ETKİNLİK PLANI ÖRNEKLERİM - Sayfa 3


             

Ä°letiÅŸim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

ETKİNLİK PLANI ÖRNEKLERİM

Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan Birinci 12345 ... Sonuncu
Like Tree28Likes

Konu: ETKİNLİK PLANI ÖRNEKLERİM

  1. #21
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    Alıntı senem_44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar hazırladığımız etkinlik planı örneklerini lütfen paylaşalım. yastık altında değerlenmicek bu planlar. Gelecek yıl kimse bizim saatlerce hazırlamaya çalıştığımız planların yüzüne bile bakmayacak çünkü yayınevleri gereğinden fazla oluşturacak. bu seneki kadar değerli olmayacak ve bu kadar çok ihtiyacımız olmayacak bu planlara. sizden ricam planları kopyalayıp kapatmayın sayfayı. herkes plan hazırladıkça paylaşsın lütfen ....
    Özenle hazırlamaya çalıştığınız etkinlik planlarınız, paylaşımcı kişiliğiniz, emekleriniz, çabanız için sizi kutlarım öğretmenim. Gelecek senede, sonraki senelerde bile siz plan yapmayı kendinize amaç edindiğiniz için asla hazır plan kullanamazsınız.

    Çünkü hiç bir yayınevi asıl mesleği öğretmenlik olanlar gibi ayrıntılı plan yapacak kadar vakit sahibi ve özenli plan yapmayı amaç edinmiyorlar.

    Benim de sizlere bir önerim olacak.

    Çok güzel etkinlik planları gelmeye başladı. Bu planları ard arda sıralama yerine konularına, temalarına ve kavramlarına göre konu olarak açılırsa üyeler tarafından arama yapıldığında planlar çok daha kolaylıkla ulaşılır hale geleceklerdir.

    Bu amaçla isimlerinizi de belirterek izninizle ilk bu işi ben başlatmak istiyorum.

    Ayrıca birinci konuyu açarken dosya yükleme yapamadığınızı söylemiş sonra bunu yapmayı başarmışsınız. Ancak hemen okunabilmesi için konuya kopyala yapıştır yapmanız dışında dosya olarak eklemek yarar sağlayacaktır.

    Bol paylaşımlı günlere.
    Konu Emel Hoca tarafından (06.Kasım.2012 Saat 02:16 ) değiştirilmiştir.

  2. #22
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    SONBAHAR(NASIL YAĞMUR YAĞAR?)
    Etkinlik Türü:- -FEN-MÜZİK- TÜRKÇE-SANAT (Birleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu : 48 – 72 Ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri:
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir.
    Göstergeleri:
    Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar./ Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır./ Zıt anlamlı sözcükleri kullanır.

    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Belli bir yükseklikten atlar./ zıplar.
    Sekerek belirli mesafede ilerler.
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
    Malzemeleri keser./ yapıştırır
    Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
    Göstergeleri: Bedenini kullanarak ritim çalışması yapar./ Müzik ve ritim eşliğinde dans eder

    SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 5: Bir olay ya da durumla ilgili olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir.
    Göstergeleri:
    Olumsuz duygularını olumlu sözel ifadeler kullanarak açıklar.
    Olumsuz duygularını olumlu davranışlarla gösterir

