1. Sanat Etkinlik Planları - Sayfa 2


             

Ä°letiÅŸim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

1. Sanat Etkinlik Planları

Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan Birinci 1234 ... Sonuncu
Like Tree1Likes

Konu: 1. Sanat Etkinlik Planları

  1. #11
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    Alıntı senem_44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emel hocam planlar iyi ama etkinlik planı formatının belirli başlıkları var. etkinlik bütünleştirilmiş olsa da etkinliğin tek bir adı oluyor. öğrenme sürecinde tekrar ayrı ayrı etkinlik adları kullanılmıyor. eğitim planında tek bir değerlendirme oluyor. sizin planlarda birkaç kez değerlendirme var. ayrıca "dikkat edilmesi gereken noktalar" diye de başlığımız var.
    format:

    ETKİNLİK ADI

    Etkinlik Türü :
    Yaş Grubu (ay) :

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    MATERYALLER:

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:


    ÖĞRENME SÜRECİ


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR


    DEĞERLENDİRME
    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir;

    Betimleyici Sorular
    Duyuşsal Sorular
    Kazanımlara Yönelik Sorular
    Yaşamla İlişkilendirme Soruları
    Değerlendirme, farklı şekillerde de yapılabilir;
    • Çalışma sayfaları/bellek kartları geliştirilip kullanılabilir.
    • Resim yapılabilir, afiş/poster hazırlanabilir, etkinlikle ilgili çekilen fotoğraflar çocuklarla incelenebilir.
    • Çocuklar etkinlikle ilgili konuşabilir, birbirlerine sunum yapabilirler.
    • Sergiler düzenleyebilirler


    AİLE KATILIMI


    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER

    öğretmenim, dedim ya neredeyse günlük eğitim planı olacaktı, diye. İşte bunun için dedim. birkaç etkinlik planı bir arada oldu.

    planlamamda sadece DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR yok. Bu çok gerekli mi, tartışılır. Yıl sonu gelince yapılacak değerlendirmede bu başlığı ele almalısınız derim.

    Fikir vermek benden, bu planı da son hale getirmek sizlerden olsun.
    Konu Emel Hoca tarafından (11.Kasım.2012 Saat 02:02 ) değiştirilmiştir.

  2. #12
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    YAĞMUR YAĞIYOR, ŞEMSİYENİ AÇ Etkinlik Türü :Fen, Türkçe, sanat, oyun, okuma yazma





    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...1cfacedb0.docx

  3. #13
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    BİZİM ÇİZGİLERİMİZ
    Etkinlik Türü: Sanat ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu : 60 – 72 Ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    Motor Gelişim:
    Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    (Göstergeleri: Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.)
    Bilişsel Gelişim:
    Kazanım 12. Geometrik şekilleri tanır.
    (Göstergeleri: Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler.)
    Sosyal ve Duygusal Gelişim:
    Kazanım 3.Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
    (Göstergeleri: Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.)


    ÖĞRENME SÜRECİ

    • Çocuk sayısı dikkate alınarak düz ve sert bir zemin üzerine büyük boy iki beyaz kâğıt (3x3m.) serilir.
    • Çocuklar iki grup şeklinde kâğıtların etrafına otururlar. Her çocuk istediği bir renkte keçeli boya kalemi alır. Çocuklardan biri kâğıdın üzerine dilediği uzunlukta, eğik, düz, yuvarlak vb. bir çizgi çizer. Diğer çocuklar da sıra ile çizginin kaldığı yerden çizmeye devam ederler. Her bir çocuğa kendi çizgisini çizebilmesi için yeterli zaman verilir.
    • Çocukların hepsi çizimlerini tamamladıktan sonra kâğıt üzerinde birbiri
    üzerinde kesişen çizgilerin oluşturduğu boşluklar/alanlar tüm çocuklar tarafından aynı anda renkli pastel boyalar ile boyanır.
    • Renklendirme işlemi bittikten sonra çalışmalar tüm sınıfın görebileceği bir yere asılır. Çocuklara hangi şekilleri nerede gördükleri sorulup çocuklardan resim üzerinde göstermeleri istenir.

