuya dalmış.Rüyasında Güneş, gökyüzünden seslenmiş:
-Sen araştırma görevinin bittiğini sanıyorsan yanılıyorsun. Ben de ufuktan batarken ve doğarken kırmızı görünüyorum.
Yağmur sonrası ortaya çıkan gökkuşağında da kırmızı vardır. Hem biliyor musun,sen ve diğer renkler benim sayemde dünyaya geldiniz,demiş ve güneş ufuktan çekilmiş. Güneş’in söylediği bu sözlerden sonra kırmızı, gökkuşağına doğru uçmaya başlamış.Gökkuşağına ulaştığında kendisini bekleyen sarı,turuncu,yeşil,mor,pembe,mavi renkler ile arkadaş olmuş.
Ülkü Duysak
DEĞERLENDİRME:
• Kırmızıya öğretmeni ne görev vermiş?
• Eline defter ve kalem niçin almış?
• Semt pazarında ne araştırmış?
• Kırmızı renkte hangi meyveler varmış?
• Mağazada tezgahtara ne sormuş?
• Tezgahtar ona kırmızı renkte olan hangi kıyafetleri göstermiş?
• Kırmızı rüyasında uçmuş, gökkuşağına ulaştığında kendisini hangi renkler bekliyormuş?
• Çevrende senin bildiğin kırmızı neler var?
• Çocuklara kağıt ve boyalar dağıtılır. Çevrelerinde gördükleri en çok sevdikleri kırmızı bir eşya çizmelerinin ardından gün tamamlanır.
AİLE KATILIMI: Ellerinde resimleri ile eve giderken kırmızının görevini onları almaya gelen ailelerine anlatmaları istenir.
DEĞİŞİK ETKİNLİK:
‘Kahvaltı etmeyen Kimi’ kitaptan resimleri gösterilerek anlatılır.
• Öykü sonrası aşağıdaki sorular sorulabilir:
-Kahvaltıda annesi Kimi’ye ne verdi?
-Kimi kirazları ne yaptı?
-Kimi okula gitmek istiyor muydu?
-Kimi okula gitmek için acele etti mi, geç mi kaldı?
AİLE KATILIMI
DEĞERLENDİRME Öğrenci açısından:
Ağlayan çocuklar kimlerdi?
Ağlamadan sınıfa uyum sağlayanlar kimlerdi?
Yapılan etkinliklere uyumlu bir şekilde katılanlar kimlerdi?
Sohbete katılan çocuklar kimlerdi?
Makası istenilen nitelikte hangi çocuklar tutabiliyor?
Öğretmen açısından:
Uygulamada bir aksaklık yaşandı mı?
Çocuklarla kurulan iletim çocukların rahatlamasını sağlayacak nitelikte miydi?
Etkinlik açısından:
Seçilen etkinlikler çocukların guruba uyumunu sağlayacak nitelikte miydi?
Okul Öncesi Öğretmeni Okul Müdürü
GÜNLÜK PLAN
17 /09/09
Perşembe
OKULUN ADI:
YAŞ GRUBU : 5-6 yaş
4. DİKKAT, RENK
Kavramlar:
Renkler
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 4. Küçük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme
Kazanımlar
2. Nesneleri sıkar.
4. Malzemelere elleriyle şekil verir.
SOSYAL – DUYGUSAL ALAN
Amaç 2. Duygularını fark edebilme
Kazanımlar
1. Duygularını söyler
4- Duygularını müzik, dans, drama vb. yollarla ifade eder.
Amaç 3: Duygularını kontrol edebilme
Kazanımlar:
3. Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.
Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
1. Kendiliğinden iletişimi başlatır.
2.Grup etkinliğine kendiliğinden katılır.
DİL ALANI
Grup arkadaşlarının isimlerini öğrenir.
Amaç 8. Görsel materyalleri okuyabilme
Kazanımlar
5. Görsel materyalleri kullanarak olay, öykü gibi kompozisyonlar oluşturur.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 1. Kendisi ve ailesi ile ilgili bilgileri kavrayabilme
Kazanımlar
1.Kendisi ile ilgili bilgileri açıklar.
Amaç 13. Bir örüntüdeki ilişkiyi kavrayabilme
Kazanımlar
1. Model bakarak nesnelerle örüntü oluşturur.
Amaç 4. Algıladıklarını hatırlayabilme
Kazanımlar
1. Olay ya da varlıkları söyler.
2. Varlıkların rengini söyler.
9. Nesne, durum ya da olayı bir süre sonra yeniden ifade eder.
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç 2. Giysilerini giyme ve çıkarabilme
Kazanımlar
2. Giysilerini yardımsız çıkarır.
6. Giysilerini asar
ÖĞRENME SÜRECİ
DRAMA
BA 4 K: 1-2-9
SDA 2 K: 1-4
SDA 3 K. 3
• Çocuklar karşılanır. Ö: çocuklar okula gelince ‘’1. geldin’’ diyerek her çocuğu sayar.
• Giysilerini yardımsız çıkarmaları için övgü dolu sözler söylenir. Eşyalarını dolaplarına düzenli yerleştirip yerleştirmedikleri izlenerek yanlışlar birlikte düzeltilerek sınıfa geçilir.
-Çocuklar dün ‘’Kırmızının Görevleri isimli bir masal anlatmıştım. Sizde bu masalı ailenize anlattınız mı? -Evde kırmızı neler buldunuz?
- Masalımızda kırmızı rüyasında Güneşi görmüş ve onunla konuşmuştu:
-Sen araştırma görevinin bittiğini sanıyorsan yanılıyorsun. Ben de ufuktan batarken ve doğarken kırmızı görünüyorum. Yağmur sonrası ortaya çıkan gökkuşağında da kırmızı vardır. Hem biliyor musun,sen ve diğer renkler benim sayemde dünyaya geldiniz,demiş ve güneş ufuktan çekilmişti. Güneş’in söylediği bu sözlerden sonra kırmızı, gökkuşağına doğru uçmaya başlamıştı.Gökkuşağına ulaştığında kendisini hangi renkler bekliyormuş?
-Evet, doğru kendisini sarı,turuncu,yeşil,mor,pembe,mavi renkler bekliyormuş. Onlarla kırmızı arkadaş olmuş. Sizin de arkadaşlarınız oldu. Şimdi arkadaşlarla bir arada oyun oynama zamanı.
