Türkçe Etkinlik Planları - Sayfa 2


             

Ä°letiÅŸim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Türkçe Etkinlik Planları

Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan Birinci 1234 ... Sonuncu
Like Tree39Likes

Konu: Türkçe Etkinlik Planları

  1. #11
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    17.11.2012

    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERİN PLANLARINA ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTAYIM.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.


    Aşağıdaki kazanım ve göstergeler 2012 programına uygundur. Siz İSTERSENİZ 2006 programına uygun biçimde değiştirebilirsiniz.



    ETKİNLİK ADI: SARI GİYSİLER GÜNÜ (SARI RENK VE TONLARI )


    ETKİNLİK TÜRÜ:MÜZİKLİ DRAMA-TÜRKÇE, SANAT (BİRLEŞTİRİLMİŞ BÜYÜK VE KÜÇÜK GRUP ETKİNLİĞİ)

    Yaş Grubu (Ay) : 48-66



    KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

    DA Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:

    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
    Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler.
    Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.
    Dinledikleri/izlediklerini öykü yoluyla sergiler.


    SDA Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:

    Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.

    MATERYALLER:yeşil, sarı ve kurumuş yapraklar


    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
    Ritmik sayı sayması
    Yeşil renk, sarı rengin tonları.
    Kurumuş-yaş
    genç-yaşlı, uzun-kısa



    ÖĞRENİM SÜRECİ

    Çocuklar sınıfa dağılırlar. Yönergeyi dinlemek için hazır beklerler.

    — Şimdi hangi ağacın yaprağı olmak istediğinizi düşünün. Ağacınızın genç-yaşlı, uzun-kısa olduğuna karar verin.

    — Bu ağacı kim dikmiş olabilir? Ağaç olarak nelere ihtiyacınız olduğunu düşünün. Şimdi oyunumuza başlayalım.

    — Herkes istediği yere geçsin. Kökleriniz toprağı tutuyor. Rüzgâr esiyor. Ağaç sallanıyor. Yapraklarınız dökülmeye başlıyor. Yağmur her yerinizi ıslatıyor. (Sonbahar Geldi şarkısı bu bölümde birlikte söylenir.)

    — Ben yanınıza geliyorum. Ben çöpçü olmak istiyorum. Dökülen yaprakları süpürüyorum. Çevreyi temizliyorum…(Öğretmen süpürme hareketi yapar, çocuklar bu sırada bir araya toplanırlar. Öğretmen, arkadaşlarına sokulmayan çocuğun yanına giderek aşağıdaki sorulardan uygun olanını çocuğa sorar.

    DEĞERLENDİRME:
    —Bir ağaç olarak konuşabilseydin bu yaşadığın olaylardan sonra duygularını bana ne söyleyerek anlatırdın?
    — Yağmur yağınca ıslanmaktan hoşlandın mı? Neden?
    — Rüzgârın esmesi seni rahatsız etti mi?
    — Arkadaşın sana dokunduğunda rahatsız oluyor musun? (Drama sırasındaki davranışlara göre genişletilebilir.)
    — Yaprağının dökülmesi canını acıttı mı?
    — Yaprağın neden döküldü?
    — Ağaç olarak nelere ihtiyacın oldu?
    — Seni kim dikti? Neden dikmiş olabilir?

    Çocuklar kâğıt alarak masalara geçerler.
    • Pastel boyalarla her çocuğun kendi ağacının resmini yapmaları istenir.


    • Uygun ortam ve zaman olursa drama kaldığı yerden özgün öyküye dönüştürülebilir. Çocukların oluşturdukları özgün öykü öğretmen tarafından yazılır. Daha sonra çocuklara okunarak böyle güzel bir öykü oluşturabildikleri için gurur duymalarını sağlayacak sözler söylenir.

    ÖNERİLEN DEĞİŞİK ETKİNLİK:
    Öğretmen ve çocuklar sarı giysiler giymiş olarak okula gelirler.



    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
    *Çocuklar drama için gerekli konsantrasyonun sağlanması için ağaçların rüzgardaki hareketleri sorulur. Ağaçların yerinde olsalardı, kendilerini naslı hissedebilecekleri gibi sorular sorulabilir.


    Çocuk açısından:
    Giysilerindeki sarı renk tonlarına uygun olarak, açık renkten koyu renge doğru sıralanabildiler mi?
    Duygularını drama yolu ile ifade edebildiler mi?
    Yarım bırakılan öyküyü tamamlayabildiler mi?

    Öğretmen açısından:
    Çocuklarla zevkli dakikalar geçirebildim mi?
    Aksaklık oldu mu?
    Farklı bir uygulama yapıldı mı?

    Planlama açısından:
    Geçişler etkili miydi?
    Amaçlara ulaşılabildi mi?
    Öğrenme süreci içinde seçilen etkinlikler amaçlara uygun muydu?
    Farklı ne yapılabilirdi?

  2. #12
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    yağmur yağıyor şıp şıp





    YAĞMUR YAĞIYOR ŞIP ŞIP

    Etkinlik Türü :Türkçe, sanat, drama ve fen(Bütünleştirilmiş büyük ve küçük grup etkinlikleri)
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri:
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
    Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 2: Sesini uygun kullanır. Göstergeleri:
    Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır.
    Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Göstergeleri:
    Konuşma sırasında göz teması kurar.
    Sohbete katılır.
    Konuşmak için sırasını bekler.
    Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.
    Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir. Göstergeleri:
    Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.
    Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler.
    Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.
    Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir.
    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.
    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Yönergeler doğrultusunda yürür.
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Malzemeleri keser.
    Malzemeleri yapıştırır.
    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    Kazanım 4: Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. Göstergeleri:
    Başkalarının duygularını söyler.
    Başkalarının duygularının nedenlerini söyler.
    Başkalarının duygularının sonuçlarını söyler.
    ÖZBAKIM BECERİLERİ
    Kazanım 7: Kendini tehlikelerden ve kazalardan korur. Göstergeleri:
    Tehlikeli olan durumları söyler.
    Kendini tehlikelerden ve kazalardan korumak için yapılması gerekenleri söyler.

