Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları - Sayfa 2


             

Ä°letiÅŸim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları

Like Tree2Likes

Konu: Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları

  1. #11
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    15.11.2012

    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERE ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTAYIM.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.




    ETKİNLİĞİN PLANI DA BENDEN OLSUN.

    ETKİNLİK ADI: KESTANE TOPLAYALIM.


    ETKİNLİK TÜRÜ: ALAN GEZİSİ, OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ALIŞTIRMASI / MATEMATİK

    Yaş Grubu (Ay) : 48-66 (BÜYÜK VE KÜÇÜK GRUP ETKİNLİĞİ)


    Aşağıdaki kazanım ve göstergeler 2012 programına uygundur. Siz 2006 programına uygun biçimde değiştirebilirsiniz.


    KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

    PMA Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:

    Nesneleri toplar.
    Nesneleri kaptan kaba boşaltır.
    Kalemi doğru tutar.
    Kalem kontrolünü sağlar.
    Çizgileri istenilen nitelikte çizer.

    DA Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:

    Sözel yönergeleri yerine getirir.
    Dinledikleri/izlediklerini açıklar.
    Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.

    BAKazanım 13: Günlük yaşamda kullanılan sembolleri tanır.
    Göstergeleri:

    Verilen açıklamaya uygun sembolü gösterir.

    BA Kazanım 16: Nesneleri kullanarak basit toplama ve çıkarma işlemlerini yapar.
    Göstergeleri:

    Nesne grubuna belirtilen sayı kadar nesne ekler.


    MATERYALLER: Poşet, at kesatanesi ya da bahçeden bulunabilecek saymaya yardımcı nesneler, sayı kartları, alıştırma kağıtları, kuru boyalar ya da keçeli kalemler.

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
    At kestanesi, ağaç, uzun, boy, toplamak

    Çoğalma, artma
    1-10 arası sayılar
    Eşleştirme

    ÖĞRENME SÜRECİ

    https://www.onceokuloncesi.com/kesta...2.html?t=77212


    ALAN GEZİSİ
    Çocuklarla at kestanesi ağacının altına gidilir. Ağacın yaparaklarına, boyuna, bu ağacın kaç yaşında olabileceğine dikkatleri çekilir. Yere bakmaları istenir. Yere dökülmüş üstünde dikeni olan at kestanelerine dikkatleri çekilir. Bri dkenli kapsülün içinde kaç tane kestabe olduğunu inceleyip sayarlar.

    Ellerine torbalar verilir. Bu torbalardan birine kestaneleri, diğerine dikenli kapsülleri koymaları istenir.

    Kestane ve kapsül toplama işleminden sonra sınıfa girilir.
    ***Kestaneler sınıfın ortasına bir çocuğun yardımı ile dökülür.
    ***Her çocuğun bu kestanelerden onar tane alması istenir.
    ***Öğretmen plastik rakamları eline alır. 1 sayısını yere koyar.
    ***Çocuklardan birinin gözlerinin içine bakıp yanına çağırır ve elindeki kestanelerden kaç tanesini bu sayının yanına koyması gerektiğini sorar. çocuktan yanıt aldıktan sonra yönergeyi uygulamasını ister. İşlem, başka çocukların öğretmen tarafından çağırılıp sorularla uygulamanın yapılması ile tamamlanır.

    OYUNUN DEĞERLENDİRMESİ AMAÇLI YAPILAN OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMASI
    https://www.onceokuloncesi.com/basit...ri-t12703.html

    https://www.onceokuloncesi.com/topla...ar-t33824.html


    https://www.onceokuloncesi.com/195-t...mi-t58436.html

    linkindeki alıştırmalardan çocukların seviye, ilgi ve ihtiyaçlarına uygun bulunan seçilip, birinin çıktısı alınıp çocuk sayısı kadar çoğaltılır. Oyunda yaptığımız işlemlerin aynısını şimdi de kağıtlar üzerinde göstereceğimiz söylenerek çalışma başlatılır.
    Öğretmen çocukların aralarında dolaşarak çalışmaları kontrol eder, yardıma ihtiyacı olanlara destek olur.

    ÖNERİLEN DEĞİŞİK ETKİNLİK:
    ***Alan gezisinin yapılacağı okulun çevresinde / bahçesinde at kestanesi ağacı yoksa; okul bahçesinde bulunan başka bir materyal toplanabilir.

    ***Bahçeden toplanan at kestanesinin dikenli kapsullerinden aynı gün sanat etkinliğinde kirpi yapılmak üzere faydalanılır. Bu dikenler sayesinde 'canımızın yanması', 'batmak', 'acımak', gibi sözcükleri içeren duyu organ ağırlıklı bir plan hazırlanabilir.


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
    ***Kestane kapsüllerinin bir iğne kadar batabileceği dikkate alınmalıdır.

    AİLE KATILIMI:

    Hafta sonu ya da günün sonunda istek haber mektubu ya da haftalık bülten aracılığı ile okulda yapılanlardan ve öğrenilenlerden söz edilip, bir alıştırma sayfası eve gönderilerek çocukların evde işlemi pekiştirmesi sağlanabilir.