• Teybe klasik müzik konur. Önce ısınma çalışmaları ile (Serbest yürüme, boyun, bel, dokunma hareketleri ) başlanır. Beyaz kelebek oyunu ile devam edilir. Yere yatılır. Gözlerini kapatmaları istenir. Sınıftaki arkadaşlarından birini düşünmeleri, oynadığımız oyunda o arkadaşının üzerinde ne olabileceğini hatırlamaya çalışmaları söylenir. Yada ismi verilen çocuğun üzerinde ne olduğu sorulur. Sırt sırta vererek otururlar. Eşleştiği arkadaşının üzerinde neler olabileceğini hatırlamaya çalışırlar. Sınıfın herhangi bir yerinden üzerindeki elbisenin renginde bir nesne alarak oturması istenir. Doğrular pekiştirilir. Yanlış getirenler doğruyu buluncaya kadar teşvik edilir. Oyun hamurlarını alarak otururlar.
SANAT
PMA 4 K: 2-4
• Oyun hamurlarının içinden yine elbisesinin renginde olanı seçerler. Örn sarı seçmişse çevresinde sarı rengin kendisine ne hatırlattığı sorulur. Oyun hamuru ile neler yapmak istediklerini açılar ve çalışırlar.
• Oyun hamuru oynamak istemeyenlere sulu boya ile çalışabilecekleri ortam hazırlanır.
• Her iki grupta çalışanların etkinlikleri bittiğinde birlikte toplanırlar ve ana renklerdeki elişi kağıtları masalara dağıtılır.Bu kağıtlar ile özgünce kesme, katlama, kıvırma yapmalarına rehberlik edilir.
• Öğretmen çocuklar çalışırken ana renklerden oluşan aynı büyüklükte daireler keserek hazırlar. Kağıtla işlerini bitiren çocuklara daireleri dağıtır.
-Çocuklar size verdiğim dairelerin renklerini kim söylemek ister?
OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ALIŞTIRMALARI
BA 13 K:1
• Belirli bir süre sonra ellerindeki renklerle sıra oluşturmaları söylenir. ( Sıranın sonuna hangi şekil gelir? ) Mavi-Sarı_Kırmızı-Mavi gibi...
• Verilen yönergeye uygun sıralama yapan çocuklar dairelerini kağıda yapıştırırlar.
• Gruplarında doğru sıralama yapmayan arkadaşlarına yardım ederler.
• Yapılan çalışmaları dosyalarına düzenli bir şekilde koymalarına yardım edilir.
TÜRKÇE
DA 8 K:5
BA 4 K: 1-2-9
SDA 2 K: 1-4
SDA 3 K. 3
-Ayşe; kukla köşesinden mavi elbiseli kuklayı getirir misin? Kuklamızın adı ne olsun? Bir arkadaşa ihtiyacı var. Onu da Ahmet getirsin, denir.
• Renkleri konu alan öyküye özgün başlanır. Kuklalarla öyküyü birer cümle söylemeleri ve oyuncuların değişimi ile devam eder.
• Kuklalara şarkı /tekerleme söyletebilirler.
BOYA KALEMLERİ
TEKNİK: Kukla ile anlatım
Kırmızı, sarı,yeşil, mavi,mor,siyah, turuncu boya kalemlerinden oluşturulan kuklalar, kız kukla.
Öğretmenin ön hazırlığı: Öğretmen önceden aşağıda renkleri geçen boya kalemlerine başlık takarak kukla oluşturur. Boya kalemi kuklalarını eline alır. Hangi renk boya kalemi konuşuyorsa, o kalemi konuşturarak öyküyü anlatır.
Öğretmen,bütün öğrencilere resim dersi için bir ödev vermişti. Herkes istediği konuda bir resim çizecek ve çizdiği resmini taşırmadan boyayacaktı. Bu nedenle Meltem, resim yapmak için çantasından resim defterini çıkardı ve resim çizebileceği boş bir sayfa açtı.Bir süre ne çizeceğini düşündü. Sonra, gökyüzüne bir güneş çizdi.Resim kâğıdının alt tarafına bir yol, yolun bir kenarına çatısında kiremitleri olan bir ev çizdi. Bu evin bahçesinde İçinde renk renk çiçekler de olmalıydı. Bahçeyi de çizdi.Sıra bahçenin içini doldurmaya gelmişti.Çeşit çeşit çiçekler açtırdı bahçede. Gölgesinde çocukların evcilik oynayabileceği kocaman bir de ağaç çizdi.Yaptığı resmi tamamlamıştı artık. Sıra bu güzel resmini boyamaya gelmişti. Boya kalemlerini çantasından çıkardı; masaya bıraktı,ancak uykusu geldiği için boyamaktan vazgeçti.Pijamalarını giydi;lavaboya gidip dişlerini fırçaladı ve gelip yatağına uzandı. O kadar çok yorgundu ki, hemencecik derin bir uykuya daldı.
Meltem’in uyuduğunu gören boya kalemleri kıpırdamaya başladılar.
-Zavallı Meltem, çok yorulmuş olmalı,dedi kırmızı kalem.
-O zaman biz Meltem’e yardım edelim,dedi sarı kalem.
-Nasıl yardım edeceğiz ki?diye sordu yeşil kalem.
Mor kalem söze girdi:
Meltem’in yaptığı resmi biz boyayabiliriz,dedi.
-Bu güzel bir fikir,dedi mavi kalem..Hemen işe koyulalım o zaman.Bütün boya kalemleri tek tek kutudan çıktılar.Sadece gri kalem kutuda kaldı.Çünkü erkenden uyumuştu;tıpkı Meltem gibi.İlk olarak mor kalem işe başladı.Bahçedeki çiçeklerin yapraklarını tek tek boyadı. İşi bitince de sakin bir köşeye çekildi.
-Çiçeklerin ortalarını da ben boyamak istiyorum,dedi sarı kalem.