    MATERYALLER: “yaramaz bulutlar” hikaye kitabı, fon kartonlarına çizilmiş damla resimleri, makas, fon kartonu, CD, su kaynatmak için kap, su ve tabak

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Bulut, yağmur damlası, hızlı-yavaş, su birikintisi, buharlaşma, ısınma, kaynama

    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Öğretmen çocuklarla birlikte “U” biçiminde yere oturur. Çocuklarla sonbahar mevsimi, sonbahar mevsiminde meydana gelen değişikliklerle ilgili sohbet edilir.”Yapraklar” parmak oyunu söylenir.
    YAPRAKLAR
    Yapraklar yere düşüyorlar (İki elin parmakları yere dönük sallanır.)
    Sarı, kahverengi ve kırmızı
    Bir zamanlar yerindeydi (Parmaklar yukarı çevrilerek ağaç gibi yapılır.)
    Şimdi düşüyorlar (Tekrar parmaklar yere doğru çevrilir.)
    Tıpkı yağmur gibi (Kollar ve vücut yere eğilir, yağmur öykünmesi yapılır.)
    • “Yaramaz bulutlar” öyküsü resimleri gösterilerek uygun ses tonu ve mimiklerle anlatılır. Öyküdeki olay ve kahramanlarla ilgili sorular sorularak öykü özetlenir.
    • Öğretmen çocukların masalara geçmelerini sağlar.Öğretmen çocuklara “Şimdi biz de yağmur yağdıracağız. Bunun için bir buluta ve damlalara ihtiyacımız olacak.” der. Çocuklara damlaların çizildiği fon kartonlarını ve makaslarını dağıtır. Çizgilerin üzerinden dikkatlice kesmeleri sağlanır. Kesilen damlalar buluta iplerle bağlanır. Çalışma panoda sergilenir. Çocuklar malzemelerini ve artık kâğıtları toplayarak sınıfı düzenlerler ve ellerini yıkarlar.
    • Çocuklar sınıfın içinde serbest dururlar. Öğretmen çocuklara belirli yönergeler vereceğini bu yönergelere uygun olarak hareket etmelerini söyler. Öğretmen CD’den yağmur sesini açar. Öğretmen “Hepimiz birer küçük yağmur damlasıyız. Yağmur yavaş yavaş yağıyor. Yağmur biraz hızlandı, hızlandı, şimdi çok hızlı yağıyor. Yağmur yavaşladı, yavaşladı, şimdi durdu.(bu bölüm birkaç kez tekrarlanır).Yağmur damlaları birbirine yanaşarak yerde göl oluşturdular. Büyük bir su birikintisi meydana geldi. İşte uzaktan koşarak gelen bir çocuk. Yağmurdan ıslanmamak için koşuyor ve su birikintisine yaklaşıyor. İşte su birikintisine geldi ayağı kaydı ve düştü. Tüm yağmur damlaları çocuğun elbiselerine doğru hareket ediyor. Çocuk ayağa kalktı ve yağmur damlalarıyla birlikte eve doğru koştu. Eve vardı. Elbiselerini kuruması için balkona astı. Tüm yağmur damlaları ısınmaya başladılar. Buharlaşarak gökyüzüne uçtular. ” yönergelerini verir. Dramadan sonra çocuklar halka şeklinde yere otururlar. Drama sırasında neler hissettikleriyle ilgili çocuklara sorular sorularak duygularını ifade etmeleri sağlanır.
    • Öğretmen çocuklara “buharlaşma”nın ne olduğunu sorar. Gelen cevapların üzerine çocuklara” Hadi bakalım yemekhaneye gidelim Buharlaşmayı ve yağmuru yakından görelim” der. Çocuklar sıra olur ve yemekhaneye inilir. Öğretmen çocuklara dikkatli olmalarını, suyun çok sıcak olduğu ve su dolu kaba fazla yaklaşmamalarını söyler. Aşçının da yardımıyla bir kapta su kaynatılır. Su kaynayınca oluşan buharın üzerine tabak tutulur. Tabağın yüzeyinde oluşan su damlacıkları gözlenir. Öğretmen çocuklara tabaktaki su damlacıklarının düşüşünün neye benzediğini sorar. Yağmurun oluşumu hakkında konuşulur. Deneyin ardından tekrar sınıfa gidilir.

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Drama sırasında çocukların verilen yönergeleri uygulayabilmeleri için yeterli süre tanınmalıdır.
    • Suyu kaynatma öğretmen denetiminde olmalıdır.

    DEĞERLENDİRME
    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir;

    Bulutların davranışları nasıldı?

    Sen yaramaz bulutların yerinde olsaydın nasıl davranırdın?

    Bulut mu olmak istersin yoksa bir yağmur damlası mı? Neden?

    Çocuk su birikintisine düşüp yağmurda ıslandığında sen ne hissettin?

    Isınınca gökyüzüne yükselmek nasıl bir duygu?

    Daha önce hiç yağmurda ıslanmış mıydın?

    Yağmurda ıslanmamak için neler kullanırız?

    Buharlaşma ne demekti?

    AİLE KATILIMI
    Ailelere bu günkü etkinliği anlatan bir not gönderilir. Çocuklarıyla birlikte “ yağmurlu bir gün” resmi yapıp okula göndermeleri istenir.

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    • Etkinlik sonunda çocukların yağmurun oluşumunu resmetmeleri istenir.
    • Deneyin sonunda çocuklardan deneyin aşamalarını resmetmeleri istenir.
    Emel Hoca likes this.