    PLAN: EMEL ÖZDEMİR
    15.11.2012
    Konu Emel Hoca tarafından (19.Kasım.2012 Saat 01:13 ) değiştirilmiştir.

  2. #12
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    EKSİKLERİ TAMAMLIYORUM
    Etkinlik Türü : OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK (Birleştirilmiş Bireysel Büyük Grup)
    Yaş Grubu (Ay) : 48-66


    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Yönergeler doğrultusunda yürür
    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 10:sorumluluklarını yerine getirir
    Göstergeleri
    Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.
    Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 7:dinlediklerinin ve izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir
    Dinlediklerini ve izlediklerini açıklar
    Dinlediklerini ve izlediklerini hakkında yorum yapar.
    Kazanım 10: görsel materyalleri okur
    Göstergeleri:
    Görsel materyalleri inceler
    Görsel materyalleri açıklar
    Görsel materyallerle ilgili soru sorar
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur
    Göstergeleri
    Nesne/durum/olayın ipuclarını söyler
    İpuclarını birleştirerek tahminini söyler
    Gerçek durumu inceler

    ÖĞRENME SÜRECi
    Bir hayvan seçilir (tavşan, kaplumbağa, köpek,vb)
    o Seçilen hayvanın kuyruğu, bacakları, kolları, elleri, ayakları, kulakları, burnu gibi uzuvları her çocuğa bir parça düşecek şekilde hazırlanır.
    o Hazırlanan parçalar rastgele çocuklara dağıtılır.
    o Daha sonra seçilen hayvanın resmi ya da posteri eksik uzuvları ile duvara asılır.
    o Çocuklardan biri sayışarak seçilir. Gözleri bağlanarak kendi etrafında 3 kere döndürüldükten sonra yüzü postere bakacak şekilde bırakılır.
    o Elindeki parçayı olabildiğince doğru yere yapıştırmaya çalışır. Yapıştırdıktan sonra öğretmen kağıdın üzerine çocuğun ismini yazar.
    o Herkes yapıştırdıktan sonra çocuklarla birlikte tamamlanan resme bakılır ve en doğru yere yapıştıran çocuklar ödüllendirilir.
    o İstenirse çocuklarla vücudun bölümleri hakkında sohbet edilir, seçilen hayvanın vücudunun bölümleri gibi bizim vücudumuzu oluşturan bölümleri tanımlamaları istenir.
    o Sonrasında neler yapıldığı özetlenerek etkinlik sonlandırılır.

    Materyaller: Kağıt, Kalem, Makas, Patafix (Yapışkan Hamurlar), Kumaş Parçası
    ---------------------------------------------
    Sözcükler ve Kavramlar:
    Uzuv-Parça/Bütün-Poster Vücut

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER

    • Çocuklara konusu vücut olan yap-bozlar verilerek tamamlamaları sağlanabilir.

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    • Etkinlik sürecinde çocukların aktif katılımı sağlanmalı ve fırsat eşitliğine dikkat edilmelidir.

    DEĞERLENDİRME

    • Bugün neler yaptık?
    • Posterin parçalarını tamamlamak zor muydu?
    • Tamamladığımız tavşanın hangi parçaları eksikti?
    • İnsan vücudunun bölümleri nelerdir?sorusu yönlendirilir ve eksik olarak çizilip hazırlanan insan resmi çalışma kağıtları çocuklara gösterilerek durum hakkında kısaca konuşulur ve _insan resmindeki eksikleri bul ve tamamla!
    yönergesi verilerek çalışma tamamlanır.

  3. #13
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    18.11.2012

    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERE ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTAYIM.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.




    ETKİNLİK ADI:AĞAÇLAR SONBAHARDA SOYUNUR, BİZ GİYİNİRİZ.

    ETKİNLİK TÜRÜ: FEN, MATEMATİK, OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI,, SANAT (Birleştirilmiş Büyük grup Etkinliği)
    YAŞ GRUBU: 48-66 AY


    KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

    DA Kazanım 1: Sesleri ayırt eder.
    Göstergeleri:

    Sesin kaynağının ne olduğunu söyler.
    Sesin özelliğini söyler.
    Sesler arasındaki benzerlik ve farklılıkları söyler.

    BA Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir.
    Göstergeleri:

    Nesne/varlıkları rengine göre ayırt eder, eşleştirir.
    Nesne/varlıkları şekline göre ayırt eder, eşleştirir.
    Nesne/varlıkları büyüklüğüne göre ayırt eder, eşleştirir.
    Eş nesne/varlıkları gösterir.

    BA Kazanım 8: Nesne ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
    Göstergeleri:

    Nesne/varlıkların rengini ayırt eder, karşılaştırır.
    Nesne/varlıkların şeklini ayırt eder, karşılaştırır.
    Nesne/varlıkların büyüklüğünü ayırt eder, karşılaştırır.


    SDA Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler.
    Göstergeleri:

    Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar.
    Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.


    SDA Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir.
    Göstergeleri:

    Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.
    Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir.