    Materyaller :
    Büyük boy beyaz kâğıtlar (3x3m), farklı renklerde keçeli kalemler, değişik renklerde pastel boyalar
    Sözcükler ve Kavramlar :
    Çizgi, Eğik, Düz, Şekiller


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Bu çalışmanın sert ve düz (pürüzsüz) bir zemin üzerinde yapılması daha iyi sonuç verecektir.
    • Çocuklara kâğıt üzerine resim yapmamaları sadece çizgi çizmeleri gerektiği vurgulanmalıdır.
    • Bu etkinlik çocuk sayısının fazla olduğu sınıflarda çocukları gruplara ayırarak daha küçük ebattaki kâğıtlarla da gerçekleştirilebilir.
    • Etkinlik bir günden daha fazla zamanda tamamlanabilir

    DEĞERLENDİRME
    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir:

    • Bu etkinlikte ne yaptınız?
    • Etkinliğin en çok hangi bölümü hoşunuza gitti?
    Etkinliği yaparken zorlandığınız bir şey oldu mu?
    • Bu etkinlikte en çok hangi şekli oluşturdunuz?
    • Birlikte yaptığınız bu etkinliğe benzeyen başka bir çalışma gördünüz mü



    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    • Çocuklar değişik renklerdeki yün iplerle de çizgiler oluştururlar. Bu iplerin kâğıt üzerine yapıştırılmasıyla da
    Etkinlik farklı yönlerde
    ilerleyebilir.
    • Çocuklara Juan Miro‘nun benzer nitelikteki resimleri gösterilerek yaptıkları resim ile Juan Miro nun resmini karşılaştırmaları sağlanabilir.
    Çocuklarla kendilerinin de ilerde bir sanatçı olabilecekleri hakkında konuşulur.

  4. #14
    aynigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    13.Kasım.2012
    Nereden
    adana
    Mesajlar
    1
    @aynigül







    ellerinize sağlık çok teşekkürler.

  5. #15
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    ETKİNLİK ADI: RENKLİ YILANLAR


    Etkinlik Türü : SANAT-OKUMA-YAZMA-MATEMATİK (Birleştirilmiş Bireysel Büyük Grup)
    Yaş Grubu (Ay) : 48-66

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Nesneleri toplar.
    Malzemeleri keser.
    Malzemeleri yapıştırır.
    Malzemeleri değişik şekillerde katlar.
    Malzemelere elleriyle şekil verir.
    Malzemelere araç kullanarak şekil verir.


    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 10:sorumluluklarını yerine getirir
    Göstergeleri
    Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.
    Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir

    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 10: görsel materyalleri okur
    Göstergeleri:

    Görsel materyalleri inceler
    Görsel materyalleri açıklar
    Görsel materyallerle ilgili soru sorar

    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 4: Nesneleri sayar.
    Göstergeleri:

    Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler
    Kazanım 6:Nesne/ varlıkları özelliklerine göre eşleştirir
    Göstergeleri
    Nesne/ varlıkları birebir eşleştirir
    Nesne/ varlıkları rengine göre ayırt eder eşleştirir
    Nesne/ varlıkları büyüklüğüne/uzunluklarına göre ayırt eder eşleştirir.


    Materyaller:
    Makas-yapıştırıcı-renkli elişi kağıtları,oynayan gözler ve çeşitli artık materyaller.


    Sözcükler ve Kavramlar:
    Yılan, kış uykusu ve kış uykusuna yatan hayvanların isimleri.
    grafik, kutucuk / kare

    SAYI:1-2-3
    RENKLER: Sarı, mavi, kırmızı



    ÖĞRENME SÜRECi

    • Öğretmen çocukları sanat merkezine yönlendirerek köşede bulunan malzemelere dikkat çeker.( makas-yapıştırıcı-renkli elişi kağıtları,oynayan gözler ve çeşitli artık materyaller.)
    • Çocuklara bu malzemeler ile kış uykusuna yatan ve ve çok zehirli bir sürüngen hayvan yapılacağını söyleyerek çocuklardan yılan cevabının gelmesini bekler.
    • Malzemelerin özgün kullanımı ile etkinlik tamamlanır.

