Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları


             

Ä°letiÅŸim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları

Like Tree2Likes

Konu: Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları

  • #1
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca



    Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları





    9. Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları



    ETKİNLİK PLANLARI
    etkinlik planları
    ETKİNLİK HAVUZU
    etkinlik havuzu
    plan örnekleri
    okuma yazmaya hazırlık etkinlik havuzu
    Görsel Algı Çalışmaları
    İşitsel algı çalışmaları (Fonolojik duyarlılık)
    Dikkat ve hafıza çalışmaları
    Temel kavram çalışmaları
    Problem çözme ve tahmin çalışmaları.
    Kalem kullanma ve el becerisi çalışmaları
    Özbakım becerilerini geliştirme çalışmaları.
    Güven ve bağımsız davranış geliştirme çalışmaları.
    Sosyal-duygusal olgunluk geliştirme çalışmaları.
    Okuma-yazma farkındalığı ve motivasyon geliştirme çalışmaları.
    Duyu eğitimi çalışmaları.
    Nefes ve ritim çalışmaları
    uzunluk
    kavramlar
    ölçü
    boyumuzu ölçüyoruz
    karış
    adım
    eksiltme
    artı
    çoğalma
    alıştırma
    çalışma
    mandala
    örüntü
    varsayımlar
    problem çözebilme
    akıl yürütebilme
    matematiksel kavramlar(



    Sevgili Öğretmen Arkadaşlarım;

    2012 Eğitim Programına uygun 'Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları' nı bu başlık altında topluyoruz.


    Etkinlik planınızla birlikte ekleyeceğiniz çalışma sayfalarını ve plan yaparken kullandığınız kaynak kitabın adını da eklediğinizde inanılmaz güzel bir HAVUZ oluşturmuş olacağız.


    Hepinize eğitim adına yapacağınız katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.
    Konu Emel Hoca tarafından (10.Kasım.2012 Saat 22:31 ) değiştirilmiştir.

  • #2
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    HERŞEYİN BİR UZUNLUĞU VAR
    Etkinlik Türü: OKUMA/YAZMA-MÜZİK (Büyük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu : 48 – 72 Ay
    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELER

    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.

    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler.
    Göstergeleri:
    Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar.


    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir.
    Dinledikleri/izlediklerini açıklar.

    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 4: Nesneleri sayar.
    Göstergeleri:
    İleriye doğru birer birer ritmik sayar
    Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir.
    Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.
    Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
    Göstergeleri:
    Nesne/varlığın uzunluğunu söyler.
    Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir.
    Göstergeleri:
    Nesne/varlıkları uzunluğuna göre ayırt eder, eşleştirir.

    ÖĞRENME SÜRECİ

    • Boy cetvelinde her çocuğun boyu ölçülür. Öğretmen her şeyin bir uzunluğu olduğundan bahseder. Her çocuğa uzunluklarını kıyaslaması için farklı uzunluklarda 3 kalem verir. En uzun ve en kısa kalemi göstermelerini ister.
    • Ardından çocuklara farklı uzunluklarda rafya verilir ve sınıfta istedikleri her nesneyi ölçmeleri ve kalemleri ile işaretlemeleri istenir.
    • Ölçüm yapıldıktan sonra uzunluklar hakkında sohbet edilir.
    • Ardından 1’den 10’a kadar ritmik sayma çalışması yapılır ve 10 minik şişe oyunu oynanır.
    10 MİNİK ŞİŞE
    10 minik şişe sallanıyordu(2)
    İçlerinden biri pat düştü yere
    9 Küçük şişe sallanıyordu(2)
    İçlerinden biri pat düştü yere(8-7-6-5-4-3-2-1)
    • Şarkı bitiminde yazı tahtası sınıfın ortasına alınır ve öğretmen tarafından 1 ve 2 sayıları yazılır.
    • Sonra seçilen çocuklar önce sayı boncuğundan söylenilen kadar boncuğu gösterir ve ardından saydığı sayıyı(1-2) tahtaya yazmaları istenir.
    • Hazırlanan uzun-kısa kavramı çalışma sayfaları hakkında kısaca bilgi verilir ve çalışma sayfalarının tamamlanmasına rehberlik edilir.