  3. #13
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    GELDİ İŞTE SONBAHAR





    GELDİ İŞTE SONBAHAR
    Etkinlik Türü : Türkçe, sanat, drama (Bütünleştirilmiş büyük grup etkinlikleri)
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay
    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 2: Sesini uygun kullanır. Göstergeleri:
    Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır.
    Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Göstergeleri:
    Sohbete katılır.
    Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.
    Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir. Göstergeleri:
    Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.
    Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler.
    Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.
    Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir.
    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.
    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Yönergeler doğrultusunda yürür.
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Malzemeleri yapıştırır.
    Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    Kazanım 4: Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. Göstergeleri:
    Başkalarının duygularını söyler.
    Başkalarının duygularının nedenlerini söyler.
    Başkalarının duygularının sonuçlarını söyler.
    MATERYALLER: : “somurtkan rüzgar” hikaye kitabı, fon kartonu, CD, yaprak, yapıştırıcı, kraft kağıdı
    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: esmek, sonbahar, rüzgar, hızlı-yavaş
    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Öğretmen çocuklarla birlikte “U” biçiminde yere oturur. Çocuklarla sonbahar mevsimi, sonbahar mevsiminde meydana gelen değişikliklerle ilgili sohbet edilir.”Yapraklar” parmak oyunu söylenir.
    YAPRAKLAR
    Yapraklar yere düşüyorlar (İki elin parmakları yere dönük sallanır.)
    Sarı, kahverengi ve kırmızı
    Bir zamanlar yerindeydi (Parmaklar yukarı çevrilerek ağaç gibi yapılır.)
    Şimdi düşüyorlar (Tekrar parmaklar yere doğru çevrilir.)
    Tıpkı yağmur gibi (Kollar ve vücut yere eğilir, yağmur öykünmesi yapılır.)
    • “Somurtkan rüzgar” öyküsü resimleri gösterilerek uygun ses tonu ve mimiklerle anlatılır. Öyküdeki olay ve kahramanlarla ilgili sorular sorularak öykü özetlenir.
    Öğretmen çocukların masalara geçmelerini sağlar.Öğretmen çocuklara “Şimdi biz de somurtkan rüzgarın eserek yapraklarını düşürdüğü bir sonbahar ağacı yapacağız” der. Çocuklara bahçeden toplanan yapraklar ve yapıştırıcılar dağıtılır. Yaprakların şekilleri, renkleri üzerinde konuşulur. Yapraklara dokunduklarında neler hissettikleri, önü ve arkasına dokunmalarını, ikisi arasındaki fark üzerinde konuşulur. Yapraklar çocuklarla birlikte kraft kağıdından buruşturularak yapılan ağacın dallarına yapıştırılır. Çalışma panoda sergilenir. Çocuklar malzemelerini ve yaprakları toplayarak sınıfı düzenlerler ve ellerini yıkarlar.
    • Çocuklar sınıfın içinde serbest dururlar. Öğretmen çocuklara belirli yönergeler vereceğini bu yönergelere uygun olarak hareket etmelerini söyler. Öğretmen CD’den rüzgar sesini açar. Öğretmen “Rüzgar esmeye başladı. Yerdeki göl rüzgarın etkisiyle sallanıyor. Rüzgar hızlı esiyor, rüzgar yavaşlıyor, iyice yavaşladı. Rüzgar durdu.rüzgar eserken bir adamın başındaki şapkayı uçurdu ve rüzgar şapkayı da alark tekrar esmeye başladı. . Rüzgar hızlı esiyor, rüzgar yavaşlıyor, iyice yavaşladı. Rüzgar durdu…(rüzgar devamlı bir şeyleri kendine katark aynı şekilde eser, çocukların ilgi sürelerine göre devam ettirilir.)” yönergelerini verir
    • Dramadan sonra çocuklar halka şeklinde yere otururlar. Drama sırasında neler hissettikleriyle ilgili çocuklara sorular sorularak duygularını ifade etmeleri sağlanır”.
    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Drama sırasında çocukların verilen yönergeleri uygulayabilmeleri için yeterli süre tanınmalıdır.
    • Çocukların yaprakları daha iyi incelemeleri için zaman tanınmalı ve yapraklar yeterli miktarda olmalı

    DEĞERLENDİRME
    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir;
    Somurtkan rüzgar artık mutlu oldu mu?
    Sen somurtkan rüzgarın yerinde olsaydın nasıl davranırdın?
    Rüzgar mı olmak istersin yoksa yaprakları dökülen bir ağaç mı? Ya da ağaçtaki bir yaprak mı?
    Daha önce hiç şiddetli bir rüzgarda kalmış mıydın?
    Rüzgar çok şiddetli olunca neler olabilir?





    AİLE KATILIMI
    Ailelere bu günkü etkinliği anlatan bir not gönderilir. Çocuklarıyla birlikte evde saç kurutma makinesiyle rüzgâr oluşturup hafif nesneleri(peçete vb.) uçurmaları istenebilir.
    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    • Etkinlik sonunda çocukların rüzgârlı bir günü resmetmeleri istenebilir.
    • Etkinlikten sonra üfleyerek kâğıdı ilerletme oyunu oynanabilir.
    • Üfleyerek nefes açma çalışmaları yapılabilir.
    Emel Hoca likes this.

  4. #14
    htepeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2011
    Mesajlar
    10
    @htepeli