    • Sınıfı toparlama ve gerekli temizlik işleri yapılarak fen merkezine geçilir. Yapılan yılanların renkleri, uzunlukları ve büyüklükleri ile ilgili özellikleri hakkında konuşulur ve yılanlarla çeşitli özelliklerine göre sınıflama/gruplama çalışması yapılır. Ardından yapılan en büyük-en küçük ve ortanca büyüklükteki yılan seçilerek masaya konur.

    • En büyük yılanın karşısına 3 kırmızı lego, ortanca yılanın karşısına 2 sarı lego ve küçük olanın karşısına 1 mavi lego konduktan sonra durum hakkında çocuklara çeşitli sorular yönlendirilir:

    -En büyük yılanın karşısında kaç tane kırmızı lego var?
    -Ortanca yılanın karşısına kaç tane sarı lego koyduk?
    -Küçük olanın karşısında koyduğumuz bir tane legonun rengini söyler misiniz? , sorularına alınan yanıtların ardından öğretmen tarafından kağıda çizilerek hazırlanan grafik çalışması çocuklara dağıtılır. Çocukların uygun renkli kuru boyalarını ve uygun sayıda kutucuğu boyamaları ile grafik okumalarına /yapmalarına olanak sağlanır.
    • Öğretmen, yardıma ihtiyacı olan çocukların çalışmasını doğru yapabilmeleri için açıklama yaparak tamamlayabilmelerini destekler.


    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    • Hazırlanan yılanlar kullanılarak çocukların özgün hikayeler yaratmaları sağlanabilir.


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Etkinlik sürecinde materyallerin yeterli olmasına dikkat edilmelidir.
    • Çocukların özgün çalışmaları için ortam sağlanmalıdır.
    • Görsel grafik hazırlanırken çocukların aktif katılımı esastır.


    DEĞERLENDİRME
    • Bugün neler yaptık?
    • Yılanlar gibi kış uykusuna başka hangi hayvanlar yatarlar?
    • Yılanlarımızın en büyüğü,en küçüğü hangisidir?, gösteriniz.
    • Yılanlarımızın en uzunu,en kısası hangisidir?
    • Kaç tane mavi yılanımız var?
    • Kaç tane kırmızı yılanımız var?
    • Kaç tane sarı yılanımız var?
    • Hazırladığımız grafiği yaparken zorlandınız mı?
    Konu Emel Hoca tarafından (15.Kasım.2012 Saat 18:41 ) değiştirilmiştir.

  6. #16
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    14.11.2012

    PLANLARIM, ÖĞRETMENLERİN YAPTIKLARI ÖZGÜN PLANLARA ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTADIR.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.





    TARİH: 24.11 / 20..

    ETKİNLİK ADI: ÖĞRETMENİM VE BEN

    ETKİNLİK TÜRÜ: SANAT VE ALAN GEZİSİ
    SANAT

    Yaş Grubu (Ay) : 36-66 (BÜYÜK VE KÜÇÜK GRUP ETKİNLİĞİ)

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ


    PMA Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:

    Nesneleri toplar.
    Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
    Malzemeleri keser.
    Malzemeleri yapıştırır.
    Malzemeleri değişik şekillerde katlar.
    Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.

    SDA Kazanım 14: Sanat eserlerinin değerini fark eder.
    Göstergeleri:

    Sanat eserlerinde gördüklerini ve işittiklerini söyler.
    Sanat eserleri ile ilgili duygularını açıklar.

    DA Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:

    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
    Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler.
    Dinledikleri/izlediklerini şiir yoluyla sergiler.


    ÖĞRENME SÜRECİ

    —Öğretmenler Günü için bir sürpriz resim yapmak ister misiniz?, denilerek sanata geçilir ya da “ Öğretmenim ve Ben” konusu verilebilir.