    Malzemeler:Dört mevsim müziği, iki poşet, yapraklar, strafor ağaç, sınıf mevcudunun yarısı kadar sarı, diğer yarısı için yeşil fon kartondan kesilip hazırlanan yaprak kolyeler.


    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
    Toplamak, çabuk olmak, takım olmak, sorumluluk
    RENK:SARI,YEŞİL
    KURU-ISLAK-YAŞ


    ÖĞRENME SÜRECİ -

    Bütün çocuklar okula geldikten sonra okulun arka bahçesine çıkılır.
    Bahçede ağaçlara, çiçeklere dikkatleri çekilir. Kuru yaprakların üzerine basarak sesini dinlerler. Islak yaprakların üstüne basarlar. Kuru yapraklar ile ıslak yaprakların çıkardığı ses arasındaki farkı kıyaslarlar.

    Ellerine verilen poşetlerin içine farklı yapıda yapraklar toplayıp doldurmaları istenir.
    Sınıfa girilir. Yapraklar büyükçe bir sepetin içine dökülür. Bu sepetten yaprakları alıp benzerlik-Farklılıklarına göre gruplandırırlar.

    Mevsim panosunun önüne strafordan yapılan ağaç yerleştirilir. Yere ve ağacın üzerine yapraklar iğneleyerek sonbahar mevsimi oluşturmalarına rehberlik edilir.
    -Burası bizim bahçemiz. Nasıl bir bahçemiz olsun?, Bahçemiz için neler gerekiyor?, Ne bahçesi, hangi meyveler var? Gözlem yapmaları ve proje üzerinde düşünmeleri sağlanır.
    ‘Ağacımızda kaç tane yaprak var? ‘, sayarlar. Saydıkları her yaprak için yazı tahtasına bir çentik atarlar. Doğru sayıp saymadıklarını yine kendileri kontrol ederler.

    Her çocuk bir tane yaprak alır. Kurşun kalemle yaprağı kalıp olarak kullanarak yan yana 3 yaprak çizmeleri istenir.

    YÖNERGE: Soldan başlayıp 2 yaprağı sarı renge boyayınız.
    Yaprağı neden sarı renge boyamış olabiliriz?
    Kaç yaprağı boyamadık? Bu yaprak sararmamış olsun. O halde ne renk olmalı? Evet. Yeşil. Kaçıncı yaprak yeşil olacak?

    Alıştırma tamamlandıktan sonra çalışmalarını okuma yazmaya hazırlık dosyalarına kaldırırlar.

    Öğretmen masada kalan yaprakları bir araya getirip bir kompozisyon oluşturup çocukların başına toplanmasını sağlar. Bloklarla farklı ürünler ürettikleri gibi yapraklarla da üretilebileceği örneği verilir. Çocuklardan da aynı şekilde özgün ürünler üretmeleri için bir süre oynamalarına fırsat verir. Daha sonra çocuklar sanat etkinliğinde kullanmaları için ihtiyaçları olan yapıştırıcı, kağıt, makas gibi malzemeleri sanat merkezinden alırlar. Çocuklar isterlerse yerde minder üzerinde ya da masada çalışmak için öğretmenin tanıttığı merkezlere geçerler.


    1.Topladıkları yaprakları, boyaları kullanıp özgün bir kompozisyon oluşturup kağıda yapıştırırlar.

    2. Öğretmen kahverengi bir katon üstüne bir ağaç çizer. Bu ağacı oyarak keser,üzerine kurumuş yapraklardan yapıştırırlar.

    DRAMA VE MÜZİK İLE TOPLAMA
    Vivaldi’nin 4 Mevsim kaseti teybe yerleştirilir. Müziği dinlemeleri, rüzgar esince ağaçtan savrulup yere düşmekte olan yaprak olduklarını düşünmeleri söylenir. Yavaş yavaş yere düşerken size başka bir yaprak yetişti. Dönüp ona baktınız. Bahçemizin güzel görünmesi için yere düşen bu yaprağın elini tutun. (Sınıfta en iyi iletişim kurduğu arkadaşının elini tutuğu gözlenir) Şimdi bahçemiz için gerekli olmayan yaprakları poşetin içine toplayalım, denir ve öğretmen iki çocuğun eline birer poşet verip sınıfın en uzak köşesine onları yan yana yerleştirir.
    -Bu arkadaşlarınız çöp kutusu olsun. Sizler hangi rolü almalısınız? Evet, doğru. Yaprakları çöpçüler süpürüyor. Çöpçüler iki grup olacak. Öğretmen çocukları iki gruba ayırır. Birinci grubun boyunlarına yeşil yaprak kolyeler, ikinci grubun boyunlarına sarı yaprak kolyeleri asar. Çöp kutularının boyunlarına da aynı şekilde kolyeler asar. Vivaldi dört mevsim kaseti tekrar çalınır ve öğretmen komutunu verir:
    -Bahçemiz yapraklarla dolmuş. Rüzgar çevreyi dağıtmadan yaprakları çabucak toplamalıyız. Bakalım en çok çöpü yeşiller mi sarılar mı toplayacak?'', denir.
    Bütün sınıf tertemiz olduğunda en büyük poşetin hangisi olduğuna karar verirler. Poşetler dramada kullanılmak üzere saklanır.