    ETKİNLİK PLANI 19/11/2012
    ETKİNLİK TÜRÜ: Türkçe ve Sanat “ Dişlerim”
    YAŞ GRUBU(AY):36-66 Ay
    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    Motor
    Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Göstergeleri: Malzemeleri keser, yapıştırır, değişik şekillerde katlar.
    Sosyal Duygusal
    Kazanım 13. Estetik değerleri korur. Göstergeleri: Çevresinde gördüğü güzel ve rahatsız edici durumları söyler. Çevresini farklı biçimlerde düzenler.
    Özbakım
    Kazanım 1. Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Göstergeleri:
    Saçını tarar, dişini fırçalar, elini, yüzünü yıkar
    ÖĞRENME SÜRECİ:
    Çocuklar minderlere otururlar. Öğretmen eline mutlu bir diş resmi alır ve çocuklara “Sizce bu diş neden mutlu?” diye sorar. Çocuklar cevap verir. Öğretmen diş fırçalamanın, ağız temizliğinin faydalarını anlatır. Sonra çocuklara mutsuz diş resmi göstererek, dişin neden mutsuz olduğunu sorar. Çocuklar cevap verir. Çürük dişlerin ve kötü ağız kokularının sebepleri hakkında çocuklara bilgi verir. “Dişlerim” adlı tekerleme söylenir.
    Dişlerim, dişlerim,
    Onlarla her şeyi ezerim.
    Ağzımdaki yemekleri,
    Güzelce çiğnerim.
    Mikrop, mikrop,
    Sana burada yer yok
    Acele et, kaç buradan,
    Geliyor fırça, tak tok! (G. Y. Turan)
    Ardından, “Kibirli Diş Fırçası” adlı görsel masal izlenir, dinlenir. Daha sonra çocuklar masalara alınır. Çocukları iki gruba ayırır. Bir masaya mutlu diş, diğer masaya mutsuz diş resmini verir. Masalara fon kartonu konur. Fon kartonlarının ortasına dişler yapıştırılır. Çocuklara market broşürleri verilir. Mutlu diş resminin etrafına, dişlerin sağlıklı olması için faydalı besin (süt, diş macunu vb.) resimleri kesilip, yapıştırılır. Mutsuz dişin etrafına dişleri çürüten şeker, çikolata vb. resimler kesilip, yapıştırılır. Etkinlik sonunda masalar toplanır, afişler panoya asılır.

    MATERYALLER:
    Diş resimleri, Tekerleme, broşürler, yapıştırıcı

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:

    Mikrop, diş fırçası, macun,

    AİLE KATILIMI
    Öğrencilerle birlikte diş fırçalamaları istenir.
    DEĞERLENDİRME:
    Neden diş fırçalamalıyız? Dişlerimizi ne zaman fırçalamalıyız. Dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız? Dişlerimizi fırçalamazsak ne olur?
    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Makasla kesme çalışmaları yapılırken ve yapıştırıcı kullanırken dikkat edilir.
    Emel Hoca likes this.

  5. #15
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    22.11.2012

    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERİN HAZIRLAMIŞ OLDUKLARI PLANLARA ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTAYIM.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.



    ETKİNLİK ADI: DAKTİLO OYUNU


    ETKİNLİK TÜRÜ:TÜRKÇE -HİKAYE SONRASI ETKİNLİK

    YAŞ GRUBU: 36-66 AY (BÜYÜK VE KÜÇÜK GRUP ETKİNLİĞİ)

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    DA Kazanım 3: Söz dizimi kurallarına göre cümle kurar.
    Göstergeleri:

    Düz cümle kurar.
    Olumsuz cümle kurar.
    Soru cümlesi kurar.
    Bileşik cümle kurar.
    Cümlelerinde öğeleri doğru kullanır.

    DA Kazanım 4: Konuşurken dilbilgisi yapılarını kullanır.
    Göstergeleri:

    Cümle kurarken isim kullanır.
    Cümle kurarken fiil kullanır.
    Cümle kurarken sıfat kullanır.
    Cümle kurarken bağlaç kullanır.
    Cümle kurarken çoğul ifadeler kullanır.
    Cümle kurarken zarf kullanır.
    Cümle kurarken zamir kullanır.
    Cümle kurarken edat kullanır.
    Cümle kurarken isim durumlarını kullanır.
    Cümle kurarken olumsuzluk yapılarını kullanır.


    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:

    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
    Dinledikleri/izlediklerini şiir yoluyla sergiler.
    Dinledikleri/izlediklerini öykü yoluyla sergiler.

    Kazanım 10: Görsel materyalleri okur.
    Göstergeleri:

    Görsel materyalleri inceler.
    Görsel materyallerle ilgili sorular sorar.
    Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.


    Malzemeler:
    Haberleşme kitabı, Zeynep Postanede kitabı, eskiden kullanılan haberleşme araçlarına ait resimler.

    Sözcükler ve Kavramlar:
    Haberleşme araçları isimleri, postane, eskiden, eski.


    ÖĞRENME SÜRECİ

    • Eskiden kullanılan haberleşme araçlarını gösteren resimlere bakarak sohbet edilir.
    • Daha sonra ‘Haberleşme’ kitabındaki resimler gösterilerek, eskiden insanların nasıl haberleştikleri konuşulur.
    • “Güzel Haberler” şiiri söylenir.

    • Öğretmen, çocuklara elinde zarf olan bir çocuk resmi gösterir.
    —Bu resimde neler görüyorsunuz? Çocuğun üstündeki yağmurluğa dikkatle bakın. Sizce yağmurluk neden büyük olabilir? Çocuğun elinde ne var? Sırası ile ne yapacağını kim anlatmak ister? Siz postaneye giderek mektup postaladınız mı? diyerek öyküye çocukları hazırlar.
    • Öğretmen, “Zeynep Postanede” öyküsünü ya da sınıf kitaplığından bir öyküyü resimlerini göstererek anlatabilir.
    • Öykü sonrası, öyküde geçen olayları sırası ile anlatmalarına yönelik çalışmalar yapılabilir.

    • Çocuklar dört gruba ayrılır. Kukla köşesinden kukla seçerler. Kendi aralarında roller alırlar. Mektup yazma, postalama işlemlerini doğaçlama yolu ile canlandırırlar.

    Ardından daktilo / klavye / bilgisayar oyununa geçilir.
    Bir çocuk daktilo olur, öğretmeninin kucağına yüz üstü yatar. Diğeri mektup yazdırmak için gelir. Mektup yazdıran çocuk; düzgün cümleler söylerken öğretmen, daktilo olan çocuğun sırtına klavyeyi kullanıyormuş gibi parmakları ile dokunur. Mektup yazdırma işlemi bitince daktilo rolündeki çocuk bacaklarını büker. (Zarf kapatma ya da bilgisayarı kapatma) Sonra ayağa kalkar. Mektup yazdıran çocuğun elinden tutar, postaneye gider./ yerine oturur. Oyun oynucu değişimi ile sürer.
    Değişiklik: Öğretmen isterse çocuğu mektup kağıdı olarak kullanabilir. Üstüne yazı yazar, katlar, zarfa koyar, pul yapıştırır. ( Çocuklar öğretmenin bu minik dokunuşlarına bayılıyor, gülmekten yerlere yatıyorlar. )


    DEĞERLENDİRME:
    * Daktilo olunca neler hissettiniz?
    * Mektup yazdırırken bir önceki arkadaşınızın söylediği biçimde mektup yazdırdınız. *Yeniden oyun oynasak neler yazdırmak isterdiniz?
    *Bu oyunda değişiklik yapmak isterseniz nasıl bir değişiklik yapmak isterdiniz?