    1. masa:BİREYSEL ÖZGÜN ÇALIŞMA: Çeşitli boyalar, pullar, boncuklar, renkli kâğıtlar, kartonlar vs. verilir. Çocuklar diledikleri gibi çalışarak öğretmenleri için sürpriz hazırlarlar. İsteyen çocuk, eserini panoya asarak sergiler. İsteyen, öğretmenine hediye eder.

    2. masa: GRUP ÇALIŞMASI: Okuldaki öğretmenlerimize / müdür ve müdür yardımcısına vermek için saksıda / vazoda spidefilyum, papatya gibi çiçekler çalışırlar.
    * Bu etkinlik için:
    1.MASAYA: Çocukların elleri büyüklüğündeki resim kağıtları ile sarı A4 kağıtları bırakılır. Ellerinin kalıbını kurşun kalemle çizip keserler.
    2. MASA: Bu masaya kırmızı pişmiş boya tabanı geniş bir kabın içine konup bırakılır. Çizip kestikleri el izlerinin pamak uçlarına parmak baskısı yaparlar.
    Çevre temizlenip düzenlendikten sonra, birbirlerini görebilecekleri biçimde
    3. MASA: Bu masaya öğretmen oturur. İşlerini bitiren çocuklar öğretmnin yanına gelirler. Öğretmen parmak uçlarını kalem ile kıvırıp şekil vermeyi gösterip çocuğun kıvırma işini yapmasını destekler. Daha sonra öğretmen eline bir pipet alır. Çocukların sarı renkten kesip avuç kısmına yapışturıcı sürüp öğretmene getirdikleri el kalıbını alıp parmak ucu kıvrımı içe gelecek şekilde pipete sarıp yapıştırır. Ardından beyaz kağıttaki el kalıbını alır, parmak ucu kıvrımı dışa gelecek biçimde yapıştırır. Pipet çevresi yeşil şeritler şeklinde kesilen krepon kağıdı ile sxarılır. Yeşil taç yapraklar da yerine fotoğraftaki gibi yapıştırıldıktan sonra öğretmenin hazırladığı saksı içine ççiekler yerleştirilip tanzim edilir. Öğretmenler günü kutlama mesajının da saksıya iliştirilmesi ile grup çalışması tamamlanır. Çocuklar minderlere otururlar.


    ALAN GEZİSİ

    • Çocuklara; okuldaki öğretmenlerin Öretmenler Gününü kutlamak için öğretmenler odasına, müdür ve müdür yardımcıları odalarına gideceğimiz, yaptığımız çiçekleri hediye edeceğimiz söylenir. Çiçeklerin verilmesinden sonra okulumuzdaki diğer öğretmenlerimize başka nasıl bir sürpriz yapabileceğimiz tartışılır. Uygun görürlerse öğretmenler odasında çiçeklerini verdikten sonra ‘’Öğretmenim’’ şarkısı / şiirinin söylenmesi de kararlaştırılabilir.
    • Ziyaret sırasında nelere dikkat edecekleri, ne demeleri gerektiği, nasıl davranmaları gerektiği üzerinde konuşulur.
    • Öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutlamak için hep birlikte idareye ve öğretmenler odasına gidilir. Çocuklar öğretmenlerin Öğretmenler Gününü söyleyecekleri şiir ile kutlayarak çiçekleri onlara verirler.Daha sonra sınıfa dönülür.


    DEĞERLENDİRME:
    • Sanat etkinliği sırasında işbirliği içinde mi, bireysel mi çalıştınız?
    *Öğretmen çocukların hazırlayıp kendisine armağan ettikleri resimleri de tek tek değerlendirip memnuniyet ve mutlululuğunu dile getirir.

    * Ziyaret sırasında neler yaptığımız, çocukların neler hissettikleri gibi konular üzerinde durularak gezi değerlendirilir.

    • Okuldaki Öğretmenler Günü kutlama programı izlenir.


    VELİ KATILIMI:
    • Bugün öğretmenler haftası başlıyor. Öğretmenime olan sevgimi ve duygularımı şiirle/ şarkıyla / ona sarılarak, minik içten bir öpücükle ifade edebilirim.