    Materyaller:
    Çeşitli uzunlukta rafya ve çeşitli ölçüm araçları
    Sözcükler ve Kavramlar:
    Boy,cetvel,uzun-kısa

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Kullanılan rafyanın boyu çok uzun olmamalıdır.
    • Çocuklar dikkatle gözlemlenmeli ve ihtiyaç duyduklarında destek olunmalıdır

    DEĞERLENDİRME

    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir ve serbest resim çalışması yapılır.

    • Bugün neler yaptık?
    • Rafyayla ölçüm yapmanın zorlukları nelerdi?
    • Ölçtüğümüz en uzun nesne hangisiydi?
    • Ölçülen en kısa nesne hangisiydi?
    • İnsanların boyları çok çok uzun olsaydı neler olurdu?
    • Söylediğimiz şarkıda ki minik şişeler kaç taneydi?
    • Şimdi kendimize 10 minik şişe çizmek için sanat köşesine geçelim ve şişelerimizi yapalım.


    AİLE KATILIMI

    • Evde çeşitli uzunluk ölçüm aletlerini çocuğunuza tanıtarak ölçümler yapabilirsiniz.

  • #3
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    Emeğinize sağlık mew-alp öğretmenim.

  • #4
    mew-alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2011
    Mesajlar
    175
    @mew-alp







    Alıntı EMEL ÖZDEMİR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık mew-alp öğretmenim.
    sizin emeğinizin yanında lafı bile olmaz sevgili öğretmenim teşekkür ederim
    Ayrıca belirtmek istedim;bu paylaşımım okul mdr yardımcımız tarafından seminer paylaşımı olarak gelmişti.Ben biraz ekleme yaptım...

  • #5
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca



    ETKİNLİK ADI:EN UZUN KİM ATLAYACAK?





    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    09.11.2012

    PLANLARIM, ÖĞRETMENLERİN YAPTIKLARI ÖZGÜN PLANLARA ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTADIR.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.




    ETKİNLİK ADI:EN UZUN KİM ATLAYACAK?


    Etkinlik Türü: SANAT / OKUMA/YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİKLERİ / HAREKET

    Yaş Grubu : 48 – 66 Ay


    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELER

    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Nesneleri toplar.
    Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
    Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
    Malzemelere elleriyle şekil verir.
    Malzemelere araç kullanarak şekil verir.
    Kalemi doğru tutar.
    Çizgileri istenilen nitelikte çizer.

    SDA Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler.
    Göstergeleri:
    Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar.
    Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.


    BA Kazanım 11: Nesneleri ölçer.
    Göstergeleri:
    Ölçme sonucunu tahmin eder.
    Standart olmayan birimlerle ölçer.
    Ölçme sonucunu söyler.
    Ölçme sonuçlarını tahmin ettiği sonuçlarla karşılaştırır.
    Standart ölçme araçlarını söyler.




    SDA Kazanım 6:Kendisinin ve başkalarının haklarını korur.
    Göstergeleri:
    Haklarını söyler.
    Başkalarının hakları olduğunu söyler.
    Haksızlığa uğradığında tepki verir.
    Başkalarına haksızlık yapıldığında tepki verir.