Sarı kalem de çiçeklerin ortalarını boyadı.Yeşil kalem, kahverengi kalemi yanına çağırdı Çünkü ağacı birlikte boyamaları gerekiyordu. Kahverengi kalem ağacın gövdesini ve dallarını boyarken yeşil kalem de ağacın yapraklarını boyadı.İşleri biten yeşil ve kahverengi kalem, mor kalemin yanına gitti. Evin çatısındaki kiremitleri kırmızı kalem,evin dış cephesini ise pembe kalem boyadı.Siyah kalem, kendisine iş düşmeyecek diye bir köşede ümitsizce bekliyordu.Bunu fark eden kırmızı kalem:
-Hadi,gel!Ne duruyorsun? Sen de pencerelerin pervazlarını ve yolun asfaltını boya! Ama sakın, ucunu çok bastırıp da yolu simsiyah yapma,dedi.Siyah kalem buna çok sevindi.Titiz bir şekilde önce pencere pervazlarını sonra da yolu boyadı.
-Pencerenin perdelerini, ben boyamak istiyorum,dedi turuncu kalem.
Mavi kalem karşı çıktı:
-Hayır!Perdeleri ben boyamak istiyorum,dedi.
-Peki, ben hiçbir yeri boyamayacak mıyım?diye sordu turuncu kalem.Sesi çok üzgün çıkmıştı.
Turuncu kalemin üzüldüğünü gören mor kalem araya girdi:
-Sen gökyüzü rengisin.Gökyüzünü boyaman gerekiyor.Lütfen perdeleri turuncu kalem boyasın,dedi.
Mavi kalem biraz düşününce mor kaleme hak verdi:
-Doğru söylüyorsun,dedi.Ben neden düşünemedim bunu?Oysa ben gökyüzünün rengiyim.Uçsuz bucaksız gibi görünen gökyüzünü boyayacağım,ne güzel!Bu çok heyecanlı bir eğlence olacak benim için.
Turuncu kalem perdeleri, mavi kalem de gökyüzünü bir güzel boyadıktan sonra dinlenmeye çekildiler.
Bir köşede arkadaşlarını seyreden beyaz kalem:
-Bana ne zaman sıra gelecek?Ben de bir şeyler boyamak istiyorum,dedi.
-Meltem, bulut resmi çizmemiş.İstersen gökyüzünün maviliğine birkaç beyaz bulut çizip boyayabilirsin,dedi sarı kalem.Beyaz kalem buna çok sevindi ve hemen pamuk tarlasını andıran bulut kümeleri çizdi ve içlerini boyadı.
Boya kalemleri, boyama işini bitirdiklerini düşünüyorlardı ki, gökyüzü birden bire kararmaya başladı ve resimdeki güzellikler görünmez oldu..Bütün boya kalemleri ne olduğunu anlamak için birbirlerine baktılar.
-Beni boyamayı unuttunuz,dedi gökyüzündeki Güneş.
-Evet,evet!Güneş haklı.Onu boyamalıydım.Nasıl da unutmuşum?dedi sarı kalem.Sonra büyük bir özenle gökyüzündeki Güneş’i boyadı.Güneş de bütün ışığını resmin üzerine salıverdi.Resim çok güzel görünüyordu.
-Birazdan sabah olacak ve Meltem uyanacak.Biz de yorulduk.Kutuya girip dinlenelim artık,dedi turuncu kalem.Tam bu sırada kutunun içinde uymak da olan gri kalem,gözlerini açtı,etrafına bakındı.Arkadaşları yanında yoktu.Kutudan usulca çıktı.Masada bekleyen arkadaşlarına:
-Hayrola!Ne işiniz var orda? diye sordu.Yeşil kalem:
-Sen uyurken biz neler boyadık neler…dedi ve olanları gri kaleme anlattı
Gri kalem bu güzel resimde kendi rengi olmadığı için çok üzüldü:
-Ben de boyamı kullanmak istiyorum,dedi.
-Sen ancak kaldırım taşlarını boyayabilirsin,dedi yeşil kalem.
-İyi güzel de… Meltem kaldırım taşları çizmemiş ki resmine, dedi gri kalem.
-Olsun… Meltem bulut da çizmemişti;ama beyaz kalem gökyüzüne bulut çizip boyadı,dedi mavi kalem.Bunun üzerine gri kalem hemen işe koyuldu.Yolun kenarına kaldırım taşları çizdi ve boyadı.
Boya kalemleri,artık kutularına dönebilirlerdi. Meltem’in çizeceği bir sonraki resme kadar dinlenmeleri gerekiyordu.Sırayla kutularına yerleştiler.
Meltem pencereden odasına sızan güneşin ışıklarıyla uyandı.Gece neler olup bitmişti,bundan haberi yoktu tabii.Masanın üzerinde duran resminin boyanmış hâlini görünce şaşırdı:
-Ben ne zaman boyadım bu resmi,hiç hatırlamıyorum,dedi kendi kendine.Uykum çok gelmişti.Herhâlde o nedenle hatırlamıyorum,diye düşündü. Resmini resim dosyasına yerleştirdikten sonra diğer okul hazırlıklarını tamamladı.
Güzel bir kahvaltının ardından okula gitmek için neşeyle evden çıktı.Resim dosyası da elindeydi.Belki öğretmeni resmini beğenir sınıf panosuna asardı.Doğrusu yaptığı resim beğenilmeyecek gibi de değildi. Düşündüğü gibi oldu ve öğretmen Meltem’in resmini sınıf panosuna astı.
O gün Meltem,resmini boyayıp boyamadığını hatırlamasa da bu durumu pek önemsemedi. Boya kalemleri de kutularını içinde.Meltem’in mutluluğuna ortak oldular..
Ülkü Duysak
22.08.2009
DEĞERLENDİRME:
• Meltem’in hangi renklerde boya kalemleri vardı?
• Sizin boya kalemlerinizde hangi renkler var?
• En çok sevdiğin renk ile resim çiz.
FARKLI ETKİNLİK: ‘Tekir okula başlıyor’ anlatılabilir.
Okul, arkadaşlık, renkleri konu alan sınıf kitaplığında bulunan kitaplardan biri okunabilir.
MÜZİK
• Okula başladık, Okul yolu düz gider gibi şarkılar söylenebilir.
• Kendi bildikleri şarkılardan söylemek isteyenlere fırsat verilerek gün tamamlanır.
AİLE KATILIMI
DEĞERLENDİRME Öğrenci açısından:
Renkleri tanıyanlar kimler?
Kimler tanımıyor?
En çok hangi rengi seviyorlar?
Yapılan etkinliklere uyumlu bir şekilde katılanlar kimlerdi?
Öğretmen açısından:
Uygulamada bir aksaklık yaşandı mı?
Çocuklarla kurulan iletim çocukların rahatlamasını sağlayacak nitelikte miydi?