    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER:
    https://www.onceokuloncesi.com/oe-re...-z-t19317.html

    https://www.onceokuloncesi.com/oe-re...rt-t18970.html

    Linkinlerindeki etkinlikler yapılabilir.


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:

    Öğretmen her çocuğun yaptığı resim hediyesini çok beğendiğini belirtmeli, çocuklar asla bir diğerinin daha iyi olduğu imajını hissetmemelidir.



    PLAN: EMEL ÖZDEMİR



















  7. #17
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    BEBEK ARABASI YAPALIM…
    Etkinlik Türü : SANAT (bireysel büyük grup)
    Yaş Grubu (Ay) : 48-66

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    . MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Malzemeleri keser.
    Malzemeleri yapıştırır.
    Malzemeleri değişik şekillerde katlar.
    Malzemelere elleriyle şekil verir.
    Malzemelere araç kullanarak şekil verir.
    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM

    Kazanım 10:sorumluluklarını yerine getirir
    Göstergeleri
    Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.
    Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir

    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım17: Nesne sonuç ilişkisi kurar
    Gösergeleri
    Bir olayın olası nedenlerini söyler
    Bir olayın olası sonuçlarını söyler

    ÖZBAKIM BECERİLERİ
    Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar.
    Göstergeleri:
    Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır.
    Ev/okuldaki eşyaları toplar.
    Ev/okuldaki eşyaları yerleştirir

    ÖĞRENME SÜRECi
    • Öğretmen çocukları sanat merkezine yönlendirerek köşede bulunan malzemelere dikkat çeker.( makas-yapıştırıcı-renkli kartonlar.çeşitli artık materyaller.)
    • Çocuklara bu malzemeler ile ne yapılabileceği sorusunu sorarak yaratıcı fikirler üretmelerini sağlar.
    • Ardından bir bebek arabası yapılacağını belirterek kardeşi olan çocukların kardeşleri ile neler yaptıkları,bebeklerin nasıl davrandıkları konusunda sohbet eder.
    • Ardından materyaller kullanılarak özgün çalışmalar yapılması yönünde rehber olunur.
    • Çalışma tamamlandıktan sonra temizlik ve toparlanma tamamlanır ve BEBEĞİMİN TOPU şarkısı önce öğretmen tarafından söylenir.Çocukların katılımı ile şarkı tekrar edilir.
    ŞARKI
    • Bebeğimin Var Bir Topu Şöylede Yuvarlak
    • Ninni Söyler Ninni Beşiğide Var
    • Yağmur Yağar Yağmur Şemsiyesi Var-
    • Küçük Askerlerin Parmakları Var-
    • Büyük Askerlerin Tüfekleri Var.

    Materyaller:
    makas-yapıştırıcı-renkli kartonlar.çeşitli artık materyaller.
    Sözcükler ve Kavramlar:
    Kardeş,bebek,asker,tüfek


    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    • Sınıfa minik bir bebek ve annesi davet edilebilir

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    .
    • Çocukların özgün çalışmaları için ortam sağlanmalıdır.

    DEĞERLENDİRME

    • Kimlerin kardeşi var?
    • Kardeşimizle nasıl zaman geçiririz?
    • Bebekler neler yapar?
    • Siz bebekken neler yapardınız?
    • Bebek arabası gerçek olsaydı o arabayı nerede gezdirmek isterdin?
    • Şarkımızı söylerken zorlandınız mı?

  8. #18
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    MERAKLI CİVCİVLER
    Etkinlik Türü : SANAT-MÜZİK (Bireysel Büyük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu (Ay) : 48-66

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Malzemeleri keser.
    Malzemeleri yapıştırır.
    Malzemeleri değişik şekillerde katlar.
    Malzemelere elleriyle şekil verir.
    Malzemelere araç kullanarak şekil verir.