    Bahçenin bulunduğu bölüme oturmaları istenip etkinliğin değerlendirmesine geçilir.

    DEĞERLENDİRME:

    Bahçeye daha başka neler yapabilirdik?
    Ağaçlar sonbaharda neden sararıyor acaba?
    Siz bir ağaç olsaydınız nasıl sallanırdınız? ( Özgünce sallanırlar.)
    Ağaçlar kışın soyununca üşürler mi?
    Biz kışın üşümemek için neler giyiyoruz?
    Soğuk havada giyinmeden dışarı çıkarsak neler olabilir?


    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİK:
    1. Mevsimler şarkısı şarkı dağarcığı kasetinden dinlettirilir. Sonbahar şarkısı öğretmen tarafından söylenirken çocuklar jest, mimik ve hareketleri ile şarkıya katılırlar.

    2. Sonbaharda ağaçlar soyunur, insanlar giyinir’’ öyküsü Morpa ok önc eğit. Kit s 5’den faydalanılarak anlatılır. Böylece öğrendikleri pekiştirilir.

    3. - Şimdi kasetten sesler dinleyeceğiz. Seslere dikkat edin. Bahçede dinlediğimiz seslere benziyor mu? Bu seslerle ilgili bir öykü oluşturacağız.

    4. Nesi var? Oyunu oynanabilir.


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:

    Bahçede çocukların farklı işlerle, oyunlarla uğraşması engellenmeli, sxadece yaprak ve ağaçlara odaklanmaları sağlanmalıdır. B unun için bahçeye çıkılmadan bahçede yapılacaklar hakkında çocukklar bilgilendirilerek hazırlanmalıdır.

  4. #14
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    sayıyorum 1





    SAYIYORUM; 1
    Etkinlik Türü : Hareket, Oyun, Okuma yazmaya hazırlık(Bütünleştirilmiş bireysel etkinlik)
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM KAZANIM
    Kazanım 4: Nesneleri sayar. Göstergeleri:
    Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir.
    Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. Göstergeleri:
    Nesne/varlıkları miktarına göre ayırt eder, eşleştirir
    MOTOR GELİŞİM KAZANIM
    Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Yönergeler doğrultusunda koşar.
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Kalem kontrolünü sağlar.
    Çizgileri istenilen nitelikte çizer
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir.

    MATERYALLER: Müzik CD’Sİ, sınıftaki bloklar, çalışma sayfası, boya kalemleri

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: rakam, 1, tek

    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Çocuklardan el ele tutuşarak daire şeklini oluşturmaları istenir. Çocuklara verilen yönergeleri uygulamaları istenir. Çocuklara ;
    • 1 kez el çırp, 1 kez zıpla, 1 kez kollarını yukarı kaldır, 1 kez yere yat, 1 kez ayaklarına dokun, 1 kez elini aç kapa, 1 kez ayağını yere vur, 1 kez gözlerini kapat aç, 1 kez kapının yanına koş ve gel, 1 kez oyuncak merkezinden araba al kapının yanına kadar sür ve gel, kitaplık merkezimden 1 oyuncak al, oyuncağı 1 kez havaya kaldır ve indir gibi yönergeler verilir. Öğretmen çocuklara ilgi sürelerine göre daha fazla yönerge verebilir ya da yönergelerini kısaltabilir.
    • Ardından çocuklara söyleyeceği materyalleri bularak masaya koymaları söylenir. Burada çocukların teker teker isimleri söylenir.
    “Sınıfta bir tane radyo var, bulup masaya koyar mısın Arda?
    Sınıfta bir tane davul var, bulup masaya koyar mısın Armağan?
    Sınıfta bir tane öğretmen sandalyesi var, bulup masaya yaklaştırır mısın Elifnaz?
    Sınıfta bir tane su damacanası var, bulup dokunur musun Zeynep?
    Sınıfta bir tane sepet var, bulup masaya koyar mısın Ecrin?
    Komutlarıyla çocukların bu nesneleri bulmaları istenir. Ardından çocuklara sınıfta başka 1 tane olan nesneleri söylemeleri istenir.
    • Çocuklarla birlikte masalara geçilir. Öğretmen eline 1 tane kalem alır ve çocuklara elinde kaç kalem olduğunu sorar. Çocuklara da önlerindeki boya kalemlerinden ellerine 1 tane almalarını söyler. Öğretmen çocuklara 1 rakamını gösterir ve çocuklara tahtada nasıl yapıldığını anlatır.
    • Çocuklara çalışma sayfaları verilir. Çocukların 1 rakamı ile 1 tane olan nesneleri eşleştirmeleri ve 1 rakamını çizgilerin üstünden giderek tamamlamaları istenir.
    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    Öğretmen çocuklara 1 kez yapacağı hareketlerle ilgili komutları verirken yeterince süre tanımalı.
    Öğretmen 1 rakamını göstermeden önce mutlaka somut nesnelerle çalışmalı.
    Çocuklar 1 rakamını yaparken zorlanmamalı.