Etkinlik açısından:
Seçilen etkinlikler çocukların guruba uyumunu sağlayacak nitelikte miydi?
Okul Öncesi Öğretmeni Okul Müdürü
GÜNLÜK PLAN
18 /09/09
Cuma
OKULUN ADI:
YAŞ GRUBU : 5-6 yaş
5. KONU: OKULUMU GEZİYORUM
KAVRAM:
Şekil: Dikdörtgen, Üçgen (Okul küp görünüşünde ise kare şeklinin alınması uygundur.)
Çember çizimi
İç-Dış.
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 2: El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar:
1. Küçük nesneleri toplar.
7. El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır.
9. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
11.Şekilleri değişik araçlar kullanarak çizer.
SOSYAL ALAN
Amaç 6: Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar:
1. Kendiliğinden iletişimi başlatır.
2. Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.
DİL ALANI
Amaç 1: Sesleri ayırt edebilme
Kazanımlar:
4. Verilen sese benzer sesler çıkarır.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 2: Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme
Kazanımlar:
1. Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.
Amaç 4: Algıladıklarını hatırlayabilme
Kazanımlar:
2. Varlıkların rengini söyler.
4. Varlıkların şeklini söyler.
Amaç 8: Görsel materyalleri okuyabilme
Kazanımlar:
1. Görsel materyalleri inceler.
2. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar.
3. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.
5. Görsel materyalleri kullanarak olay, öykü gibi kompozisyonlar oluşturur.
ÖĞRENME SÜRECİ
• Çocuklar karşılanır. Dolaplarını öğrenmelerine, eşyalarını düzenli yerleştirmelerine rehberlik edilir. Sınıfa geçen çocuklar sandalyelere birbirlerini rahatça görebilecekleri şekilde otururlar. Sağlık kontrolleri ve yoklama yapılır.
ALAN GEZİSİ
BA 2 K: 1.
BA 8 K: 1-2-3-5
• Bugün okulumuzu gezerek tanıyacağımız açıklanır. Önce dışarıya çıkılır. Okulumuzun dıştan görünüşü/ renk/ kat sayısı incelenir. Okulumuzun ismini söylerler.
• İçeri girilerek müdür odasından başlamak üzere okul gezilir. Gezi sırasında okul personeli ile tanışılır.
• 1. SINIFLARDAN birine gidilerek çok kısa bir süre misafir olunur.
SANAT
BA 4 K:2-4
PMA 2 K:9-11
• Okulumuzu kâğıt kullanarak nasıl yapabileceğimiz konusunda, beyin fırtınası çalışması denenir. Alınacak cevaplar doğrultusunda ‘’okul’’ çalışmaları için gerekli materyallerin neler olabileceği konuşulur.
• Sınıftaki konu panosuna asılan okul resmini inceleyebilecekleri, yardım almak isteyenlere yardım edileceği belirtilir.
• 1.grup,masalardan birine fon karton; yapıştırıcı, makas, fon kartondan dikdörtgen ve üçgenler bırakır. Okul yapabilecekleri söylenir. Geometrik şekil isimlerini bilip bilmediklerini konusunda araştırıcı sorular sorulur. Kağıda yapıştırırken yapıştırıcıyı nasıl kullanması gerektiğini öğrenmeye çalışır. Okulu pastel boyalarla tamamlar.
• 2. grup, önlerindeki dikdörtgen kalıplarını, kurşun kalem kullanarak çizerler.Çatısını kırmızı ile boyamaları istenir.
—Okulumuz hangi renklerle boyanmış, hatırlayan var mı? sorusuna yanıtlar alındıktan sonra, okulu sarı ve mavi pastel boyalar ile boyayarak tamamlarlar. (Öğretmen okulunun renkleri ile boyamalarını isteyecek. Sarı ve mavi örnek olarak yazılmıştır)
ÇOCUKLARIN ETKİNLİĞİ DEĞERLENDİRMESİ: Çalışmalarını bitirdikten sonra resimlerini yere yan yana dizmeleri istenir. Yaptıkları resimlerin içinden okulumuzun özelliklerine uygun olan resmi bulmaları istenir. (DÖNÜT)
OYUN VE HAREKET
DA1. K:4
SDA 6 K:1-2
• Halka olur, el ele tutuşurlar. “Asma Salıncak”, “Ertuğrul’a Bakınız”, “Lale Sümbül” gibi oyunlar ile birbirlerinin isimlerini hatırlamaya, öğrenmeye çalışırlar.
Çemberin ortasına bir ebe geçer. Sözlere uygun hareketlerle oyun oynanır.
Biz bugün E…’lere gittik.
Laleler açtı, sümbüller açtı.
Lale lale hop, sümbül sümbül hop.
Kimi sevdiysen git onu öp.’’ dedikten sonra öptüğü arkadaşını ortaya çeker. Oyun bir süre oynanır.
OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ALIŞTIRMALARI:
1. Çocuklar yazı tahtasını görebilecekleri şekilde otururlar. Öğretmen niçin yazı tahtasının karşısına oturmuş olabilecekleri ile ilgili beyin fırtınası yaptırır.
2. Tahtaya yazım yönüne uygun büyük bir çember çizer. Bu çemberi parmaklar ile havaya çizmelerini ister.
3. Birkaç çocuk tahtaya geçer. Yazım yönüne uygun çizerlerken, diğer çocuklarda havaya çizerler.
4. Çember ile neler yapılabileceği konusunda beyin fırtınası tekniği kullanılır. Çocuklardan biri tahtaya çağrılır. Bu çemberi tamamlaması istenir.
5. Ebenin gözleri kapatılır. Çemberi bu defa gözü kapalı tamamlaması istenir.
6. Çizmek istediği yere çizim yapıp yapamama nedenleri değerlendirilir.
• Eve gidiş hazırlığı sırasında, evde aynı oyunu aile bireylerine öğretmeleri ve oynayarak hoşça vakit geçirebilecekleri önerisinde bulunulur.
AİLE KATILIMI Pazartesi günü için temizlik malzemeleri getirmeleri istenecek. Şampuan, sabun, deterjan gibi…
Bunun ile ilgili olarak küçük bir istek haber mektubu hazırlanacak.
DEĞERLENDİRME Öğrenci açısından:
El becerilerini gerektiren bazı araçları kullana bildiler mi?