    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 10:sorumluluklarını yerine getirir
    Göstergeleri
    Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.
    Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir

    DİL GELİŞİMi
    Kazanım 7:dinlediklerinin ve izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir
    Dinlediklerini ve izlediklerini açıklar

    ÖZBAKIM BECERİLERİ
    Kazanım 6: Günlük yaşam becerileri için gerekli araç ve gereçleri kullanır.
    Göstergeleri:
    Çevre temizliği ile ilgili araç ve gereçleri kullanır.

    ÖĞRENME SÜRECi
    • Öğretmen çocukları sanat merkezine yönlendirerek köşede bulunan malzemelere dikkat çeker.( makas-yapıştırıcı-renkli kartonlar.pul-sim ve çeşitli artık materyaller.)
    • Çocuklara bu malzemeler ile yumurtlayan ve yumurtadan çıkan bir hayvan yapılacağını söyler ve daha farklı ipuçları vererek yapılacak TAVUK-CİVCİV çalışması için ön bilgiler verilir.
    • Malzemelerin özgün kullanımı ile etkinlik tamamlanır.panoda sergilenir.
    • Sınıfı toparlama ve temizlik yapılarak müzik merkezine geçilir.
    • Nefes açma çalışmaları yapılarak meraklı civcivler şarkısı cd’den dinlenir.
    • ŞARKI
    • Horoz tavuk civcivler kıra çıkmış gezerler
    Horoz tavuk yorulmuş sorulardan boğulmuş
    Bu ne şu ne o ne bu ne şu ne o ne
    La la la la la la la la la la la la
    La la la la la la la la la la la la
    Duyarsız horoz tavuk gezmeye devam etmiş
    Civcivde usanmadan soruları diretmiş
    Bu ne şu ne o ne bu ne şu ne o ne
    nakaratHoroz tavuk yorulmuş ortacıda yorulmuş
    Civcivleri toplayıp hemen kümese tıkmış
    Bu ne şu ne o ne bu ne şu ne o ne
    nakarat

    Materyaller:
    makas-yapıştırıcı-renkli kartonlar.pul-sim ve çeşitli artık materyaller
    Sözcükler ve Kavramlar:
    Horoz-tavuk-civciv-meraklı


    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    • Şarkı dramatize edilir.

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    • Etkinlik sürecinde materyallerin yeterli olmasına dikkat edilmelidir.
    • Çocukların özgün çalışmaları için ortam sağlanmalıdır.


    DEĞERLENDİRME

    • Bugün neler yaptık?
    • Civcivler nasıl dünyaya gelir?
    • Peki yumurtadan çıkan başka hayvanlar nelerdir?
    • İnsanlarda yumurtadan çıksalardı neler olurdu?
    • İnsanlar nasıl dünyaya gelir?
    • Yaptığımız tavuk ve civcivler ne renk?
    • Kaç tane tavuk yaptık?
    • Şarkımızı beğendiniz mi?
    Neler yaparken zorlandınız?

  9. #19
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    17.11.2012

    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERİN PLANLARINA ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTAYIM.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.


    Aşağıdaki kazanım ve göstergeler 2012 programına uygundur. Siz İSTERSENİZ 2006 programına uygun biçimde değiştirebilirsiniz.



    ETKİNLİK ADI: SARI GİYSİLER GÜNÜ (SARI RENK VE TONLARI )


    ETKİNLİK TÜRÜ:MÜZİKLİ DRAMA-TÜRKÇE, SANAT (BİRLEŞTİRİLMİŞ BÜYÜK VE KÜÇÜK GRUP ETKİNLİĞİ)

    Yaş Grubu (Ay) : 48-66



    KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

    DA Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:

    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
    Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler.
    Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.
    Dinledikleri/izlediklerini öykü yoluyla sergiler.


    SDA Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:

    Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.

    MATERYALLER:yeşil, sarı ve kurumuş yapraklar


    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
    Ritmik sayı sayması
    Yeşil renk, sarı rengin tonları.
    Kurumuş-yaş
    genç-yaşlı, uzun-kısa



    ÖĞRENİM SÜRECİ

    Çocuklar sınıfa dağılırlar. Yönergeyi dinlemek için hazır beklerler.

