Sanat etkinliği
Etkinlik havuzu
ETKİNLİK HAVUZU
Boyama
Kağıt katlama
Yırtma yapıştırma
Özgün çalışma
Sulu boya
Pastel boya
Resim teknikleri
Sanat etkinliği planları
ETKİNLİK PLANLARI
Etkinlik planları
Plan örnekleri
Jimnastik
Oyun etkinlik havuzu
Oyun
Sözsüz müzik
Sözlü müzik
Şarkı
Türkü
Müzikli drama
Fen
Deney
Deneyler
Araştırma
İnceleme
incelemeler
Bitki yetiştirme
Hayvan besleme
Fen oyunları
Satranç
Habitat
Uzunluk
Kavramlar
Ölçü
Boyumuzu ölçüyoruz
Karış
Adım
Eksiltme
Artı
Çoğalma
alıştırma
çalışma
hacim
örüntü
varsayımlar
problem çözebilme
akıl yürütebilme
matematiksel kavramlar
iletişim kurabilme
değerlendirme
neden
nasıl
semboller
standart olmayan ölçü birimleri
İlişki kurma
eşleştirme
gruplama
örüntü oluşturma
sıralama
sayma
toplama-çıkarma
geometrik şekiller
sembolleri tanıma
grafik hazırlama(
ETKİNLİK ADI: : ŞEMSİYELER
Etkinlik Türü : Oyun, Fen ve Matematik, Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
Yaş Grubu (Ay) : 48-66
Etkinlik Planı: Emel ÖZDEMİR
12.11.2013
HER HAKKI SAKLIDIR. İZİNSİZ HİÇ BİR YAYIN ORGANINDA YAYINLANAMAZ.
Not: Bu planı Atatürk haftasından sonra uygulamanız uygundur.
Materyaller:
· Şemsiyeler, strafordan ağaç, kuru yapraklar.
Sözcükler ve Kavramlar:
Desenli-Düz renk,
Aynı- Farklı
ZIT ANLAM: Temiz-Kirli, AK-KARA, Açık-Kapalı
EŞ ANLAM: Kirli-Pis
RENK: Açık Mavi-lacivert
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
PMA Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri:
Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar.
Yönergeler doğrultusunda yürür.
Engelin üzerinden atlar.
PMA Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri:
Nesneleri toplar.
Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
Malzemeleri keser.
Malzemeleri yapıştırır.
SDA Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
Göstergeleri:
Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
Nesneleri alışılmışın dışında kullanır.
Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.
PMA Kazanım 2: Denge hareketleri yapar.
Göstergeleri:
Çift ayak atlama ile ilgili denge hareketlerini yapar.
DA Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir.
Göstergeleri:
Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.
Zıt anlamlı sözcükleri kullanır.
Eş anlamlı sözcükleri kullanır.
DA Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri:
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler.
BA Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri:
Nesne/varlığın adını söyler.
Nesne/varlığın rengini söyler.
Nesne/varlığın büyüklüğünü söyler.
Nesne/varlığın uzunluğunu söyler.
Nesne/varlığın kullanım amaçlarını söyler.
BA Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar.
Göstergeleri:
Nesne/varlıkları rengine göre gruplar.
Nesne/varlıkları büyüklüğüne göre gruplar.
Nesne/varlıkları uzunluğuna göre gruplar.
Nesne/varlıkları miktarına göre gruplar.
ÖĞRENME SÜRECİ
Çocukların karşılanması:Öğretmen, çocukları okul bahçesinde elinde şemsiye ile karşılar. Velilere, bahçede çocuklarla şemsiye oyunu oynayacağımız, oyun oynarken bizi izlemelerinden mutlu olacağımız belirtilerek eve gitmemeleri söylenir. Okul bahçesinde uygun bir alanda, velilerin yan yana dizilmeleri istenir. Çocuklar da ellerinde şemsiyelerle, birbirlerine değmeyecek aralıklarla yan yana dizilirler. Öğretmen, çocuklara;
—Bugün sınıfa girmeden önce bahçede şemsiyelerle oyun oynayacağız. Oyunumuzu oynayabilmemiz için beni dikkatle dinlemeniz gerekecek, der.
—Bugün hava nasıl? Şemsiye kullanılır mı? Hava çok mu sıcak? Yağmur yağıyor mu? Rüzgâr var mı? gibi sorulara alınan yanıtlardan sonra, yağmur yağıyorsa “Yağ Yağ Yağmur” tekerlemesi söylenir.
· Bahçede şemsiyelerini açmaları- kapamaları neşeli, tekerleme biçiminde yönergeler ile Açık-Kapalı kavramları verilir.