Olay ya da varlıkların özelliklerini söyleyebildiler mi?
Varlıkları büyüklüklerine göre eşleştirebildiler mi?
Nesnenin mekândaki konumunu söyleyebildiler mi?(İç-Dış)
Öğretmen açısından:
Akıcı biçimde sıkılmadan bir gün yaşanabildi mi?
Nesneleri bir araya getirerek okul oluşturabildiler mi?
Renkleri ve şekilleri kimler tanıyor?
Etkinlik açısından:
Etkinlikler arası geçiş bütünlüğü var mıydı?
Çocuklar hedeften haberdar edilebildiler mi?
Aksaklık yaşanmadan eğitim durumları işlenebildi mi?
Okul Öncesi Öğretmeni Okul Müdürü
GÜNLÜK PLAN
21 /09/09
Pazartesi
OKULUN ADI:
YAŞ GRUBU : 5-6 yaş
6. DÖKMEDEN YE!
Kavramlar:
BOYUT: Büyük-Küçük
DOKU: Kaygan
Hoş Kokulu,
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
10. Yönergeye uygun çizgiler çizer.
11. Şekilleri değişik araçlar kullanarak çizer.
13. Malzemeleri istenilen nitelikte keser.
14. Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır.
SOSYAL – DUYGUSAL ALAN
Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
1. Kendiliğinden iletişimi başlatır.
2. Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.
3. Grupta sorumluluk almaya istekli olur.
7. Gerektiğinde lideri izler.
8. Gerektiğinde liderliğe üstlenir.
DİL ALANI
Amaç 1. Sesleri ayırt edebilme
Kazanımlar
4. Verilen sese benzer sesler çıkarır.
Amaç 2. Konuşurken sesini doğru kullanabilme
Kazanımlar
1. Nefesini doğru kullanır.
2. Kelimeleri doğru telaffuz eder.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 4. Algıladıklarını hatırlayabilme
Kazanımlar
8. Nesnelerin içinden eksilen ya da eklenen bir nesneyi söyler.
Amaç 5. Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme
Kazanımlar
7. Varlıkları kullanım amaçlarına göre eşleştirir.
Amaç 6. Varlıkları çeşitli özelliklerine göre gruplayabilme
Kazanımlar
6. Varlıkları kullanım amaçlarına göre gruplar.
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme
Kazanımlar
1. Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.
2. El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.
4. Yiyecek ve içeceklerin temizliğine dikkat eder.
5. Ev ve okuldaki eşyaları temiz ve düzenli kullanır.
ÖĞRENME SÜRECİ
FEN VE MATEMATİK
BD.5. K.7
BD. 6 – K.6
• Okula gelen çocuklar, evden getirdikleri temizlik malzemelerini ellerine alarak sınıfa geçerler.
• Halının üzerine daire şeklinde oturmaları istenir.
• Çocuklar getirdikleri SABUN, ŞAMPUAN, TARAK vs nin isimlerini, ne işe yaradığını ve özelliklerini söylerler. (Temizliğe yarar, toz alınır, saçımızı tararız, tarak ile resim yaparız...)
• Kullanım amacı ile benzer olanları yan yana getirirler. ( BÜYÜK-KÜÇÜK, KAYGAN, HOŞ KOKULU gibi özelliklere göre gruplandırıp, adlandırırlar.
OYUN VE HAREKET
SD.A 6- K.1-2-3-7-8
BA. A4- K.8
ÖBA.1 - K.1-2-3-4-5
• Temizlik malzemelerini sınıfın ortasına koymaları istenir. ‘’Ne kayıp’’ oyunu bir temizlik malzemesinin üzerine örtü örtülerek oynanır.
• Getirdikleri nesnelerle TEMİZLİK KÖŞESİ oluşturmanın çok güzel olacağı söylendikten sonra, sınıfta en uygun yerin seçimi çocuklar tarafından yapılır. Temizlik malzemelerini oluşturdukları yeni köşeye bırakırlar.
• TEMİZLİK SEPETİ OYUNU: Herkes getirdiği nesnelerden birinin ismini alır. Ebe ortaya geçer. İki isim söyler. İsimleri söylenen çocuklar yer değiştirirlerken, ebe yer kapmaya çalışır. Yerini kaptığı çocuğun ismini alır. Ebe arada sırada TEMİZLİK SEPETİ DÖKÜLDÜ, dediğinde bütün çocuklar yer değiştirmek için ayağa kalkarlar. (Meyve Sepeti oyunu temizlik Sepeti adı verilerek oynarlar.)
• ÖZELLİĞE UYGUN NESNEYİ BULMA OYUNU: Sıra ile sınıf içinde (BÜYÜK-KÜÇÜK, KAYGAN, HOŞ KOKULU gibi özelliklere göre nesne adı söylemeleri istenerek, ön bilgi kontrolü yapılır. ( Belirli ip uçları verilerek bilmece şeklinde de sorulabilir.)
• Kahvaltı öncesi el yıkamaya geçmeden ‘’ASLAN Avı ‘ oyunu uygulanır.
ASLAN AVI
ÖBA 1 K: 1-2
ÖBA 2 K: 5-6
Çocuklar el ele tutuşarak çember oluşturur. Öğretmen oyuna ait öyküyü anlatırken, çocuklar hareketlerle canlandırırlar.
-Sabahleyin erkenden uyandık. (Gözler ovuşturulur, gerinme hareketi yapılır.)
-Pijamalarımızı çıkarttık. (Düğme çözme ve çıkartma hareketi yapılır.)
-Pantolonumuzu giyiyoruz, gömlek giyiyoruz.
-Banyoya gidiyoruz. (Çemberde sağa doğru dönülür, yerinde sayarak yürüme hareketi yapılır.
-Açtık kapıyı gacıırt, kapattık kapıyı gucurt. (Kollarla açma-kapama )
-Sabunu aldık, Musluğu açtık. Ellerimizi sabunluyoruz. Sabunu sabunluğa koyuyoruz. Ellerimizin üzerini, parmaklarımızın arasını, tırnaklarımızı iyice sabunluyoruz. Ellerimiz duruluyoruz. Dikkat edelim gömleğimizin kolları ıslanmasın. Bunun için kollarımızı aşağıya doğru tutarsak gömleğimizin kolları ıslanmaz. Musluğu sıkıca kapatıyoruz. Bakın damlatmaya devam ediyor, bir daha musluğu sıkıştıralım. Şimdi ellerimiz havluya silip kurutalım.