    ÖĞRENME SÜRECİ

    • Öğretmen sınıfa elinde bir şemsiye ile gelir.
    • Çocuklara neden bu şemsiyeye ihtiyaç duydum?sorusunu sorar ve cevaplar dinlendikten sonra pencereden dışarıya bakılarak hava durumu hakkında sohbet edilir.
    • Sınıfta bulunan hava grafiği seçilen çocuk tarafından uygun olarak değiştirilir.
    • Çocuklar fen merkezine yönlendirilir ve ‘’yağmur nasıl yağar?’’deneyi için gerekli malzemeler çocuklar tarafından incelenir.
    • Öğretmen yağmur nasıl yağar sorusunu sorarak ilgileri deney üzerinde toplar ve gerekli açıklamayı yapar.
    • Yağmurun yağması ile ilgili ön bilgiler verildikten sonra deney çocukların aktif katılımı ile yapılır.(Saydam ve büyük bir kap 2/3 oranında suyla doldurulur ve üzeri bulutları simgeleyen tıraş köpüğü ile kaplanır.Tıraş köpüğünün üzerine mavi gıda boyası damlatılır ve boyanın yavaş yavaş köpükleri geçerek suya karışması gözlenir.)
    • Deneyin sonucu hakkında sohbet edilir.
    • Öğretmen ‘’yedi adım’’dans müziğini açar ve müzik çocuklara dinletilir.Daha sonra çocuklara bir yağmur damlası oldukları ve buluttan dünyaya dans ederek düşecekleri söylenir.Müzik eşliğinde yaratıcı dans çalışması gerek duyulduğu kadar tekrar edilir.
    • Dans bitiminde sınıf toplanarak sanat merkezine geçilir.Sanat merkezinde çeşitli materyaller hazırlanır ve çocuklara kısacık bir hikayenin yarısı anlatılır.(bir sonbahar günü İrem okula gitmek için evden ayrılır.Okula yürüyerek giden İrem daha yola yeni çıkmışken yağmur başlar ve İrem ıslanır.Yanında şemsiyesi yoktur ama İrem’in bu duruma bir çözüm bulması gerekir…eğer siz İrem olsaydınız nasıl bir çözüm bulurdunuz?)Hikayenin devamı çocuklar tarafından özgün olarak tamamlanır ve diğer arkadaşları ile paylaşmaları istenir.
    • Öğretmen herkesin İrem için bir şemsiye yapacağını söyler.Etkinlik sanat merkezinde bulunan materyallerin özgün kullanımı ile yapılır.Etkinlik boyunca çocuklar gözlemlenir ve ihtiyaç duyan çocuklara yardım edilir.
    • Tamamlanan etkinlikler panoda sergilenir ve çocuklar sınıfı toplayarak vücut temizliği için lavabolara yönlendirilir.



    DEĞERLENDİRME

    Etkinlik sonunda Çocuklara Aşağıdaki Sorular Yöneltilir:

    • Bugün hava nasıl?
    • Yağmur deneyi gerçek yağmura benzedi mi?
    • Yağmur en çok hangi mevsimde yağar?/sonbahar mevsiminin diğer özellikleri nelerdi?
    • Siz yağmur damlası olduğunuzda nasıl hissettiniz?/Dünyada nereye düştünüz?Ne işe yaradınız?
    • Dans etmekten hoşlandınız mı?
    • Siz İrem’in yerinde olsaydınız şemsiyenizi almadan evden çıkar mıydınız?

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Deney sırasında açıklayıcı ve yönlendirici olunmalıdır.Çocukların aktif katılımı esastır.
    • Yaratıcı dans etkinliğinde öğretmen olabildiğince özgün etkinlik ortamı sağlamalıdır.


    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER


    • Dans sırasında çocuklara sonbaharı yansıtan basit kostümler hazırlanarak etkinlik daha ilgi çekici ve eğitici hale getirilebilir.



    AİLE KATILIMI
    • Çocuğunuzla yağmur altında yürüyerek,ondan size İrem’in hikayesini anlatmasını isteyebilirsiniz..
    nur teacher likes this.

  3. #23
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    arkadaşlar ekim ve kasım için hazırladığım bir sürü plan var ama dosya olarak yükleyemiyorum

    ayrıca planlarımın çok aceleyle yapıldığını belirtmek istiyorum.tam gün öğretmeniyim ve hemen hemen her gün 2 plan formatı hazırlıyorum.Eksiklikler için kusura bakmayın...