    DEĞERLENDİRME
    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir;
    Biraz önce oynadığımız oyunu başka nasıl oynayabiliriz?
    Biraz önceki etkinlikte söylediğim hareketleri 1 kere yapmak hoşunuza gitti mi?
    Bu etkinlikten ne öğrendiniz?
    Bu oyunu başka kimlerle oynayabilirsiniz?
    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    Kâğıda 1 rakamı çizilir. Rakamın içi grapon kâğıtları yuvarlanarak doldurulur.
    Kartlarla bir tane nesne olan kartı bulma oyunu oynanabilir.

  5. #15
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    TAM MI YARIM MI?
    Etkinlik Türü : SANAT-OKUMA YAZMA (Birleştirilmiş Bireysel Büyük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu (Ay) : 48-66

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
    Nesneleri kopartır/yırtar.

    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 10:sorumluluklarını yerine getirir
    Göstergeleri
    Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.
    Üstlendiği sorumluluğuyerine getirir

    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 7:dinlediklerinin ve izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir
    Dinlediklerini ve izlediklerini açıklar
    Dinlediklerini ve izlediklerini hakkında yorum yapar.

    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri:
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.

    ÖĞRENME SÜRECi

    o Malzemeler bir gün öncesinden hazır edilir ve fen merkezine yerleştirilir.
    o Çocukların “U” düzeninde oturmaları istenir ve malzemeler tek tek gösterilir.
    o Her malzeme için çocuklara “eğer bu malzemeyi ortadan kesersem ne olur” diye sorulur.
    o Cevaplar dinlendikten sonra malzemeler elle ya da bıçak yardımıyla iki eş parçaya bölünür.
    o Daha sonra bu iki parça birleştirildiğinde ne olacağı sorulur.
    o Sonrasında birleştirilir.
    o Yarım ve bütün olan nesneler karışık halde çocukların önüne konulur ve yarım olanları göstermeleri istenir.
    o Bütün olanları iki eş parçaya bölmeleri istenir. Örneğin uzun makarnayı ortasından kırabilir ya da peçeteyi ikiye bölebilirler.
    o Daha sonra bunları birleştirmeleri istenerek parçaların bir bütünü oluşturdukları üzerine sohbet edilir.
    o Ardından sanat merkezine geçilerek kullanılan patates.soğan,pırasa vb malzemelerle baskı çalışmaları yapılır.
    o Yapılan çalışmalar panoda sergilenir.

    Materyaller:
    Elma, portakal, patates, soğan, pırasa, ekmek, salatalık, kağıt, peçete, uzun makarna; bıçak (sadece öğretmen kullanımı için)
    Sulu boya ve renkli a4 kağıtlar
    Sözcükler ve Kavramlar:
    Bütün-yarım,bölmek-birleştirmek,ayırmak,baskı


    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    • Bütün-yarım kavramı ile ilgili grafik hazırlanarak kullanılan nesnelerle grafik yapılabilir.


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    • Çocukların sınıfta bulunan bıçaktan zarar görmemeleri için önlem alınmalıdır.
    • Baskı çalışması sırasında çocukların aktif ve özgün çalışmalarına olanak sağlanmalıdır.

    AİLE KATILIMI

    • Ailelerden;çocuklarıyla beraber salata yapmaları ve bütün-yarım kavramını evde pekiştirmeleri istenir.


    DEĞERLENDİRME

    • Bugün yaptığımız etkinliklerde hangi malzemeleri kullandık?
    • Patatesin yarım patates olması için ne yaptık?
    • Yarım patatesleri birleştirdiğimizde ne oldu?
    • Baskı çalışması yaparken eğlendiniz mi?
    • Sulu boya ile çalışmanın zorlukları nelerdir?
    • Bu zorlukları yenmek için nasıl çözümler bulduk?(suyumuzun dökülmemesi ve kıyafetlerimizin kirlenmemesi gibi)

  6. #16
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    20 .11.2012

    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERE ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTAYIM.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.




    ETKİNLİK ADI: ZARFLAR

    ETKİNLİK TÜRÜ: MATEMATİK, OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI, OYUN(Birleştirilmiş Büyük grup Etkinliği)

    YAŞ GRUBU: 48-66 AY

    KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

    BA Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri:

    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
    Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
    Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.

    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
    Göstergeleri:

    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
    Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.

    BA Kazanım 4: Nesneleri sayar.
    Göstergeleri:

    İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar.

    Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir.
    Göstergeleri:

    Nesne/varlıkları birebir eşleştirir.

    BA Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar.
    Göstergeleri:
    Nesne/varlıkları rengine göre gruplar.
    Nesne/varlıkları şekline göre gruplar.
    Nesne/varlıkları büyüklüğüne göre gruplar.

    BA Kazanım 9: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre sıralar.
    Göstergeleri:

    Nesne/varlıkları büyüklüklerine göre sıralar.

    BA Kazanım 16: Nesneleri kullanarak basit toplama ve çıkarma işlemlerini yapar.
    Göstergeleri:

    Nesne grubuna belirtilen sayı kadar nesne ekler.
    Nesne grubundan belirtilen sayı kadar nesneyi ayırır.

    MALZEMELER:
    Evden getirdikleri farklı özellikteki zarflar.