-Aaaaa bir şey unuttuk. (Yüzümüzü yıkamadığımızı hatırlamaları sağlanır, yüz yıkanır.)
-Havlu asarken yere düşürülür, Yere düşen havlu kirli olunca ne yapıldığını söylerler.
Banyodan çıkarken yine kapı açılır, kapatılır.
-Kahvaltı yapmak için mutfağa gidiyoruz. Masaya kahvaltılıklarımızı koyuyoruz…
-Masaya oturuyoruz. (Yere)
-Yumurtamızı, balımızı, cevizimizi yiyoruz.
-Masamızı toplayıp, bulaşıklarımızı yıkıyoruz.
-Banyoya gidiyoruz. (Kapı açma-kapama hareketleri yapılır.)
-Dişlerimizi fırçalıyoruz…
-Av çantamızın içine içinde domates, peynir olan sandviçimizi, suyumuzu koyuyoruz. Başka neler koyalım?
-Çantamızı sırtımıza, tüfeğimizi omzumuza asıyoruz. Evden çıkmak için hazırız.
-Kapımızı açıyoruz, kilitliyoruz.
-Merdivenlerden iniyoruz.
-Yürüyoruz, yürüyoruz, yürüyoruz.
-İşte ormana geldik. Şşşşşş sessiz olalım, duyuyor musunuz kuşlar ne güzel şarkılar söylüyor. Sessiz olalım ki, ürkmesinler. Sonra şarkı söylemekten vazgeçerler.
-Ayaklarımızın ucuna basarak yürüyoruz. Tüfeğimizi elimize alıyoruz. Çok sessiz oluyoruz. Aslan ağaçta olabilir mi? (Yukarıya bakılır.)
-Burada yok. Sadece kuşlar var. (çemberin ortasına doğru yanaşılır. Öğretmen elini ortaya uzatır. Çok yumuşak ve alçak bir sesle:
-Bakın burada yumuşak bir şey var, dokunalım. (Çocuklar dokunmak için ellerini uzattıkları an, yüksek sesle aslan sesi çıkarılır.)
Çocukların eli tutulur. Halka tamamlanır. Eller havaya kaldırılır. Hep bir ağızdan:
-BİZ, ASLANDAN KORKMAYAN ASLAN AVCILARIYIZ, diyerek oyun bitirilir.
• ELLERİNİ YIKARLARKEN: Ellerini ne ile yıkadıkları, nasıl yıkadıkları, kollarını ıslatmamak için nasıl yıkamaları gerektiği konuşulur.
• KAHVALTIDA: Kullanılan araçlar, ne işe yaradıkları, yemek yerken uyulacak kurallar yemek sırasında konuşulur.
• KAHVALTI sonrası tabak vs temiz mi, kirli mi olduğu sorulur.
SANAT
PMA. A2 – K.11-13-14
DA 1 – K.4
DA 2. – K.1-2
Ö: çocuklara sarı fon kâğıtlarından kareler keserek hazırlar. Çocuklar tabaklarını ve kalem kutularını alarak masadaki yerlerine otururlar. Tabakla daire çizer, keser, kâğıdın ortasına yapıştırırlar. Hangi yiyeceği seviyorlarsa o yiyeceği yaptıkları tabağın İÇİNE çizebilecekleri söylenerek pastel boyalar verilir. Tabağın yanında yemek yemek için neler bulunması gerektiği hatırlatılır. Çizdikleri yiyeceği bununla yemelerinin uygun olup olmayacağı sorulur.
İsterlerse bardak da çizebilecekleri söylenir. Neler çizdikleri sorularak not yazılır. Çalışma sırasında al eline kaşığı şeklinde özgün üretilecek bir şarkı söylenerek kendi aralarında yapacakları gürültü şeklindeki konuşmalar engellenebilir. ( Dökmeden Ye)
DEĞİŞİK ETKİNLİK: Tabakta yumurta çalışılabilir.
MÜZİK
‘DÖKMEDEN YE!’
Al eline çatalı, ağzını kapatarak çiğne.
Al eline kaşığı, ağzını kapatarak çiğne.
Masaya iyice yanaş
Masaya iyice yanaş
Sakın dökme yemeği önüne
Sakın dökme yemeği önüne
Şapur şupur ederek sakın yeme yemeği
Şapur şupur ederek sakın yeme yemeği.
TÜRKÇE
Şükran Oğuzkan / Hayvan hikayeleri- Miço’nun kulakları anlatılabilir.
OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ALIŞTIRMALARI
PMA. A.2 – K.10
• Yönerge 1: İlişkili olan resimleri çizgi ile birleştirelim.
• Yönerge 2: Farklı olanı çember içine alalım.’’ Alıştırmalarını yapmaları desteklenir. Doğrular pekiştirilir. Yanlışlar nedeni açıklanarak düzeltilir.
• Çalışmalarını dosyalarına kaldırırlar.
AİLE KATILIMI Yarın için top getirecekler.
DEĞERLENDİRME Çocuk açısından:
Kapak ya da tabak kullanarak çizim yapabildiler mi?
Ellerini doğru yıkamayı oyun yolu ile öğrenebildiler mi?
Öğretmen açısından:
Uygulamada bir aksaklık yaşandı mı?
Çocuklarla kurulan iletim çocukların rahatlamasını sağlayacak nitelikte miydi?
Etkinlik açısından:
Seçilen etkinlikler çocukların guruba uyumunu sağlayacak nitelikte miydi?
Okul Öncesi Öğretmeni Okul Müdürü
GÜNLÜK PLAN
22 /09/09
salı
OKULUN ADI:
YAŞ GRUBU : 5-6 yaş
7. KÖPÜK VE TEMİZLİK
Kavramlar:
Temiz- Kirli
Düzenli-Dağınık
İşbölümü-Paylaşma
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
9. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
10. Yönergeye uygun çizgiler çizer.
SOSYAL – DUYGUSAL ALAN
Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
3. Grupta sorumluluk almaya istekli olur.
4. Aldığı sorumluluğu yerine getirir.
10. Grup etkinliklerinin kurallarına uyar.
Amaç 9. Yaşamın iyileştirilmesinde ve korunmasında sorumluluk alabilme
Kazanımlar
2. Günlük yaşamdaki kurallara uyar.
DİL ALANI
Amaç 1. Sesleri ayırt edebilme
Kazanımlar
3. Sesin özelliğini söyler.
4. Verilen sese benzer sesler çıkarır.
Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme
Kazanımlar
1. Dinlerken / konuşurken göz teması kurar.
2. Sohbete katılır.
Amaç 6. Sözcük dağarcığını geliştirebilme
Kazanımlar
5. Zıt anlamlı sözcüklere örnek verir. (Düzenli-Dağınık)
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 3. Dikkatini toplayabilme
Kazanımlar
3. Dikkat edilmesi gereken nesneyi / durumu / olayı söyler.
ÖĞRENME SÜRECİ
SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ
• Okula gelen çocuklar, istedikleri köşede, istedikleri oyuncaklar ile oynarlar.