  4. #24
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    SAYARIM GRUPLARIM
    Etkinlik Türü: MÜZİK-HAREKET-MATEMATİK BİRLEŞTİRİLMİŞ (Küçük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu : 48 – 72 Ay
    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 2: Denge hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Ağırlığını bir noktadan diğerine aktarır.
    Kazanım 5:müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
    Göstergeleri
    Müzik eşliğinde dans eder.

    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım7:Bir işi yada görevi başarmak için kendini güdüler
    Göstergeleri
    Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar
    Başladığı işi bitirebilmek için çaba gösterir.

    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 7:dinlediklerinin ve izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir

    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 4: Nesneleri sayar.
    Göstergeleri:
    Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler
    Kazanım17: Nesne sonuç ilişkisi kurar
    Gösergeleri
    Bir olayın olası nedenlerini söyler
    Bir olayın olası sonuçlarını söyler

    ÖĞRENME SÜRECİ

    Bedenin Farklı Kısımlarıyla Dans

     Tüm grup odada dağınık biçimde ayakta durur.
     Öğretmen kasetçaları çalıştırarak müziği başlatır ve çocuklara “Benim söylediğim beden kısımlarınızla müziğe uyarak dans edebilirsiniz. Şimdi yalnızca başınızı hareket ettirerek müziğe uygun dans edin’’ diyerek çalışmayı başlatır.
     Çocuklar bir süre ( 15 saniye kadar ) başlarıyla müziğe uyduktan sonra öğretmen bu kez, “Yalnızca işaret parmaklarınızla dans edin” yönergesini verir.
     Müzik eşliğinde hareket ettirilerek dansa katılan diğer beden kısımları sırayla bir el, iki el, iki kol, tüm beden, gözler, bir ayak, iki ayak birden, bel, kalçalar ve nihayet tekrar tüm beden olmalıdır.
     Çocukların tüm bedenleriyle dans etmeleri için çalışmanın sonunda biraz daha uzun süre verilmelidir.dans süresi çocukların ilgi sürelerine göre sürdürülür.

     Ardından;
     Çocuklar blok merkezine yönlendirilirler ve Öğretmen 5’er blokluk gruplar oluşturur.
    Her çocuktan bu blokları kullanarak ev yapmalarını ister.
    Çocuklar her bloğu oluştururken yerleştirdikleri her bloğu sayarlar. Evin kaç bloktan oluştuğu sorulur. Hep birlikte evi oluşturan bloklar sayılır. 1-5 ritmik sayma çalışmaları yapılır.

     Ritmik sayımdan sonra öğretmen hazırladığı çalışma sayfası ve çocukların tercih ettikleri boyaları sanat masasına yerleştirir.
     Yönerge öğretmen tarafından açıklanarak(Nesne grupları sayılarak çok olan gruplar daire içine alınır.)çalışmanın tamamlanmasına rehberlik edilir.



    DEĞERLENDİRME

    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilir:

    • Bugün neler yaptık?
    • Hangi etkinliği yaparken daha çok eğlendiniz?
    • Dans ederken vücudumuzun nerelerini kullandık?
    • Kaç blok kullanarak oyun oynadık?
    • Bloklarla neler yaptık?
    Ardından sanat merkezine geçilerek çocuklara kullandığımız 5 blok ile yaptığımız evlerin nasıl olduklarını hatırlayıp hatırlamadıkları sorulur.Sohbetin ardından hatırladığımız evler serbest boyama ile ifade edilir.


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Çocuklar hazırlanan etkinliklere aktif olarak katılmaları yönünde desteklenmelidir.
    • Blok sayısı çocukların sayısına uygun şekilde olmalıdır.


    AİLE KATILIMI
    • Ailelere çocukları ile ritmik sayma çalışması yapmaları önerilir.