    ÖĞRENME SÜRECİ

    • Kahvaltı sırasında öğretmen masaları hazırlar. Sınıfa geçen çocuklara masaları tanıtır. İsteklerine göre masalara geçerek çalışırlar. Çabuk bitirme durumunda başka masaya geçerek, bir etk daha yapabilecekleri, bugün en fazla kimin çalışabileceği söylenerek, çocuklar çabuk ve çok iş yapma için teşvik edilir.
    • 1. grup: Uzunluk ölçmeye yarayan aletleri kullanarak, özgün ürünleri istedikleri malzeme ile yaparlar.
    • 2. grup: Ellerinin izini çizerek, çizgi ile karışı gösterme çizgisini cetvel kullanarak yaparlar.
    • 3. grup: Sulu boya ile parmak baskısı çalışırlar.


    Çevre toplanarak, etkinlik bitirilir. Minderlere otururlar.


    1. Nesnelerin uzunluklarını nelerle ölçeriz? yanıtlardan sonra ‘Cetvel, İp Uzun ‘ tekerlemeleri söylenir.

    • El ile, karış ile, adım ve ayak ile ölçüm yapılır mı?

    2. En fazla etkinliği kim yaptı?
    En çabuk kim yaptı?
    Kim 1 etkinlik yaptı?
    Yavaş yapma nedenine olabilir?
    Bundan sonra zamanı daha iyi kullanabilmek için nasıl önlemler almayı düşünüyorsunuz?

    —EL ÖLÇMELERİ: -Şimdi hepimiz ellerimize bakalım. Bugün ellerimizi ölçmek için kullanacağız.
    —Şimdi size kağıtlar vereceğim. Bu kağıtta masa, kitap, sandalye ve kapı resmi var. Bunları ellerinizle ölçün.

    — Sınıf kapımızın ENİNİ, masamızı, sandalyemizin BACAKLARININ YÜKSEKLİĞİNİ, bu kitabın BOYUNU ölçelim. Bakalım hepimizin ölçüsü aynı mı olacak? (En, boy, yükseklik ölçerken birbirlerini uyarırlar.)

    • Çocuklar ölçüm yaparken, öğretmen yazı tahtasına aşağıdaki grafiği hazırlarlar.
    • Çocuk, kaç karış ölçmüşse, bu grafiğin üzerinde kendi isminin olduğu bölümü kullanarak çeltik atar, ya da sayıyı yazar.
    • Ellerindeki ölçüm sonuçları ile tahtaya yazdıklarını karşılaştırırlar.
    —Karış, ayak ile de ölçebilir miyiz? Hadi ölçelim. (M.E.B yay İstanbul-1983–Dr. Elaine KŞİSEL- Dr. Serap Mektav YILDIRIM Bilişsel Etkinlik kit S 100-102.)

    * Herkesin ölçüsü aynı mı?
    * Neden farklılık oluştu? Evet. Ellerimizin büyüklüğü farklı. En doğru ölçüyü hangi araçla alabiliriz? Şimdi bir de metre ile ölçelim.

    ** Acaba hepimizin atacağı adımlar da farklı mı? Bunu öğrenmek için bir oyun oynayalım.

    **Yere bir başlama çizgisi çizelim. Sıra ile atlayalım. Atladığımız yere de bir çizgi çizelim. Mesafeyi bloklar kullanarak ölçelim. Yine tahtaya blok sayısını yazalım. ( Hazırlanan grafiğe çizilen nesne şekilleri silinir. Bu defa her çocuk kaç blok boyu atlamışsa o kadar sayıda çentik atar, ya da sayıyı yazar.)

    DEĞERLENDİRME:
    Herkesin ölçüsü aynı mı? Neden?
    Daha kısa atlayanların, uzun atlayamama/ atlama sebebi ne olabilir?
    Çözüm nasıl bulabiliriz?


    • Aldım, Verdim tekerlemesi ile çocuklar 2 grup oluşturur. Yere çizgi çizilir. Çekişme oyunu oynanır.

    • Oyun sonunda yenilgiyi kabul etmeleri, diğer grubu tebrik etmeleri, yenen grubun yenilen grubu teselli etmeleri yönünde çalışmalar yapılarak, birbirlerinin duygularını anlamaya çalışmaları sağlanır.)