    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
    ŞEKİL: Dikdörtgen, Üçgen, Kare
    MEKÂN: İÇ-DIŞ, Boş-Dolu, Kullanılmış-Kullanılmamış, Açık-Kapalı, Parlak-Mat, Desenli-Düz renk, Beyaz-Renkli
    KELİME: Kapak



    ÖĞRENME SÜRECİ

    • Getirdikleri zarfları, kâğıtları, pulları masalara koyarlar. Renk, boyut özelliklerine göre önce gruplandırmaları, sonra sıralamaları söylenir. Zarfların Boş-Dolu, Kullanılmış-Kullanılmamış, Açık-Kapalı, Parlak-Mat, Desenli-Düz renk, Beyaz-Renkli özelliklerine dikkatleri çekilir.

    • 1. Masaya beyaz zarfları, 2. masaya renkli zarfları, 3. masaya desenli zarfları bırakmaları istenir. Yanlış yerleştirenlerin ellerine zarflar geri verilir.
    Yeniden gruplamaları istenir.
    • Her gruptaki zarfları, o grup için seçilen sayman çocuk sayar.
    • Altı zarf seçilir, yan yana dizilir. Sıra ile zarfların özelliklerini grup sözcüsü seçilen çocuk söyler. Örneğin: En başta sarı zarf var. Onun yanında büyük zarf, onun yanında desenli zarf gibi. Zarfların üzerine bir örtü örtülür. Hatırlayarak sıralamayı söylerler.
    • Beş-altı zarfı büyükten küçüğe doğru sıralama oyunu oynanır.
    • Sıralama yapmada başarılı olmayan çocuklardan, benzer özellikli zarf bularak eşleştirmeleri istenir.
    • Zarflar arasından farklı olanı ve farkı bulur, nedenini açıklarlar.
    • Çocuklar gruplara ayrılırlar. Masalarının yanında ayakta dizilirler. Her gruptan bir sözcü ve bir sekreter seçerler. Sözcü, grubuna ait zarfların ortak özelliklerini açıklar.
    —Grubunuza ait bir sembol seçin. Bu bir sayı, renk, şekil adı olabilir. Size vereceğim kâğıda grubunuzun sekreteri bu sembolü çizsin. Sembolünüzü masanızın ortasına yerleştirin. Bu, sizin dükkânınızın ismi olsun. Ben müşteri olayım. Söyleyeceğim özellikteki zarfları, bakalım hangi gruplar bana satabilecek? denir. Örneğin: Sarı zarfın sağındaki ikinci zarfı satın almak istiyorum.
    —Ben sizden zarf satın almadan önce grubunuzda kaç tane zarf vardı? Şimdi kaç zarfınız kaldı? (Diğer dükkânlara da aynı sorular sorulur. )

    BEYİN FIRTINASI:
    —Zarf konuşabilseydi acaba size ne söylerdi?
    —Yazı tahtasına konuşan bir zarf çizin, yönergesi ile sıra ile çizim yaparlar.
    • Günün başkanı arkadaşlarına boş kâğıt dağıtır. Öğretmen:
    —Çocuklar kâğıdınızın soluna bir zarf çizin. Şimdi aynı büyüklükte dört zarf daha çizmeniz gerekiyor. Peki, aynısından dört tane daha nasıl çizebilirsiniz? sorusuna alınan yanıtlardan sonra, çocukların yanlarına giderek yaptıkları çizimleri destekler. Kimi çocuk kurşun kalemle çizecek, kâğıdı katladığında ilk çizdiğini göremeyecektir. Bu durumda:
    — Karşı taraftaki zarfı görmen için ne yapmalısın? Acaba başka bir kalem kullansan görünür mü? Hangi kalemi kullanırsan görebilirsin? Camda kopyalama nasıl bir fikir sence?gibi sorulara yanıtlar alınır. Bazı çocuklar kopyalamadan çizmişse, bu çocukların çizimlerinin üstüne bir kağıt koymaları ve çizdiklerini birebir kopyalamaları, sonra da kesmeleri, kestikleri zarfları üst üste koymaları istenir.
    — Sence bunlar aynı büyüklükte olmuşlar mı? Hangisi büyük? Bunları büyükten küçüğe doğru sıralar mısın? denir. Daha sonra içinden birini seçmeleri ve bunu kalıp olarak kullanıp çizim yapmaları söylenir. Bütün çocuklar çalışmalarını bitirince zarfları numaralandırmaları söylenir.

    DEĞERLENDİRME: Çocuklar alıştırma kâğıtlarını yere yan yana dizerler. Çocuklar sıra ile kopyalamak için kullandıkları tekniği anlatarak arkadaşlarına düşüncelerini açıklarlar.

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER:
    • Çocuklar çember oluşturacak biçimde oturur. Her çocuk kendi zarfını önüne bırakır. Kimin önünde ne renk ve desende zarf olduğuna dikkat etmeleri için bir süre verilir. Müzik süresince zarfları sahiplerine vermeleri gerektiği kuralı açıklanır. Bir ebe dışarı çıkar. Zarflardan ikisinin yeri değiştirilir. Mavi yunus Okul Öncesi Eğitimde Drama CD’si çalınmaya başlanır. Süre dolmadan zarfları sahiplerine veren oyuncu, bir puan kazanır. Oyun, bütün oyuncuların sırayla ebe olması ile tamamlanır. Oyunda bir puan alabilenleri, alanları tokalaşarak kutlar.