    ÖNERİLEN DEĞİŞİK ETKİNLİK:
    “Mektup Kimde?” “Posta Kalkıyor” oyunları oynatılabilir.
    Bu etkinlik 'zarflar' ve 'Postacı Amca' etkinlik adı başlıklarını içeren linklerle kullanıldığında günlük eğitim akşını belirler.

    https://www.onceokuloncesi.com/oyun-...-t76946p2.html

    https://www.onceokuloncesi.com/matem...ar-t76948.html

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
    Bu oyuna başlarken ilk oyuncular aktif, sözel ve dilsel zekaya sahip olanlardan seçilmelidir. Böylece duygusal çocuklar yapılan işlemi görmeli, incemeli, oyuna katılmak için istekli hale gelebilmelidir. En son duygusal zekaya sahip çocuklar oyun için seçilmelidir.

  6. #16
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    28.11.2012-Çarşamba

    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERE ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTAYIM.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.



    ETKİNLİK ADI: ROBOTLAR


    Etkinlik Türü: TÜRKÇE, DRAMA (Bütünleştirilmiş Büyük ve Küçük Grup Etkinliği)
    Yaş grubu(ay): 48-66 ay

    BA Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
    Göstergeleri:

    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
    Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.

    DA Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır.
    Göstergeleri:

    Konuşma sırasında göz teması kurar.
    Jest ve mimikleri anlar.
    Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır.
    Konuşmayı başlatır.
    Konuşmayı sürdürür.
    Konuşmayı sonlandırır.
    Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır.
    Sohbete katılır.
    Konuşmak için sırasını bekler.
    Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.

    Kazanım 9: Sesbilgisi farkındalığı gösterir.
    Göstergeleri:

    Sözcüklerin başlangıç seslerini söyler.
    Aynı sesle başlayan sözcükler üretir.


    MATERYALLER:
    Robotü, dede ve çocuk kukla.


    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR
    Robot


    ÖĞRENME SÜRECİ


    • Kahvaltı sonrası minderlere oturulur. Serbest oyun sırasında arkadaşlarının liderliğine göre mi, kendi isteklerine göre mi oyun oynadıklarını anlatırlar. Öğretmen:
    -—Robotlar, kendi isteklerine göre değil, bizim programlamamız doğrultusunda çalışırlar. Bugün oyunda kimler robot olmuşlar?
    —İnsanların kendi davranışları hakkında seçme özgürlüğü var mıdır?
    —Sizin evinizde kimin seçme özgürlüğü var? gibi sorular sorduktan sonra ''Robot Dede' öyküsünü kuklalarla anlatır.


    • Çocuklar öykü sonrası DRAMATİK OYUN MERKEZİNDE özgün kukla oynatabilirler.
    • ‘’Robot’’ kelimesinin başında hangi sesin olduğu sorulur. ‘’R’’ sesi ile başlayan kelimelere örnekler verirler.

    • Öğretmen, kukla oyunundan sonra çocuklara, oyun ile ilgili olarak robotlarla insanlar arasındaki farkları sorar. Ayağa kalkmalarını ister.
    —Şimdi sizin düğmenize basıp çalıştıracağım, dedikten sonra, çocukların tek tek burunlarına dokunur. Çocuklar serbest hareketlerle sınıf içinde dolaşırlar. Öğretmen daha sonra.
    —Çömel, yavaş yürü, başını kaşı, kolunu havaya kaldır, der.
    —Aaaa sizden gacur gucur sesler geliyor, neye ihtiyacınız var acaba? diye sorar ve çocuklardan ‘’yağ’ yanıtı gelince:
    —O zaman sizi hemen yağlayayım, der ve çocukların kulağına dokunur.
    —Yağlanmak robotlarımı neşelendirdi, ne güzel! der.
    —Şimdi enerjiniz bitti, durdunuz, denir ve çocuklardan enerji için neye ihtiyaçları oldukları sorulur. Alınan yanıtlardan sonra istedikleri enerji verilir. Pil takılır /fişleri takılır. Robotlara yeni komutlar bu defa tek tek verilir.
    —Sen, yere düşen oyuncağı toplama robotu ol, senin düğmene basıyorum,
    —Sen, kukla köşesini düzelten robot ol, seni çalıştırıyorum, gibi her çocuğa düzensiz görünen köşelerin düzenlemesi yaptırılır.
    —Şimdi de eşleşin. Biriniz robot, diğeriniz robotun sahibi olsun, denir ve bir süre oynarlar. Sonra yere otururlar, oyunda aldıkları rolleri açıklarlar.

    DEĞERLENDİRME:
    - Robot olduğunuzda benim isteklerime göre mi, kendi isteğinize göre mi hareket ettiniz?
    —İnsanların kendi davranışları hakkında seçme özgürlüğü var mıdır? sorusu tekrarlanır.
    —İnsanlar her zaman kendilerinden istendiği gibi mi davranırlar?
    —Oyun oynarken kimin istediği gibi davrandığını hatırlıyor musun?
    —Evet, ise bu senin seçimin miydi?
    —Büyüklerimizin ve arkadaşlarımızın isteklerini yerine getirmek sizce robot olmak demek mi?
    —Oyunda hepiniz anne ya da baba olmak isteseydiniz, hiç kimse çocuk olmak istemeseydi nasıl bir çözüm bulabilirdiniz? (İki komşu anne ya da teyze, babaanne, anneanne olabilirdik şeklinde çözüm önerileri getirirler.)