  5. #25
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    KURALLARA UYARIM-1
    Etkinlik Türü: HAREKET-TÜRKÇE-O.Y.H.ÇALIŞMASI BİRLEŞTİRİLMİŞ (Büyük/Küçük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu : 48 – 72 Ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 3:nesne kontrolü gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri
    Bireysel ve eşli olarak nesneleri kontrol eder
    Farklı boyut ve ağırlıktaki nesneleri hedefe atar.
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Kalemi doğru tutar.
    Kalem kontrolünü sağlar.
    Çizgileri istenilen nitelikte çizer.
    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 12: Değişik ortamlardaki kurallara uyar.
    Göstergeleri:
    Değişik ortamlardaki kuralların belirlenmesinde düşüncesini söyler.
    Kuralların gerekli olduğunu söyler.
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 10: görsel materyalleri okur
    Göstergeleri:
    Görsel materyalleri inceler
    Görsel materyalleri açıklar
    Görsel materyalleri kullanarak olay öykü gibi komposisyonlar oluşturur.
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur
    Göstergeleri
    Nesne/durum/olayın ipuclarını söyler
    İpuclarını birleştirerek tahminini söyler
    Gerçek durumu inceler
    Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.


    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Öğretmen çocukları bahçede yeşil alan üzerinde yarım ay şeklinde oturmaları için yönlendirir.Huysuz tavşan isimli hikaye nin ismini söylemeden resimli kitap kullanarak anlatır.Çocukların hikaye sonrası resimleri incelemelerine ve hikayeyi tekrar anlatmalarına olanak sağlanır.Ardından çocuklardan hikayeye bir isim bulmaları istenir.Doğru ismin bulunması için gerekirse yönlendirme sağlanır.

    • Hikayenin ardından Seç Bakalım isimli oyunun oynanmasına geçilir.Öğretmen hazırladığı 2 adet kutuyu yanına alarak bu kutunun içinde ne olabiliceğini sorar.Yanıtları dinledikten sonra (kutuları açmadan )içinde resimler olduğunu söyler.Oyunun oynanışını kısaca anlatır.(bir tekerleme ile seçilen çocuk tercih ettiği bir kutudan resim çekecek ve o resmin aynısını yapmaya çalışacaktır.)
    • Çocuklara bu oyunu karışıklık yaşamadan herkesin katılacağı şekilde oynayabilmemiz için neler gereklidir?sorusu yöneltilerek çocuklardan kurallar cevabını vermeleri beklenir.(istenen cevap için çeşitli ipuçları verilebilir)Oyunun kuralları çocukların katılımı ile belirlenir.
    • Sırayla oynama/seçilen resimi kabul etme/resme itiraz etmeme/seçtiğimiz resmi beğenmesek bile yapmaya çalışma/diğer arkadaşlarımız oynarken dikkatini dağıtmama/arkadaşlarımızı incitmeme vb şeklinde kurallar belirlenir.
    • Hazırlanan iki kutunun birinde küçük motor gelişimine ait resimler vardır(üçgen-daire-1-2-3 sayıları-basit resimler).Diğer kutuda büyük motor gelişimine ait resimler vardır(takla atma-zıplama-hedefe halka atma-ağırlık taşıma vb).Seçilen çocuk istediği kutudan resmi çekerek resmin aynısını yapmaya çalışır ve ihtiyaç duyduklarında destek olunur.

    • Oyun ilgi süresi gözetilerek devam ettirilir.



    DEĞERLENDİRME

    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilir:

    • Huysuz tavşan neden mutsuzdu?
    • Neden diğer hayvanlar onunla arkadaşlık yapmak istemedi?
    • Oynadığımız oyunun ismi neydi?
    • Kaç tane kutumuz vardı?
    • Hangi kutuda ki resimleri daha çok beğendiniz?
    • Oyunu oynarken zorlandınız mı?
    • Oyunu oynarken hangi kuralları belirlemiştik?
    • Eğe bu kuralları belirlemeseydik neler yaşardık?
    • Evde uyduğumuz kurallar var mıdır?Bu kurallar nelerdir?