    — Şimdi hangi ağacın yaprağı olmak istediğinizi düşünün. Ağacınızın genç-yaşlı, uzun-kısa olduğuna karar verin.

    — Bu ağacı kim dikmiş olabilir? Ağaç olarak nelere ihtiyacınız olduğunu düşünün. Şimdi oyunumuza başlayalım.

    — Herkes istediği yere geçsin. Kökleriniz toprağı tutuyor. Rüzgâr esiyor. Ağaç sallanıyor. Yapraklarınız dökülmeye başlıyor. Yağmur her yerinizi ıslatıyor. (Sonbahar Geldi şarkısı bu bölümde birlikte söylenir.)

    — Ben yanınıza geliyorum. Ben çöpçü olmak istiyorum. Dökülen yaprakları süpürüyorum. Çevreyi temizliyorum…(Öğretmen süpürme hareketi yapar, çocuklar bu sırada bir araya toplanırlar. Öğretmen, arkadaşlarına sokulmayan çocuğun yanına giderek aşağıdaki sorulardan uygun olanını çocuğa sorar.

    DEĞERLENDİRME:
    —Bir ağaç olarak konuşabilseydin bu yaşadığın olaylardan sonra duygularını bana ne söyleyerek anlatırdın?
    — Yağmur yağınca ıslanmaktan hoşlandın mı? Neden?
    — Rüzgârın esmesi seni rahatsız etti mi?
    — Arkadaşın sana dokunduğunda rahatsız oluyor musun? (Drama sırasındaki davranışlara göre genişletilebilir.)
    — Yaprağının dökülmesi canını acıttı mı?
    — Yaprağın neden döküldü?
    — Ağaç olarak nelere ihtiyacın oldu?
    — Seni kim dikti? Neden dikmiş olabilir?

    Çocuklar kâğıt alarak masalara geçerler.
    • Pastel boyalarla her çocuğun kendi ağacının resmini yapmaları istenir.


    • Uygun ortam ve zaman olursa drama kaldığı yerden özgün öyküye dönüştürülebilir. Çocukların oluşturdukları özgün öykü öğretmen tarafından yazılır. Daha sonra çocuklara okunarak böyle güzel bir öykü oluşturabildikleri için gurur duymalarını sağlayacak sözler söylenir.

    ÖNERİLEN DEĞİŞİK ETKİNLİK:
    Öğretmen ve çocuklar sarı giysiler giymiş olarak okula gelirler.



    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
    *Çocuklar drama için gerekli konsantrasyonun sağlanması için ağaçların rüzgardaki hareketleri sorulur. Ağaçların yerinde olsalardı, kendilerini naslı hissedebilecekleri gibi sorular sorulabilir.


    Çocuk açısından:
    Giysilerindeki sarı renk tonlarına uygun olarak, açık renkten koyu renge doğru sıralanabildiler mi?
    Duygularını drama yolu ile ifade edebildiler mi?
    Yarım bırakılan öyküyü tamamlayabildiler mi?

    Öğretmen açısından:
    Çocuklarla zevkli dakikalar geçirebildim mi?
    Aksaklık oldu mu?
    Farklı bir uygulama yapıldı mı?

    Planlama açısından:
    Geçişler etkili miydi?
    Amaçlara ulaşılabildi mi?
    Öğrenme süreci içinde seçilen etkinlikler amaçlara uygun muydu?
    Farklı ne yapılabilirdi?

  10. #20
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    BAK NASIL KATLIYORUM?
    Etkinlik Türü : SANAT-OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK (Birleştirilmiş Bireysel Büyük Grup)
    Yaş Grubu (Ay) : 48-66

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Yönergeler doğrultusunda yürür
    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 10:sorumluluklarını yerine getirir
    Göstergeleri
    Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.
    Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 7:dinlediklerinin ve izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir
    Dinlediklerini ve izlediklerini açıklar
    Dinlediklerini ve izlediklerini hakkında yorum yapar.
    Kazanım 10: görsel materyalleri okur
    Göstergeleri:
    Görsel materyalleri inceler
    Görsel materyalleri açıklar
    Görsel materyallerle ilgili soru sorar
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur
    Göstergeleri
    Nesne/durum/olayın ipuclarını söyler
    İpuclarını birleştirerek tahminini söyler
    Gerçek durumu inceler
    Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.