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    * Drama ve kukla oyunu sırasında bütün çocukların rol almış olmasına dikkat edilmeli, unutulan çocuk olmamalıdır.
    * Çocukların kendi özgür iradeleri ile hareket edip etmedikleri gözlenmeli, gerekli notlar alındıktan sonra yapılan değerlendirmelerde herhangi bir problem belirlenmiş ise veli görüşmeleri düzenlenmelidir.

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER

    https://www.okuloncesi.net/etkinlik-...html#post20953
    Linkindeki sanat etkinliği planına yer verilmelidir.

  7. #17
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    03.12.2012

    PLANLARIMI YAPARKEN GEREK DÜZENLEME, GEREKSE TÜRKÇE ETKİNLİKLERİNDE BİZLERE KATKIDA BULUNARAK EMEKLERİNİ ESİRGEMEYEN ÜLKÜ DUYSAK ÖĞRETMENİMİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.





    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERE ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLIYORUM.


    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.


    Aşağıdaki kazanım ve göstergeler 2012 programına uygundur. Siz İSTERSENİZ 2006 programına uygun biçimde değiştirebilirsiniz.


    BU ETKİNLİK PLANI FARKLILIKLARA SAYGI TEMASI İÇİNDİR.



    ETKİNLİK ADI: FARKLILIKLARIM


    Etkinlik Türü: FEN, TÜRKÇE (Bütünleştirilmiş Büyük ve Küçük Grup Etkinliği)
    Yaş grubu(ay): 36-66 ay


    KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

    BA Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
    Göstergeleri:

    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
    Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.

    DA Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir.
    Göstergeleri:

    Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.
    Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler.
    Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.

    SDA Kazanım 1: Kendisine ait özellikleri tanıtır.
    Göstergeleri:

    Fiziksel özelliklerini söyler.

    Kazanım 8: Farklılıklara saygı gösterir.
    Göstergeleri:

    Kendisinin farklı özellikleri olduğunu söyler.
    İnsanların farklı özellikleri olduğunu söyler.
    Etkinliklerde farklı özellikteki çocuklarla birlikte yer alır.

    SDA Kazanım 15: Kendine güvenir.
    Göstergeleri:

    Kendine ait beğendiği ve beğenmediği özelliklerini söyler.
    Grup önünde kendini ifade eder.
    Gerektiğinde liderliği üstlenir.


    Materyaller:
    Farklı renklerde ince kadın çorapları, evde çoraptan yapıp getirdikleri kuklalar.
    'ırklar' ppt sunum

    https://www.okuloncesi.net/dosya/upl...9bc57c4dde.rar


    https://www.okuloncesi.net/dosya/upl...51c2808237.doc



    Sözcükler ve Kavramlar:
    İyilik, renk, ırk, ten rengi, Farklılıklarım, eşsiz, özel.



    EĞİTİM SÜRECİ

    • Öğretmen, çocukların aynayı görebilecekleri şekilde sandalyelerine oturmalarını ister.
    • Önce öğretmen aynanın karşısına geçer. Aynaya bakarak kendi fiziksel özelliklerini söyler.
    • Çocuklar, ikişerli eşleşir. Eşi ile kendi arasındaki farklı ve benzer yönlerini söylerler.
    • Bütün grupların incelemesinden sonra, panodaki resimler gösterilir; farklı ten renkleri hatırlatılarak kendi ten renklerine dikkatleri çekilir.
    • Farklı özellikleri olan (beyaz ırk, sarı ırk, esmer ırk gibi) insanlara ait hazırlanan Power Point sunuyu seyrederler. Dikkatleri ten renklerine çekilir. Benzerlik ve farklılıklar konuşulur. Kendi ten renklerine en uygun olan sunu resmini, sunuyu seyrederlerken söylemeleri istenir.
    • Çorap köşesinden önce kendi ten renklerine uygun olan naylon çorapları alıp kol ve bacaklarına giyerek aynada tekrar kendilerini incelemeleri istenir. Sonra farklı renklerde çorabı kollarına geçirmeleri istenir.
    • Çocukların yüzlerini boyayıp farklı saç tipleri oluşturarak ayna karşısında kendilerini incelemelerine fırsat verilir.
    Öğretmen bu sırada, farklılığımızın bizleri eşsiz ve özel yaptığını belirtir.


    Çorapları kollarına geçirmiş olan çocuklara öğretmen:

    —Tüm vücudumuz çorap renginde olsaydı, neler hissederdiniz?
    — Neden herkesin ten rengi birbirinden farklı olabilir?
    —Ten rengini değiştirebilseydin hangi ten rengini seçerdin?” sorularını sorar; konu tartışılır.

    • Öğretmen, dünyadaki bütün insanların besin, giyecek, barınacak yer, sevgi ve saygı gibi aynı temel ihtiyaçlara sahip olduğunu belirtir.
    • Öğretmen kendimizi ve başkalarını kabul etmenin önemini vurgular.
    • İnsanların farklılıkları ne olursa olsun, bir bütünün parçaları olduğumuz düşünülerek birbirimize bağlılığımızın her şeyden önce ve önemli olduğu söylenir. Çocukların yanındaki arkadaşının elinden tutması ve dostça sıkması istenir.
    • İnsan hakları ve demokrasiyle ile ilgili şiirler okunur.

    SEVMENİN IRKI OLMAZ
    Arkadaşım siyah tenli,
    Benim tenimse beyaz.
    Bazı arkadaşlarımla da,
    Farklıyım biraz.
    Yine de severim hepsini.
    Biliyorum ki,
    Sevmenin ırkı olmaz.

    Ülkü DUYSAK

    • Etkinlik için davet edilen anne, çocuğu ile birlikte yaptığı kuklaları ellerine geçirerek, özgün bir öyküyü kuklalarla anlatır.
    • Çocuklar, evde yapıp getirdikleri farklı tenlerdeki insan kuklalarını kullanıp, ikişer eşleşerek gruba öykü anlatırlar.