    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER


    • Anlatılan hikayenin resimli kartları kullanılarak çocuklardan farklı ve yeni bir hikaye anlatmaları istenebilir.


    AİLE KATILIMI
    • Ailelerden evde uydukları kurallar ve kuralların gerekliliği hakkında çocukları ile konuşmaları istenir.




    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Çocuklar hazırlanan etkinliklere aktif olarak katılmaları yönünde desteklenmelidir.
    • Kutu içine seçilecek görseller çocukların gelişim becerilerine ve hazırbulunuşluklarına uygun olmalıdır.

  6. #26
    gülgüzelisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Kasım.2012
    Mesajlar
    17
    @gülgüzelisi







    teşekkür ederiz new-alp hocam hep birlikte paylaşalım ki fikir sahibi oluruz dosya yükleme linki 1. sayfada olması lazım ordan bakarak yapabilirsiniz bende tam gün öğretmeniyim ve sizi çok iyi anlıyorum işimiz hakkatten çok zor kolay gelsin hepimize
    Mutlu mu olmak istiyorsun???
    Kimseden bir şey bekleme...

  7. #27
    y_ars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    10.Haziran.2009
    Mesajlar
    3
    @y_ars







    Tavuğumuz
    Etkinlik Türü: Bireysel etkinlik :Sanat Etkinliği

    ÖĞRENME SÜRECİ

    Tavuğumuz

     Renkli fon kartonlarına daire resmi çizerek çocuklara dağıtılır,Bu şeklin hangi şekil olduğu sorulur ve çocuklardan bu daireleri kesmelerini istenir.
     Daha sonra dairenin şeklinin yuvarlak olduğu vurgulanır.
     Kesilen daireler katlanır ve kağıda yapıştırılır.
     Yapıştırılan dairelerle tavuk oluşturulur.Tavuğun kuyruğu ellerin parmak boyasıyla boyanmasıyla oluşturulur.
     Çocuklardan tavuğun yüzünü boya kalemleriyle tamamlamaları sağlanır.
     Tamamlanan resimler incelenir ve yapılan çalışmalar panoda sergilenir
    Yaş Grubu (Ay) : 48-60 ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELER
    MOTOR GELİŞİM
    . Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri:Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser, yapıştırır, değişik şekillerde katlarDeğişik malzemeler kullanarak resim yapar.)
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür.)
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 12: Geometrik şekilleri tanır.(Göstergeleri: Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler.)
    Özbakım Becerileri
    Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular.(Göstergeleri: Elini/yüzünü yıkar.)

    Materyaller:
    Renkli fon kartonları,makas,yapıştırıcı,boya kalemleri,beyaz kağıt,parmak boyası
    Sözcükler ve Kavramlar:
    Nesne,yuvarlak

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

     Çocuklar makas kullanırken öğretmenin olası tehlikelere karşı çok dikkatli olması gerekmektedir





    DEĞERLENDİRME
     Bugün hangi şekille resim yaptık?
     Etrafımızda daire şeklinde olan başka neler var?
     Daire ile başka neler yapabiliriz?


















    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    Daire Kapmaca
     Öğretmen yere çeşitli renklerde çocuk sayısında daire şekli yapıştırır.
     Hareketli bir müzik eşliğinde dans edilirken dairelerden bir tanesi kaldırılır.
     Müzik durduğunda her çocuk bir daire kapmaya çalışır. Bir çocuk boşta kalır. Boşta kalan çocuk oyundan çıkar.
     Oyun tek daire kalana kadar devam eder. Oyun birincisi alkışlanır