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
    Birbirlerini haklarına saygılı olmaları için gerekli tedbirler alınmalı.


    VELİ KATILIMI:'Evde çıkarttığınız ayak izinizle halının boyunu ölçünüz. Kaç ayak ölçtüyseniz, o kadar kareyi tarayınız.' alıştırmasında destek olmaları istenir.


    Plan: Emel ÖZDEMİR
    09.11.2012
    Konu Emel Hoca tarafından (15.Kasım.2012 Saat 16:32 ) değiştirilmiştir.

  • #6
    gokce038 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    12.Mayıs.2009
    Mesajlar
    1,407
    @gokce038







    teşekkürler
    GÖKÇE ÇİÇEK (MUHTAR) ERGÜN
    OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ

  • #7
    gokce038 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    12.Mayıs.2009
    Mesajlar
    1,407
    @gokce038







    tarayıcımda sorun olduğu için çalışma sayfalarını yükleyemedim.sorun çözülürse yarın eklerim.
    GÖKÇE ÇİÇEK (MUHTAR) ERGÜN
    OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ

  • #8
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    14.11.2012

    PLANLARIM, ÖĞRETMENLERİN YAPTIKLARI ÖZGÜN PLANLARA ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTADIR.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.




    ETKİNLİK ADI: ''Günlük hayatta giyilen giysiler'' ve ''özel günlerde giyilen giysiler''

    ETKİNLİK TÜRÜ: OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMASI, OYUN (BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ GRUP ÇALIŞMASI)

    YAŞ GRUBU: 36-66 AY (BÜYÜK VE KÜÇÜK GRUP ETKİNLİĞİ)

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    SDA Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir.
    Göstergeleri:
    Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.
    Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir.
    Sorumluluklar yerine getirilmediğinde olası sonuçları söyler.


    DA Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir.
    Dinledikleri/izlediklerini açıklar.
    Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.

    DA Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
    Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler.

    BA Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
    Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
    Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.

    BA Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
    Göstergeleri:
    Nesne/varlığın adını söyler.(eteklik,kazak,elbise gibi)
    Nesne/varlığın kullanım amaçlarını söyler. (günlük giysi- özel günde giyilen giysi)

    Kazanım 4: Nesneleri sayar.
    Göstergeleri:
    İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar.
    Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.

    Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar.
    Göstergeleri:
    Nesne/varlıkları kullanım amaçlarına göre gruplar.(günlük giysi- özel günde giyilen giysi)



    MATERYALLER:
    Çeşitli giysi resimleri, çocukların okula getirecekleri çeşitli kıyafetler, iki farklı renkte çamaşır sepeti.

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
    Özel giysi, günlük giysi
    eteklik,kazak,elbise

    GRUPLAMA


    ÖĞRENİM SÜRECİ

    Öğretmen, konu ile ilgili olarak sunu hazırlayan velinin de eğitime katılımı ile etkinliğe başlar. Sunum hazırlayan çocuk, sunumunu yapar. Arkadaşlarının sorduğu soruları yanıtlar. Gerektiğinde kendisi de arkadaşlarına sunumu ile ilgili sorular sorar.



    DEĞERLENDİRME:

    * Arkadaşınızın sunumunda kaç tane günlük / özel günlerde giyilebilen giysi vardı, saydınız mı? Gelen yanıt yoksa bir kez daha sunum izlettirilir. daha sonra soru tekrarlanır.
    * Sizce sunum yapan arkadaşınız bugün okula gelirken uygun nitelikte giysi giyebilmiş mi?


    ** Öğretmen daha önceden internetten bulduğu ya da çocuklardan birini görevlendirerek bulduğu giysi resimlerinin çıktısını alır. (36 ay için ikişer tane-eşleştirme) Çocuklar iki gruba ayrılır. Gruplardan biri özel günde giyilen giysi resimlerini, diğeri günlük giyilen giysi resimlerini müzik eşliğinde toplarlar. Müzik kapatıldığında her grup, toplanan giysilerin doğru giysi olup olmadğına bakar ve giysi resimlerini sayar. En uygun gruplamayı doğru olarak yapıp en fazla giysi resmini toplayabilen grup oyunu kazanır.