    DEĞERLENDİRME:
    • Çocuklar, şimdi de kendilerinin birer kukla olmalarını isterler. Ritimli müzik eşliğinde kuklalarla oynarlar. Sonra kuklalar sıra ile kendi özelliklerini anlatırlar. Nasıl hareket edebildiklerini gösterirler. Ne giydiklerini, neden yapılmış olduklarını açıklarlar.
    • Etkinliğin sonunda, birbirimizin davranışlarını kabul etmenin iyi ilişkiler kurmada ve ‘’iyilik’’ için gerekli olduğu söylenir.

    ÖNERİLEN DEĞİŞİK ETKİNLİK:
    • Aile katılımı ile evden getirdikleri naylon çorapları sepete bırakarak çorap köşesi oluştururlar.



    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Çorapların farklı renklerde olmasına,
    Her çocuğun bir çorabının olmasına,
    'iyilik' konusunda gün sonu değerlendirmesi yapılmasına dikkat edilimelidir.


    AİLE KATILIMI:

    Velinin sınıf içi etkinliğine katılımı için okula davet edilen anne, çocuğu ile birlikte yaptığı kuklaları ellerine geçirerek, özgün bir öyküyü kuklalarla anlatmaları istenir.
    Konu Emel Hoca tarafından (05.Aralık.2012 Saat 01:30 ) değiştirilmiştir.

  8. #18
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    KÜÇÜK KURBAĞA ZIP ZIP KURBAĞA Etkinlik Türü: Türkçe, Sanat, Oyun, Müzik(Bütünleştir





    KÜÇÜK KURBAĞA ZIP ZIP KURBAĞA

    Etkinlik Türü: Türkçe, Sanat, Oyun, Müzik(Bütünleştirilmiş büyük grup ve bireysel etkinlik)
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri:
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
    DİL GELİŞİMİ KAZANIM
    Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Göstergeleri:
    Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.
    Sohbete katılır.
    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.
    MOTOR GELİŞİM KAZANIM
    Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Engelin üzerinden atlar.
    Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler.
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Malzemeleri keser/yapıştırır/değişik şekillerde katlar.
    Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. Göstergeleri:
    Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.
    SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 15: Kendine güvenir. Göstergeleri:
    Grup önünde kendini ifade eder.
    ÖZBAKIM BECERİLERİ
    Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Göstergeleri:
    Ev/okuldaki eşyaları yerleştirir.

    MATERYALLER: Hikâye kitabı, elişi kâğıdı, makas, yapıştırıcı, ip

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Obur, atmaca, av

    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Çocuklar yarım daire şeklinde yere otururlar. Çocuklarla birlikte “çal kapıyı” parmak oyunu oynanır. Ardından çocuklara “kurbağa ile fare” hikâyesi resimli kitaptan okunur. Hikâyenin ardından hikâyeyle ilgili önemli noktalar çocuklara sorulur. Ardından çocuklara hikâyedeki kahramanların rolü verilir. Hikâyenin draması yapılır. İstek üzerine birkaç kez tekrar edilir. Çocuklara kurbağa, fare ya da atmaca olduklarında ne hissettikleri sorulur.
    • Çocuklar masalara alınır. Çocuklara kurbağa yapacakları anlatılır. Çocuklara elişi kâğıdına çizilmiş daireler verilir. Çocuklardan çizgilerin üstünden keserek daireleri çıkarmaları istenir. Daireler katlanır. Kurbağanın dil, göz ve bacakları da yapıştırılarak etkinlik tamamlanır. Malzemeler yerleştirilir. Çocukların yaptıkları kurbağaları konuşturmalarına zıplamalarına fırsat tanınır. Ürünler panoda sergilenir.
    • Çocuklar oyun alanına alınırlar. Çocuklara “bugün okuduğumuz hikâyedeki gibi kurbağa olup zıplayacağız sonra fare olup sürüneceğiz” denir. Çocuklar iki gruba ayrılır. Gruplar sırayla sınıfta hazırlanan parkuru tamamlayacaklardır, en kısa sürede tamamlayan grup birinci olur. (Çocuklar önce zıplayarak ilerleyecekler-sonra iki sandalye arasına bağlanan ipin üzerinden zıplarlar- sürünerek masanın altından geçerler. Aynı şekilde dönerek arkadaşına el vururlar.). Çocuklar alkışlanır.
    • Çocuklara el ele tutuşup daire olmaları söylenir. Çocuklara “Küçük Kurbağa” şarkısı söylenir. Şarkı hareketleriyle birlikte söylenir. Ardından çocuklarla birlikte birkaç kez tekrar edilir.

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    Hikâyenin draması yapılırken tüm çocuklara fırsat tanınmalı.
    Çocuklara model olmak için ilk canlandırmada öğretmen de rol almalı.
    Çocuklara oluşturdukları kurbağalarla yeterince oynamalarına izin verilmeli.
    Oyun etkinliğinde oluşturulan parkur tehlikesiz olmalı ve çok yorucu olmamalı. Dönüşte çocukların zıplamadan ilerleyebilirler.

    DEĞERLENDİRME
    • Öykümüzün kahramanı kimdi? Başka hangi hayvanlar vardı?
    • Öykünün en çok hangi bölümünü sevdiniz? Farenin yerinde siz olsaydınız ne hissederdiniz?
    • Bu oyunu başka nasıl oynayabiliriz?
    • Biraz önce kurbağa/fare/atmaca rolünü canlandırmak hoşunuza gitti mi? Neler hissettiniz?
    • Az önce dinlediğiniz hikâyede atmacaya av olan fare ve kurbağa neler hissetmiş olabilir?

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    • Bu etkinliğin ardından çocuklar bahçeye ya da geniş bir alana alınarak,“Haydi biz de Kurbağa gibi zıplayalım, haydi şimdi fare gibi sürünelim, haydi atmaca gibi hızlı uçalım gibi yönergeler verilerek hareket ve ses çalışmaları yapılabilir.
    Emel Hoca likes this.