  8. #28
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    ATAMIZA ÇELENK YAPALIM
    Etkinlik Türü: SANAT-MÜZİK(Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu : 48 – 72 Ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Malzemeleri keser.
    Malzemeleri yapıştırır.
    Malzemeleri değişik şekillerde katlar.
    Malzemelere elleriyle şekil verir.
    Malzemelere araç kullanarak şekil verir.
    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 10:sorumluluklarını yerine getirir
    Göstergeleri
    Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.
    Üstlendiği sorumluluğuyerine getirir
    Sorumluluklar yerine getirilmediğinde olası sonuçları söyler.
    Kazanım 11: Atatürk ile ilgili aldığı sorumlulukları yerine getirir
    Göstergeleri
    Atatürk ile ilgili etkinliklere katılır
    Atatürk ile ilgili duygu ve düşüncelerini farklı etkinliklerle ortaya koyar

    ÖĞRENME SÜRECİ

    • Öğretmen çocukları sanat merkezine yönlendirerek köşede bulunan malzemelere dikkat çeker.(mukavva-makas-yapıştırıcı-sim-pul ve çeşitli artık materyaller ile büyük boy Atatürk portresi)

    • Çocuklara bu malzemeler ile ne yapılabileceği sorusunu sorarak yaratıcı fikirler üretmelerini sağlar.
    • Tüm fikirler dinlenerek hep birlikte değerlendirilir. Bu malzemeler ile hep beraber yapabilecekleri büyük bir çalışma yapılması gerektiğini belirtir. Çocukların fikir birliğine vararak ortak bir çalışma bulmaları için rehberlik edilir ve çelenk yapma fikrini çocukları yönlendirerek onların bulmaları sağlanır.

    • Malzemeler paylaşılır ve iş bölümü yapılarak çelenk çocukların ortak ürünü olarak işbirliği ile tamamlanır.Tamamlanan çelenk hakkında çocuklardan eleştiri yapmaları istenir.Güzel mi çirkin mi?sorusu sorular fikirler dinlenir.Neleri farklı yapsaydık daha güzel olabilirdi? sorusu ile özeleştiri yapmaları sağlanır.
    • Tamamlanan çelenk Atatürk Panosun yanında da sergilenir.

    • Sınıf toparlanır ve gerekli vücut temizliği yapılır.Ardından;
    • Çeşitli Atatürk çelenkleri bilgisayarda incelenir.Bilgisayardan Atam şarkısı dinlenir(söz-müzik:Çelik).

    • Daha önce öğrenilen Bir bebek doğdu şarkısı tekrar edilir.


    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER

    • Büyük grup çalışmasının yanı sıra aynı materyaller ile bireysel çalışma yapılması sağlanabilir.

    • Atatürk’ün çocukluk fotoğrafları temin edilerek etkinlik daha ilgi çekici hale getirilebilinir.

    Materyaller:
    mukavva-makas-yapıştırıcı-sim-pul ve çeşitli artık materyaller ile büyük boy Atatürk portresi-atam şarkısı
    Sözcükler ve Kavramlar:
    Çelenk-işbirliği-ortak karar-paylaşım-büyük
    Güzel-çirkin.


    DEĞERLENDİRME

    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir:

    • Sanat merkezinde hangi malzemeler vardı?
    • Hangi renkte olan malzemeleri kullandık?
    • Yaptığımız çelenki beğendiniz mi?
    • Hangi yanlarını beğendiniz?
    • Hangi yanlarını beğenmediniz?
    • Daha güzel olmaları için neler yapabilirdik?
    • Sizce Atatürk bebekken nasıl bir bebekti?
    • Sizin bebekliğinize benziyor muydu?


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Çocukların hepsinin fikirleri dinlenmeli ve ortak karara varılması sağlanmalıdır.
    • Her çocuk işbirliği ve aktif katılım ile etkinlik sürecine dahil edilmelidir.

  9. #29
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    EĞLENCELİ HAYVANLAR
    Etkinlik Türü: OYUN-SANAT BİRLEŞTİRİLMİŞ (Büyük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu : 48 – 72 Ay
    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri:
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
    Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
    Göstergeleri:
    Nesne/varlığın sesini söyler.
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri
    Dinledikleri/izlediklerini açıklar.
    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Malzemeleri keser.
    Malzemeleri yapıştırır.
    Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
    ÖZBAKIM BECERİLERİ
    Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar.
    Göstergeleri:
    Ev/okuldaki eşyaları toplar.