• Toplanma saati geldiğinde; oyuncak toplamayı seven çalışkan arılar oldukları, (Öğretmen sınıfının adı kullanır.) uçarak toplayabilecekleri ve yerini kaybetmiş oyuncakların yerlerini bulmalarına yardım etmeleri istenir. İş bitimine Dağınık ya da düzen hakkında fikirleri sorulur. Sınıfı nasıl daha düzenli tutabilecekleri konuşulur.
• Öğretmen çocuklara “Hadi hep birlikte ellerimizi yıkamaya gidelim, sabunları çok çok köpürtelim, köpüklerden kocaman baloncuklar yapalım” der.
• Kahvaltı hazırlıkları ve kahvaltı sırasında da yine dağınıklık-düzen hakkında konuşulur.
TÜRKÇE
• Sınıfa geçen çocuklar projeksiyon perdesini görebilecekleri biçimde yan yana ve arka arkaya otururlar.
• Öğretmen çocuklara dağınık ya da düzenli olmanın işbirliğine dayalı olduğunu, okulda ve evimizde herkesin yardımlaşarak iş yaptığında işlerin kolaylaşacağı söylenerek öyküye hazır bulunuşlukları tamamlanır.
-Bugün kü öyküyü size bilgisayardan anlatacağım, denir ve projeksiyon yardımı ile elektronik ortamdan ‘’Haydi Temizlik yapalım’’ öyküsünü izlerler.
Öykü sonrası ppt sunusunda yer alan aşağıdaki sorulara cevap verirler.
-Damla’nın evinde dede ne yaptı?
-Damla’nın annesi ne yaptı?
-Damla’nın ağabeyi Talha ne yaptı?
-Damla ve annesi ne yaptı?
-Damlanın amcası ne yaptı?
-Babaanne ne yaptı?
-İş bölümü yapmak neden önemli?
-Damla’nın anne ve babasının kaç çocukları var?
-Damla’ların evinde kaç kişi yaşıyor?
-DAMLA’NIN EVİNDE Siz YAŞASAYDINIZ, EVDE BAŞKA HANGİ İŞLERİ YAPMAK İSTERDİNİZ?
-Biz sınıfımızda iş bölümü yaparak toplanırsak, daha az yorulmuş, işimizi daha çabuk bitirmiş olur muyuz?
SANAT
-Ramazan bayramı için evde anneniz temizlikler yapıyor. Anneniz yardım isterse onun işini kolaylaştırmak için ne yapmak istersiniz?
-Pastel boyalarla resmini çizelim.
DENEY
Gerekli Malzeme: Geniş bir leğen,
Bulaşık deterjanı,
Her çocuk için boş bir tuvalet kağıdı rulosu.
1 tane balon, iğne.
Uygulama: Geniş bir leğende bulaşık deterjanı ile köpük oluşturulur.
Tuvalet kağıdı ruloları her çocuğa dağıtılır.
—Çocuklar bugün köpükleri inceleyeceğiz.
—Köpükler ne işe yarar? Gibi sorulara cevap veren çocuklarla ve deney malzemeleri ile birlikte okul bahçesine çıkılır. Çocuklar tuvalet kağıdı rulosunun çember kısmını köpüğün içine batırır.
• Köpükler üflenir. Baloncuklar çıkar.
• Patlayan balondan köpük yakalama oyunu oynanır.
• Balonun içine deterjan ve çok az miktarda su ve çok az gıda boyası konularak balon şişirilir.
• Balonun ağzı iple bağlanarak iyice çalkalanır. Balonun çalkalanmasıyla içinde bol miktarda köpük oluşturulur.
-Sizce balonun içinde neler oluyor? Bu balon ile neler yapalım, denir.
• Yere kraft kağıt serilir. Çocuklar çevresinde toplanır. Sonra balon, iğne ile patlatılarak içinden köpüklerin kraft kağıt üzerinde uçuşması sağlanır.
-Balon patlayınca çıkan sesi taklit edelim. Nasıl bir ses duydunuz? (DA 1 K 3-4)
-Köpükten balon patlayınca da aynı ses çıkıyor mu?
• Çocuklarla beraber köpüklerin yakalanması oyunu oynanır.
• Elleri ile köpükten resim yaparlar.
• . Çok yorulduk dinlenelim” denir ve oyun bitirilir.
• Köpükle ilgili özgün öykü denemesi yapılır.
OYUN VE HAREKET
• Veliler gelinceye kadar bir süre bahçe oyun oynarlar.
AİLE KATILIMI
DEĞERLENDİRME Çocuklar açısından:
Çocuklar işbirliği yapmanın, temiz ve düzenli olmanın önemini kavrayabildiler mi?
Köpükten Resimler çocukların ilgisini çekti/çekmedi
Öğretmen açısından:
Uygulamada bir aksaklık yaşandı mı?
Derste istekliydim/değildim
Kazanımları gerçekleştirecek etkinlik seçtim/seçemedim.
Etkinlik açısından:
Seçilen etkinlikler kazanımlara ulaşılacak nitelikte miydi?
Okul Öncesi Öğretmeni Okul Müdürü
GÜNLÜK PLAN
23 /09/09
Çarşamba
OKULUN ADI:
YAŞ GRUBU : 5-6 yaş
8. HANGİ BAYRAM GELİYOR?
Kavramlar:
Temiz- Kirli
Düzenli-Dağınık
İşbölümü-Paylaşma
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
7. El becerileri gerektiren Bazı araçları kullanır.
10. Yönergeye uygun çizgiler çizer.
SOSYAL – DUYGUSAL ALAN
Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
3. Grupta sorumluluk almaya istekli olur.
4. Aldığı sorumluluğu yerine getirir.
Amaç 13. Çevreyi estetik bakımdan düzenleyebilme
Kazanımlar
3. Çevresini farklı biçimlerde düzenler.