    ÖĞRENME SÜRECi
    Çocuklara kağıtları katlayarak bazı şekiller yapılacağı anlatılır ve malzemelerin bulunduğu sanat merkezine geçilir.
    o Örneğin köpek kafası ve çiçek şekli ile başlanır.
    o Daha sonra kağıdı nasıl katlayacakları çocuklara gösterilir ve çocuklardan da önlerindeki kağıtları kullanarak aynısını yapmaları istenir.
    o Şekiller tamamlandıktan sonra önlerindeki A4 kağıdına (ya da kartona) yapıştırmaları istenir.
    o Yapıştırdıktan sonra boya kalemleri ile eksik kalan kısımları tamamlamaları istenir.
    o Örneğin, köpek kafası yapıldıysa çocuklardan köpeğin gövdesini, ayaklarını, kuyruğunu çizmelerini istenerek köpek resmi tamamlanır.
    o Sonrasında sınıfta gerekli temizlik ve toplanma işlemi yapılarak müzik merkezine geçilir.
    o Ritim sopaları sepetinden bütün çocukların kendilerine ritim sopası almaları sağlanır.
    o 2’lik ve 4’lük ritim vuruşları yapılır.Ardından:Köpek Uçmak İstemiş Şarkısı Cd’den Dinlenir Ve Ardından Çocukların Katılımı İle Şarkı Tekrar Edilir.

    Köpek Uçmak İstemiş-Birgün Kargaya Gitmiş
    Karga Ona Anlatmış-Bizimki De İnanmış
    Tırmanmıi Koşa Koşa-Balkonun Kenarına
    Açmış Bacaklarını-Dikmiş Kulaklarını
    Havlamış Birkaç Kere Atmış Kendini Yere
    Köpek Düşmüş Vah Vah Vah-Karga Gülmüş Hah Hah Hah…

    Materyaller:
    Renkli Elişi kağıdı, grafon kağıdı, A4 kağıt, boya kalemleri, yapıştırıcı-----------------------
    Sözcükler ve Kavramlar:
    Katlamak-Aynısını Yapmak-Tamamlamak

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    • Birkaç çeşit örnek katlama yapıldıktan sonra,çocukların aynı tekniği kullanarak özgün çalışmalar yapması sağlanabilir.


    AİLE KATILIMI
    • Aileler;kağıt katlama tekniği ile çocuklarıyla birlik gemi,şapka,kukla vb etkinlikler yapmaları yönünde haberdar edilir.

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    • Katlama çalışmalarında öğretmenin tüm çocukların görebileceği şekilde örnek olması gerekir.(gösterip yaptırma)
    • Tüm çocukların tamamen anladığından emin olana kadar katlama tekrar edilmelidir.

    DEĞERLENDİRME

    • Bugün sınıfımızın hangi merkezlerini daha çok kullandık?
    • En eğlendiğiniz çalışma hangisi oldu?
    • Hangi çalışmayı yaparken zorlandınız?
    • Kağıdı katlarken parmaklarımız biraz yoruldu?neden?
    • Yaptığımız köpekler ne renkti?
    • Kaç tane kırmızı-mavi-sarı-yeşil renkte köpek yapılmış?
    • Siz bir kağıt olsaydınız ne renk olmak isterdiniz?
    • Katlanarak ne şekle sokulmak isterdiniz?

YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

Benzer Konular

  1. Türkçe Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 47
    Son Mesaj : 29.Mart.2016, 16:45
  2. Müzik Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 16.Mart.2016, 00:55
  3. Drama Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 28
    Son Mesaj : 12.Mart.2015, 00:23
  4. Oyun Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 33
    Son Mesaj : 10.Şubat.2015, 19:01
  5. Fen Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 18
    Son Mesaj : 09.Aralık.2012, 00:40

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

Giriş

Facebook ile Baglan Giriş