    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Öğretmen sınıfa elinde hayvan resimleri olan bir kutu ile gelir.
    • Çocuklardan bu kutuda neler olabileceğini tahmin etmelerini ister.
    • Ardından kutuyu açarak hayvan resimlerini çocuklara dağıtır,incelemelerine ve resimler hakkında sohbet etmelerine olanak tanır.
    • Ardından bu kutudaki resimlerle taklit oyunu oynayacaklarını söyleyerek oyunu anlatır.
    • Seçilen çocuk kutudan bir hayvan resmi çekerek konuşmadan o hayvanı taklit eder ve arkadaşlarının tahmin etmelerini sağlar.
    • Ardından karga resmi öğretmen tarafından taklit edilir ve resim çocuklara gösterilir.resim hakkında sohbet edildikten sonra öğretmen karga yapılacağını açıklar.
    • Etkinlik için kullanılacak materyaller çocuklar tarafından masalara yerleştirilir(renkli elişi kağıdı -2 daire şekli çizili-,yapıştırıcı.parmak boyası) ve çocukların özgün olarak etkinliği tamamlamalarına rehberlik edilir.
    • İhtiyaç duyan çocuklara yardım edilir ve tamamlanan etkinlikler panoda sergilenir.

    Materyaller:
    Hayvan resimleri,sanat malzemeleri

    Sözcükler ve Kavramlar:
    Taklit,sesli-sessiz,daire

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Seçilen hayvan taklit edilirken resimlerin gizlenmesi ve taklit sırasında taklit yapan çocuğun konuşmadan anlatması gereklidir.


    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER

    • Hayvan resimleri taklit edilmeden diğer özellikleri anlatılarak (yaşadıkları yerler,sevdikleri yiyecekler vb) buldurulabilinir.

    • Anlatılan resimler serbest boyama veya oyun hamuru gibi farklı materyaller kullanılarak resmettirilir.

    DEĞERLENDİRME

    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir:

    • Arkadaşlarımızla ne yaptık? Neler taklit ettik?
    • Taklit yaparken zorlandınız mı?
    • En çok hangi taklit hoşunuza gitti?
    • Daha önceden arkadaşlarınızla buna benzer oyunlar oynadınız mı?
    • Yaptığınız karga hangi şekilden oluşuyor?
    • Kargalarınız ne renk?
    • Kargalarınız nereye uçuyor?
    • Yaptığınız kargalar güzel oldu mu?


    AİLE KATILIMI

    • Bu oyunun evde aile bireyleri ile oynanması için aileler yönlendirilir.

  10. #30
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    SEÇELİM SEÇELİM KİMİ SEÇELİM
    Etkinlik türü:Oyun Müzik ,okuma yazmaya hazırlık (Bütünleştirilmiş ve bireysel büyük grup etkinliği)
    Yaş grubu: 48-72

    Kazanımlar ve Göstergeleri
    Bilişsel kazanım
    Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar
    (Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.)
    Kazanım 4. Nesneleri sayar. (Göstergeleri: İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar. Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. Sıra bildiren sayıyı söyler. 10’a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan önce ve sonra gelen sayıyı söyler.)
    şeklini, büyüklüğünü, uzunluğunu, dokusunu, sesini, kokusunu, yapıldığı malzemeyi, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını söyler
    Sosyal duygusal alan:
    Kazanım 10. Sorumluluklarını yerine getirir. (Göstergeleri: Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Sorumluluklar yerine getirilmediğinde olası sonuçları söyler.)
    Kazanım 15. Kendine güvenir. (Göstergeleri: Kendine ait beğendiği ve beğenmediği özelliklerini söyler. Grup önünde kendini ifade eder. Gerektiği durumlarda farklı görüşlerini söyler. Gerektiğinde liderliği üstlenir.