    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    * Velilerden sunu hazırlama talebi gelmemiş ise öğretmen tarafından sunu hazırlanıp anlatılır. istek haber mektubundaki veli katılımı notu, buna uygun olarak değiştirilir.


    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER

    * Giysi resimleri önceden hazırlanıp kartlara yapıştırılabileceği gibi öğretmen kart hazırlama işlemini ön hazırlık niteliğinde çocukların katılımı ile de gerçekleştirip çocuk merkezli bir hazırlık yaparsa, oyun materyalleri hazırlayan çocuklar, oyuncağı yıpratmadan, kıymeti bilinerek kullanmayı öğrenecek böylece bir başka kazanıma da yer verilmiş olunacaktır.


    VELİ KATILIMI:
    Aşağıdaki not istek haber mektubuna yazılacaktır.

    * Bugün çocuğunuzla ''Günlük hayatta giyilen giysiler'' ve ''özel günlerde giyilen giysiler''i konuşunuz.
    * Daha sonra her iki gruptan sadece bir giysi seçmesini ve okula getirmesi için çantasına koymasını isteyiniz.
    * Okula gelirken iki grup giysiden birini seçerek ona giyme şansı veriniz. Sonra bu giysinin okula giderken mi, özel bir günde giyilebilecek cinsten mi olduğunu ona sorunuz.
    * ''Günlük hayatta giyilen giysiler'' ve ''özel günlerde giyilen giysiler' konusunda çocuğunuz nerede hangi tür giysi giyileceğini bilemiyor, sürekli siz ona müdahale etmek zorunda kalıyorsanız bugün kü konumuz ile ilgili istek haber mektubumuz elinize geçer geçmez çocuğunuzu araştırma yapmaya teşfik ediniz. Birlikte çocuk giysileri satan mağazalara giderek giysi fotoğrafları çekiniz. Eğer buna vaktiniz yoksa internetten giysi resimleri indiriniz. bu resimlerle bir sunum hazırlayınız. Çocuğunuz bu güysilerin nerede giyildiğini size tek tek söylesin. Birlikte hazırladığınız bu sunumdan beni haberdar ediniz. Konumuzu işleyeceğimiz bu gün sizin için belirleyeceğim saatte okulda bulununuz. Çocuğunuz sunumunu yaparken bizimle birlikte olabilir, aile katılımında bulunabilirsiniz.

    Eğitime verdiğiniz katkılarınız için teşekkür ederiz.





    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    10.11.2012
    Konu Emel Hoca tarafından (15.Kasım.2012 Saat 16:32 ) değiştirilmiştir.

  • #9
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    Alıntı gokce038 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tarayıcımda sorun olduğu için çalışma sayfalarını yükleyemedim.sorun çözülürse yarın eklerim.
    Tamam öğretmenim, sabırsızlıkla bekliyoruz. Ben de konunuzun içine çalışma sayfalarını ekleyerek düzenleme yaparım.

  • #10
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    14.11.2012

    PLANLARIM, ÖĞRETMENLERİN YAPTIKLARI ÖZGÜN PLANLARA ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTADIR.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.





    ETKİNLİK ADI: GİYSİLER SEPETTE.


    ETKİNLİK TÜRÜ: OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMASI, OYUN (BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ GRUP ÇALIŞMASI)

    YAŞ GRUBU: 36-66 AY (BÜYÜK VE KÜÇÜK GRUP ETKİNLİĞİ)

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    SDA Kazanım 17: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler.

    Göstergeleri:

    Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.

    DA Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir.
    Dinledikleri/izlediklerini açıklar.
    Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.