DİL ALANI
Amaç 6. Sözcük dağarcığını geliştirebilme
Kazanımlar
1. Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder.
2. Yeni sözcüklerin anlamlarını sorar.
3. Verilen sözcüğün anlamını açıklar.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 9. Nesneleri sayabilme
Kazanımlar
3. Söylenilen sayı kadar nesneyi gösterir.
ÖĞRENME SÜRECİ
• Çocuklar karşılanır. Sağlık kontrolleri yapılır.
SERBEST ZAMAN ETKİNLİKLERİ
-Hangi bayram geliyor?
-Bayram için evde anneleriniz ne gibi hazırlıklar yapıyor?
-Bu hazırlıklarla ilgili olarak bizde oyun oynayacağız. Neler yapabiliriz? ( Temizlik, Baklava, yemek, bayram alış-verişi...) Toz bezleri, kovalar vs verilir. Köşelerde bayram temizliği yapacağımız, nasıl bir değişiklik yapabileceğimiz konusunda fikirler üretip, serbest oyuna başlarlar.
• Oyun bitip toplandıktan sonra sınıfın yeni düzeni hakkında düşüncelerini açıklarlar.
SANAT
PMA 2 K: 7.
SA 13 K 3.
• Bir grup temizlik yaparken, diğer bir grup oyun hamurları ile bayram yemekleri hazırlayabilir.
• Diğer grup: kartonlarla baklava tepsisi hazırlayabilir. Tuz seramiği ile lokum çalışılır.
• YAPTIKLARI BU ÇALIŞMALARI SERBEST OYUN MATERYALİ OLARAK KULLANIRLAR.
• Oyun sonrası çevreyi toplayıp hep birlikte masalara geçerler. Şeker boyası ile bayram kartı yaparlar.
DEĞİŞİK BAYRAM KARTI ÇALIŞMALARI
• Elma şekeri kartı yapılabilir.
DRAMA
SD A 6. K: 3-4
ISINMA ÇALIŞMASITeybe klasik müzik kaseti yerleştirilir.) Karışık, serbest yürünürken, yanından geçen arkadaşına sevgi ile bir isteği varmış gibi, birlikte bayram alış-verişi yapmak istiyormuş gibi bakar.
• Durur, gözlerini kapatır, bayram öncesi neler satın almak istediklerini düşünürler. Derin bir nefes alıp, otururlar. (Teyp durdurulur.)
—Çocuklar, ne satın almayı düşündünüz?’ ( Örn: Çocuklardan biri bayram için yeni giysi istemiş ise; diğer bir çocuk, yeni giysi rolünü alır. Giysi ile çocuk arasında empatik düşünme ile ilgili konuşmaların geçmesi sağlanır. Giysi ve çocuğun konuşmada zorlandığı, cevap veremediği an, cevap bulan çocuk ayağa kalkarak, tıkanan çocuğun rolünü alırken diğer çocuk yerine oturur. Drama, çocukların ve rollerin sürekli değişimi ile sürer.)
• Drama sonunda, giysi olanlar duygularını söylerler. Giysilerin kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmiş olurlar.
• Temizlik, tertip, düzen konusunda uygun ortam bulunursa ‘Giysiler ve Çocuk’ isimli bir öykü özgünce anlatılabilir.
• Her çocuk bir giysi adı söyler. Ellerine kağıt bebeklerin kağıt giysileri verilir. Bu giysilere ait belirli özellikleri ifade ederler.
OYUN VE HAREKET
GİYSİLER OYUNU: Giysi isimleri alırlar. Ebe ortaya geçer. İki giysi ismi söyler. Ebe kendisine yer bulmaya çalışır. Ebe-Giysiler söküldü’ derse, bütün oyuncular ayağa kalkarak yer değiştirir.
OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ALIŞTIRMASI
PM A 2 K:7–10
BA 9 K:3
• Kağıt ve kalem kutularını alarak yerlerine otururlar. Kağıda 2 etek ya da pantolon çizmeleri istenir. Bu giysilerden 1 tanesini kirlenirse kaç temiz giysi kalır?’ diye sorulur.
• Temiz giysiyi istediğin renge boya, yönergesi ile çalışırlar.
Yaptıkları alıştırmalar kontrol edilirken ne çizdiklerini söylerler.
TÜRKÇE
DA6 K 1. -2-3
• Armağan isimli öykü kitaptan resimleri gösterilerek okunur.
• Öykü hakkında sorulanlara yanıt verirler.
AİLE KATILIMI Yarın için top getirecekler.
DEĞERLENDİRME Çocuk açısından:
Öğretmen açısından:
Uygulamada bir aksaklık yaşandı mı?
Çocuklarla kurulan iletim çocukların rahatlamasını sağlayacak nitelikte miydi?
Etkinlik açısından:
Seçilen etkinlikler çocukların guruba uyumunu sağlayacak nitelikte miydi?
Okul Öncesi Öğretmeni Okul Müdürü
LÜTFEN DİKKAT:
PLANLARIMI PAYLAŞTIKTAN HEMEN SONRA BİR ÇOK SİTEDE GÖRMEKTEYİM.
HİÇ BİRİNE YAYINLAMASI İÇİN İZİN VERMEDİM. (EĞİTİM TÜRKİYE HARİÇ)
LÜTFEN BAŞKA SİTELERDE GÖRDÜĞÜNÜZDE ALINTI YAPAN KİŞİY BANA BİLDİREBİLİRSENİZ YA DA O KİŞİYİ UYARIR SİLMESİNİ İSTERSENİZ MUTLU OLACAĞIM.
PAYLAŞIMLARIM SADECE SİTEMİZ ÖĞRETMENLERİNİN KULLANIMI İÇİNDİR.
AKSİ TAKDİRDE PAYLAŞMAKTAN VAZGEÇECİĞİMİ BİLMELİSİNİZ.
PLANLARIM İZİNSİZ VE İSMİM OLMADAN HİÇ BİR SİTEDE ALINTI YAPILARAK YAYINLANAMAZ.
Yeterli mi arkadaşlar?
eksiklikler tamamlanarak yeniden yüklenmiştir, bilginize...