    Dil gelişimi
    Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. Duygu ve düşüncelerinin nedenlerini söyler.)
    Kazanım 10. Görsel materyalleri okur. (Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. Görsel materyalleri kullanarak olay, öykü gibi kompozisyonlar oluşturur

    ÖGRENME SÜRECİ

    * Çocuklar sınıfta karşılanır ve düzenlenen ilgi merkezlerine çocukların isteğine göre yönlendirmeler yapılır.
    *Sınıfa getirilen kutudan yapılmış oy sandığına çocukların dikkati çekilir, sınıf temsilcisi adayların kendi fotoğraflarından oy pusulaları hazırlanır ve çocuklara bugün sınıfımızda bir temsilci seçeceğiz denir, aday gösterilen çocukların oy pusulaları seçen çocuklar tarafından tek tek sandığa atılır,oy kullanım süreci bittikten sonra sandık açılır ve sandıklardan çıkan fotoğraflar adayların belirtildiği grafiğe yapıştırılır,yapıştırılan fotoğraflar çocuklarla birlikte sayılır ve en fazla oy alan sınıf temsilcisi seçilir.
    * çocuklarla oluşturulan grafiği cocuklar okur ve sorulara cevap verir hangi aday kaç oy aldı denilerek çocukların sayması ve görsel sembolleri okuması saglanır
    Haydi haydi seçelim
    Sandıklara geçelim
    Sandıklar açılıyor
    Fotoğraflar saçılıyor
    Haydi haydi birlikte sayalım
    Bakalım neler oluyor

    Haydi haydi seçelim
    Sandıklara geçelim
    Sandıklar açılıyor
    Fotoğraflar saçılıyor
    Haydi birlikte sayalım
    Bakalım neler oluyor

    *Şarkı grupla söylenir daha sonra bireysel olarak da çocuklardan söylenmesi istenir

    Aile katılımı:Aile den çocuklarıyla birlikte bir gün sonrası yapılacak olan yemegin kararlaştırılmasında oybirliğine gidildiği ve ortak karar alınıp çocuğun yapılan yemeği resimlendirmesi ve yapılan resmin okula gönderilmesi rica edilir.

    Materyal: oy sandığı, oy pusulaları, paravan, ritim aletleri, karton,
    Sözcükler ve kavramlar: temsilci, oy, paravan .

    DEĞERLENDİRME:
    sınıfımızın temsilcisini nasıl seçtik? nasıl oy kullandık?
    Temsilci seçiminde en çok ne hoşunuza gitti?
    Temsilciyi oy kullanarak seçmeseydik ne olurdu?
    Başka kimleri oy kullanarak seçeriz?




    x

    .
    Konu Emel Hoca tarafından (08.Kasım.2012 Saat 23:55 ) değiştirilmiştir.

YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

Benzer Konular

  1. TOPLUMA HİZMET UYGULAMALARI KİTAP TOPLAMA ETKİNLİK PLANI :)
    Konu Sahibi filiz_88 Forum A.Ö.F. STAJ RAPORU ÖRNEKLERİ
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 04.Mayıs.2013, 11:44
  2. Fen ve Okuma Yazmaya Hazırlık ETKİNLİK PLANI: Dokun, Hisset, Eşini Bul
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 06.Kasım.2012, 02:22
  3. TOPLUMA HİZMET UYGULAMALARI DERSİ ETKİNLİK PLANI
    Konu Sahibi es-es-42 Forum A.Ö.F. STAJ RAPORU ÖRNEKLERİ
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 07.Nisan.2012, 20:41
  4. YENİ BAŞLAYAN ÖĞRETMENLERE SIRASIYLA ETKİNLİK PLANI
    Konu Sahibi haticegsf Forum FİKİRLERİNİZ VE İSTEKLERİNİZ
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 22.Ekim.2011, 14:43

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

Giriş

Facebook ile Baglan Giriş