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:


    VELİ KATILIMI:
    • Bugün okula farklı özellikte zarflar, kâğıtlar götürürsem, Renk, Boyut, Boş-Dolu, Kullanılmış-Kullanılmamış özelliklerine göre önce gruplandıracağız. Sonra sıralama oyunlarını oynayacağız. Postacı şapkası ve çantası bulabilir miyiz? Postacıları özel bir giysi giydikleri için tanıyabildiğimizi evde konuşalım.
    • ’Ne Kayıp?” oyununu altı zarf kullanarak oynayacağız. Evde benimle oynar mısınız? Ben masadan bir zarf alacağım; siz gözünüzü açınca hangi zarfın kaybolmuş olduğunu bilmeye çalışacaksınız. Bilemezseniz ben o zarfla ilgili belirli özellikleri söyleyerek size ipuçları vereceğim. Sonra ben ebe olacağım.
    Konu Emel Hoca tarafından (20.Kasım.2012 Saat 23:51 ) değiştirilmiştir.

  7. #17
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    05.12.2012

    PLANLARIMI YAPARKEN GEREK DÜZENLEME, GEREKSE TÜRKÇE ETKİNLİKLERİNDE BİZLERE KATKIDA BULUNARAK EMEKLERİNİ ESİRGEMEYEN ÜLKÜ DUYSAK ÖĞRETMENİMİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.





    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERE ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLIYORUM.



    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.

    Aşağıdaki kazanım ve göstergeler 2012 programına uygundur. Siz İSTERSENİZ 2006 programına uygun biçimde değiştirebilirsiniz.



    BU ETKİNLİK PLANI FARKLILIKLARA SAYGI TEMASI İÇİNDİR.

    ETKİNLİK ADI: FARKLILIKLARIM


    Etkinlik Türü: OYUN, OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ALIŞTIRMALARI (Bütünleştirilmiş Büyük ve Küçük Grup Etkinliği)
    Yaş grubu(ay): 36-66 ay


    KAZANIM VE GÖSTERGELERİ


    BA Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri:
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.

    Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
    Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler.
    İpuçlarını birleştirerek tahminini söyler.
    Gerçek durumu inceler.
    Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.

    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
    Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
    Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.

    BA Kazanım 4: Nesneleri sayar.
    Göstergeleri:
    İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar.
    Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir.


    PMA Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:

    Nesneleri toplar.
    Kalemi doğru tutar.
    Kalem kontrolünü sağlar.
    Çizgileri istenilen nitelikte çizer.


    Materyaller: Sanat etkinliğinde yapılan kuklalar, A4 dosya kağıtları, kalemler, boyalar ve çocukların tercih edecekleri diğer materyaller.


    NOT: STAJYERİMİN YÜZ KALIBI GETİREREK ÇOCUKLARA DAĞITMASI, PLANDA FARKLILIK YARATMIŞTIR. DOLAYISI İLE PMA Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:

    Nesneleri toplar.
    Kalemi doğru tutar.
    Kalem kontrolünü sağlar.
    Çizgileri istenilen nitelikte çizer.

    ULAŞILAMAMIŞTIR.

    EĞİTİMCİLERE NOT: YAPILANDIRILMIŞ ETKİNLİKLERİN KAZANILMASI İSTENİLEN GÖSTERGELERE ULAŞMAYI ENGELLEDİĞİNİN AÇIK BİR ÖRNEĞİNİ VERMEYE ÇALIŞTIM. UMARIM BU GELİŞİM BASAMAĞINI DİKKATE ALIRSINIZ.










    KELİME: Ten, Farklılıklarım, özel, eşsiz.

    • “KİMİN KUKLASI?” OYUNU: Çocuklar el ele tutuşarak halka oluştururlar. Öğretmen yere büyük bir daire çizer. Çocuklardan birisini ebe seçer. Çocukların hepsi düdükle verilen komutla daire içine girerler.
    • Öğretmen, ebenin daire içinden üç arkadaşını seçip dışarı çıkarmasını ister.
    • Dairedeki çocuklar, dışarı çıkan arkadaşlarının yaptıkları kuklalardan birini seçer. Bu kuklaya ait belirli özellikleri aralarında tartışırlar.
    • Çocuklar içeriye çağrılırlar. Parmak kaldıran çocuğun yanına giderler. Üç çocuk, bu çocuğa hep bir ağızdan: ‘’Kimin kuklası? diye sorar. Çocuklar ipuçları verir. Kendi kuklası olduğunu bilirse, alkışlanır. Bilen çocuk iki puan kazanır. Kazandığı puanı tahtaya yazar. ( yaş grubu küçük ise sayı yazma yerine çentik atar ya da aynı sayı kadar oyuncakla eşleştirir) Oyun yeni ebelerin dışarı çıkarılması ile devam eder.