· Şemsiye çevresinde dönme, şemsiyeyi çevirme, üstünden atlama gibi şemsiyelerle koordineli ve ritmik hareketleri öğretmen yönergesi ile yaparlar. Sonra çocuklardan bir lider seçilir. Çocuklar liderin yaptıracağı hareketleri yapmaya çalışırlar SDA 10 )
· Ellerindeki şemsiyelerini benzerlik-farklılıklarına göre gruplamaları söylenir. (Renk, desen, büyüklük- küçüklük, uzunluk, kullanan kişi). (BA 7 )
· “Çocuk şemsiyesi olanlar dairenin içine girsin. Şimdi de arka arka çift ayak zıplayarak yerimize geçelim.” denir. ‘’Baba şemsiyesi olanlar karenin içine girsin.” gibi yönlendirmelerle çoklu zekâ çalışması yapılır.
· Çocukların çok karıştırdıkları kavramlar arasında yer alan açık mavi ve lacivert / koyu mavi (kapalı mavi) şemsiyesi olanların ortaya geçmeleri istenir. Kapalı şemsiyenin olabileceği; ama kapalı mavi yerine lacivert dediğimiz açıklanır.
· Çocuklara şemsiyeler saydırılır. Herkese bir şemsiye olup olmadığını söylerler. Aynı renk ve boyuttaki üç şemsiye kullanılarak basit eksiltme problemleri sorulur.
· Velilere, seyrettikleri bu oyunları farklı nesneler kullanarak evde birlikte oynamalarının yararlı olacağı söylenir. Veliler eve giderken çocuklar tek sıra olur. Şemsiyeleri başlarının üzerinde iki el ile tutmaları istenir. Öğretmenin seslendireceği ‘’Üsküdar’a Giderken’’ şarkısı eşliğinde parmak uçlarında yükselerek, yürüyerek sınıfa girilir.
· Kitap Merkezine çocukların da aktif katılımları ile sonbahar ile ilgili kitaplar yerleştirilir.
· Fen ve Doğa Merkezine; strafordan daha önceden yapılan bir ağaç, oluşturulan geçici ‘’Sonbahar Merkezi’’ne çocuklarla sohbet ederek yerleştirilir.
· Sandalyelere otururlar.
· Okula gelirken çevrelerinde neler gördüklerini; rüzgâr, uçuşan yapraklar, yağmur olup olmadığını söylerler.
Öğretmen:
— Bugün şemsiyeler günü. Şemsiye ile ne yapılır? Ne işe yarar? (ŞEMSİYE kelimesini doğru telaffuz eder. ) Şimdi herkes sıra ile kendi şemsiyesine ait özelliği söylesin.
· Şemsiyelerinizi Fen ve Doğa merkezine bırakır mısınız? Peki, şimdi herkes kendi şemsiyesini tekrar eline alsın. Bakalım herkes şemsiyesini bulabildi mi? Eksik şemsiye var mı? Fazla var mı? Oyun iki kez oynanır.
—Şemsiyeniz olmasaydı yağmurdan nasıl korunmaya çalışırdınız?
—Siz bir şemsiye üreticisi olsanız, ilginç bir şemsiye yapmanız istense, nasıl bir ilginç şemsiye tasarlardınız?
—Bu şemsiyeyi yapmak için nelere ihtiyacınız var?
· Sanat etkinliğine başlamadan önce nelerle, nasıl şemsiye yapılabileceği tartışılır. Sanat merkezinden kendisi için gerekli malzemeyi alan çocuk; minder üzerinde ya da masada çalışmak üzere etkinliğe geçer.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
· Şemsiyelerin tellerinin sağlam olup olmadığı, kırık varsa kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
· Oyun sırasında kollarını açtıklarında şemsiyelerin uçlarının birbirine değmeyecek mesafede yerleşmelerine dikkat edilmelidir.
DEĞERLENDİRME
- Hangi renklerde şemsiyeler getirdiniz? ?
- Oyunda bir kaza meydana geldi mi?, oluşan kazanın sonucu ne oldu?
- Bundan sonra oynayacağımız oyunlarda nelere dikkat etmeliyiz?
- Bugün herkesin şemsiyesi var mıydı?
- Şemsiyeler ne işe yarar? Biz ne amaçla kullandık?
- Şemsiyelerle oyun oynarken neler hissettiniz?
- Bu oyuna benzer yeni bir oyun oynasak, bu oyun nasıl olurdu?
- Siz birer şemsiye üreticisi oldunuz. Nasıl bir şemsiye ürettiniz? Bu şemsiyenin diğer şemsiyelerden farkı ne?
AİLE KATILIMI
Bugün okula farklı bir şemsiye götürmeliyim. Renk, desen, açık-kapalı oluşuna göre oyunlar oynayacağız.
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
· ‘’Desenli-Renkli Giysiler’’i araç olarak kullanarak aynı kazanım ve göstergelere ulaşılabilir.
UYARLAMA