    DA Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
    Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler.

    BA Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
    Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
    Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.

    BA Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
    Göstergeleri:
    Nesne/varlığın adını söyler.(eteklik,kazak,elbise gibi)
    Nesne/varlığın rengini söyler.
    Nesne/varlığın dokusunu söyler. (çizgili, desenli, çiçekli)
    Nesne/varlığın miktarını söyler.
    Nesne/varlığın kullanım amaçlarını söyler.

    Kazanım 4: Nesneleri sayar.
    Göstergeleri:
    İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar.
    Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.

    Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar.
    Göstergeleri:
    Nesne/varlıkları kullanım amaçlarına göre gruplar.


    MATERYALLER:
    Çocukların okula getirecekleri çeşitli kıyafetler, iki farklı renkte çamaşır sepeti.

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
    Özel giysi, günlük giysi
    çizgili, desenli, çiçekli
    eteklik,kazak,elbise
    GRUPLAMA

    ÖĞRENİM SÜRECİ

    Çocuklar evden getirdikleri giysileri ortaya koyarlar. Bu giysilerin özellikleri plana alınan göstergeler doğrultusunda değerlendirilir.

    İki çocuk seçilir. Biri özel günde giyilen giysileri, diğeri günlük giyilen giysileri müzik çalma süresi eşliğinde sepete koyar. Doğru giysiyi doğru biçimde gruplama yapma önemlidir. Oyun bittiğinde oyun dışındaki çocuklar yanlış sepette olan giysiyi bulma hakkını elde ederler.



    DEĞERLENDİRME:
    * Kendilerinin bugün okula gelirken ne tür kıyafet giymiş olabileceklerini sıra ile anlatırlar.
    * Giydikleri bu giysilerin okul için uygun olup olmadığını değerlendirip yanlış giysi ile okula gelindiğinde giysilerin lekelenebileceği, lekelenen bir özel giysinin gerektiği yerdei, gerektiği zaman giymenin mümkün olup olamayacağı tartışmaya açılır.

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİK:

    Giysi giyme, giysi çıkartma, giysi asma biçiminde zamana, çocukların gruplama yapabilmeyi kavrayabilmesi ve grubun isteği doğrultusunda oynanabilir.


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    Giysilerin doğru sepete konup konmadığına dikkat edilmeli, çocuk tarafından uygun sepete konmamışsa, destekleyici oyunlarla çocuğun gruplama yapabilme becerisi geliştirilmeli, gerekli gözlem notları tutulmalıdır.



    PLAN. EMEL ÖZDEMİR
    10.11.2012
    Konu Emel Hoca tarafından (15.Kasım.2012 Saat 16:32 ) değiştirilmiştir.
    semrailbasan likes this.

  • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

    ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

    Benzer Konular

    1. Okuma-yazmaya hazırlık kitabım
      Konu Sahibi fatma1871 Forum EĞİTİCİ OYUNCAK ÖRNEKLERİ
      Cevap: 8
      Son Mesaj : 10.Kasım.2013, 00:56
    2. okuma yazmaya hazırlık çalışmaları
      Konu Sahibi esra1987 Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
      Cevap: 2
      Son Mesaj : 31.Mart.2012, 13:13
    3. okuma yazmaya hazırlık çalışmaları
      Konu Sahibi serifetunen Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
      Cevap: 1
      Son Mesaj : 13.Mart.2011, 21:06
    4. okuma-yazmaya hazırlık çalışması
      Konu Sahibi kardelen21 Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
      Cevap: 3
      Son Mesaj : 25.Şubat.2010, 15:14
    5. okuma yazmaya hazırlık
      Konu Sahibi donat Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
      Cevap: 1
      Son Mesaj : 19.Aralık.2009, 18:26

    Yetkileriniz

    • Konu Acma Yetkiniz Yok
    • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
    • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
    • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
    •  

    Giriş

    Facebook ile Baglan Giriş