    • Etkinliğin sonunda, çocuklar kuklalarını toplar, eve götürmek için çantalarına yerleştirirler ya da kukla merkezine koyup bir başka gün kullanabilecekleri belirtilir. Ardından çocukları yanına toplayan öğretmen; ikiz kardeşlerin bile birbirlerinden farklı yönleri olduğu söylenir. Farklılıklarımız ne olursa olsun, birlikte yaşamak için herkesin birbirine bağlı olmaması gerektiği belirtilir.

    Hepiniz birbirinizden özel ve eşsizisiniz, denir ve okuma yazma alıştırmaları hazırlıklarına geçilir.


    • Çocuklar yerlerine oturmadan, bir tane dosya kâğıdı ve kalem kutularını alırlar.
    • Öğretmen soldan sağa doğru (çember yönü takip edilerek) dört daire çizmelerini ister. (ya da kavanoz kapakları verilir, kapağı kalıp olarak kullanarak daire çizerler.)

    • 1. daireyi zenci çocuk başı (kahverengi) , 2. daireyi esmer çocuk (açık kahverengi), 3. daireyi sarışın çocuk, 4. daireyi beyaz çocuk yaparak tamamlamaları istenir.
    • Çocukların yaptıkları şekilleri soldan sağa doğru altına sayı yazarak okumalarını ister.
    • Kâğıdın arkasını çevirmeleri, buraya kendilerini eşsiz kılan özelliklerini çizmeleri istenir. Çocukların resim yaparlarken yanlarına gidilir. Eserleri hakkında duygu ve düşünceleri alınır.
    —Hangi yönden eşsizsin?
    —Arkadaşın hangi yönden biricik ve özel acaba?


    Genel Değerlendirme:

    Çocuk açısından:
    Çocuklar çorapların benzerlik ve farklılıklarını açıklayabildiler mi?
    Kendilerinin farklı özelliklerini kabul edebildiler mi?
    Başkalarının farklı özelliklerini kabul edebildiler mi?
    Olay ya da varlıkların özelliklerini söyleyebildiler mi?
    Materyaller, etkinlikler için uygun muydu?
    Etkinlik çocukların ilgisini çekti mi?


    Öğretmen açısından:
    Hazırlıklar tamdı/yetersizdi.
    Zevkli geçti /sıkıcıydı.

    Etkinlik açısından:
    Etkinlikler arasında bütünlük vardı /yoktu.
    Aksaklıklar yaşadı /yaşanmadı.
    Aksaklık nedenleri:
    Yapılan değişiklik /değişiklik yapılmadı.
    Etkinlikler arasındaki geçişler uygun muydu?


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    *Daire çizimlerini yaparlarken kalemi istenilen nitelikte tutuyor olmalarına,
    * Çizim yönünü uygun yapıp yapmadıklarına,
    * Farklı ırklardan yüzler çizip çizmediklerine dikkat edilir.

    ÖNERİLEN DEĞİŞİK ETKİNLİK:
    • Çocuklar, şimdi de kendilerinin birer kukla olmalarını isterler. Ritimli müzik eşliğinde kuklalarla oynarlar. Sonra kuklalar sıra ile kendi özelliklerini anlatırlar. Nasıl hareket edebildiklerini gösterirler. Ne giydiklerini, neden yapılmış olduklarını açıklarlar.
    • Etkinliğin sonunda, birbirimizin davranışlarını kabul etmenin iyi ilişkiler kurmada ve ‘’iyilik’’ için gerekli olduğu söylenir.

  8. #18
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.Mayıs.2009
    Mesajlar
    68
    @miya



    kokla-tat-dokun -bil





    Etkinlik Türü: Fen-Oyun-Okuma-Yazma Etkinliği

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...d6e7c9dc2f.doc

  9. #19
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.Mayıs.2009
    Mesajlar
    68
    @miya



    ben 6





    Etkinlik Türü: Matematik – Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...90868a49fc.doc

    not: başka bir arkadaşın planından alıntı yapılarak uyarlanmıştır

  10. #20
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.Mayıs.2009
    Mesajlar
    68
    @miya







    Alıntı miya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Etkinlik Türü: Matematik – Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...90868a49fc.doc

    not: başka bir arkadaşın planından alıntı yapılarak uyarlanmıştır
    senem_44 umarım bana kızmamıştır.

YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

Benzer Konular

  1. Okuma-yazmaya hazırlık kitabım
    Konu Sahibi fatma1871 Forum EĞİTİCİ OYUNCAK ÖRNEKLERİ
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 10.Kasım.2013, 00:56
  2. okuma yazmaya hazırlık çalışmaları
    Konu Sahibi esra1987 Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 31.Mart.2012, 13:13
  3. okuma yazmaya hazırlık çalışmaları
    Konu Sahibi serifetunen Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Mart.2011, 21:06
  4. okuma-yazmaya hazırlık çalışması
    Konu Sahibi kardelen21 Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 25.Şubat.2010, 15:14
  5. okuma yazmaya hazırlık
    Konu Sahibi donat Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Aralık.2009, 18:26

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

Giriş

Facebook ile Baglan Giriş