  9. #19
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK ADI: GİYSİMDEN KORKTUM


    aydınlık
    karanlık
    giysimden korkuyorum
    korkular
    korkularımız
    korkuyu yenebilmek
    korkunun nedenleri
    öykü


    Etkinlik Türü: Türkçe,(büyük grup ve bireysel etkinlik)
    Yaş Grubu (ay) :36-66 ay


    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

    Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir.
    Göstergeleri:

    Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.
    Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler.
    Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.
    Zıt anlamlı sözcükleri kullanır.

    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:

    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
    Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler.

    MATERYALLER: Hikâye resimleri, pastel boyalar, kağıt.


    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR
    Karanlık- Aydınlık
    gece-Gündüz




    NOT: AŞAĞIDAKİ ÖYKÜMÜ GÖRSEL SUNUM OLARAK HAZIRLADIĞIM HALDE , BOYUTUNUN 121 MB OLMASI NEDENİ İLE ÜZGÜNÜM, EKLEYEMİYORUM.



    ÖĞRENİM SÜRECİ

    * Yapılan gözlemler, veli bilgilerine dayanarak korkuları olan çocukların korku nedenleri araştırılır. Büyük bir çoğunluğun gece odalarında yatma korkuları varsa aşağıdaki öykü anlatılır.


    Öykü öncesi korkular ile ilgili sohbet edilir. Bazı yaşlarda her insanın korkabileceği, bunun normal olduğu belirtildikten sonra ''sizin yaşınızdayken ben de korkmuştum, şimdi size bunu anlatacağım'', denir ve öyküye geçilir.

    NOT: AŞAĞIDAKİ OLAY, BENİM YAŞADIĞIM GERÇEK BİR ANIDIR.


    Sizin yaşınızdaydım. Küçük sobalı bir evde oturuyorduk. Bana ait bir odam, odamda ıtır çiçeğim vardı. Her sabah yapraklarını okşardım. Itır çiçeğim ellerime mis gibi kokusunu bırakırdı
    Her gece yatmadan önce çocuklar için anlatılan masalları radyodan dinlerdim. Masalı dinlerken uykum gelir sonra odama gider, uyurdum. Gece olunca odamı, sokak lambasının ışığı aydınlatırdı. Odamda gece lambası istemez, çok aydınlık odada uyuyamazdım.

    O gece de masalımı dinledim, dişlerimi fırçaladım. Elbiselerimi çıkartıp sandalyenin üzerine bıraktım. Pijamalarımı giydim. Anneme, babama ‘’iyi geceler’’, dedim. Yatağıma yatıp uykuya daldım. Gece rüzgârın çıkardığı sesle gözlerimi açtım. Gözlerimi açtığımda ne göreyim, karşımda biri oturuyordu, kimdi karşımda oturan? Odamda işi neydi? Ben bunları düşünürken kalbim hızlı hızlı atmaya başladı. Bağırmak, babamı çağırmak istedim, bir türlü sesim çıkmıyordu. Adam karşımda hiç kımıldamadan oturuyordu. En sonunda:
    -Babaaaaa, diye öyle çok bağırmışım ki, annemle babam korku içinde yanıma geldiler, ışığı yaktılar.
    —Ne oldu yavrum, neden bağırdın? diye sordular. Ben hem ağlıyor, hem de elimle sandalyeyi işaret ederek.
    —Adam, adam var, orada, dedim.
    Babam yanıma gelerek yatağıma oturdu, bana sarıldı. Işığı tekrar söndürdü. Korktuğum şeyin bir adam değil, giysilerimden başka bir şey olmadığını gösterdi. Gerçekten karanlıkta elbiselerim bir adam gibi görünüyordu. Hiç giysilerden korkulur muydu? Hep birlikte güldük. Daha sonraki gecelerde yatağıma yatmadan önce sırtımdan çıkarttığım giysileri katladım. Hiçbir akşam da sandalyenin üstünde oturan adam görmedim.


    DEĞERLENDİRME:
    *Ben küçükkken masalı hangi aletten dinleyerek uyuyor muşum?
    *Siz kimin anlattığı masalı dinledikten sonra uyuyorsunuz?
    **Size kim masal anlatıyor? (küçük grup için soru biçimi)
    *Benim odam gece ne ile aydınlanıyormuş?
    *Sizin odanız gece ne ile aydınlanıyor?
    * Sizin odanızda gece lambası var mı? (küçük grup için)
    * Siz de benim gibi karanlıktan korktuğunuz oldu mu?
    * Bazen ışıklar söner. O zaman ne yaparsınız?

    ** Korkularımız ile ilgili bir resim yapalım.

    Öğretmen çocukların resimlerini tek tek analttırıp, notlar yazar. Sonra bu notlar incelenir. Problem niteliğinde korkusu olan çocukların önce velileri ile görüşüp, önerilerde bulunulur. Sonraki günlerde korku devam ederse okul psikoloğuna çocuk yönlendirilir.


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    Aaa hiç korkulur mu, hiç korkulmaz, bunda korkulacak birşey yok, gibi tıkayıcı cevaplar söylememeye dikkat edeceğim, 'senin yaşındayken ben de korkmuştum, diyerek onu anladığımı ifade edeceğim.

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    Perdeler kapatılarak loş bir ortam sağlanıp el feneri ile ışık -gölge oyunları oynanabilir.




    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.



    YAZAR: Emel ÖZDEMİR
    DÜZENLEME: ÜLKÜ DUYSAK

    17. 07 .2011













  10. #20
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.Mayıs.2009
    Mesajlar
    68
    @miya



    Atatürk'ü tanıyorum





    Etkinlik Türü: Türkçe –Müzik -Oyun-Fen-Sanat Etkinliği (Bütünleştirilmiş)

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...9ead859493.doc
    Emel Hoca likes this.

YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

Benzer Konular

  1. Müzik Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 16.Mart.2016, 00:55
  2. Drama Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 28
    Son Mesaj : 12.Mart.2015, 00:23
  3. 1. Sanat Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 42
    Son Mesaj : 26.Ağustos.2013, 19:10
  4. Fen Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 18
    Son Mesaj : 09.Aralık.2012, 00:40
  5. Hareket Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Aralık.2012, 18:28

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

Giriş

Facebook ile Baglan Giriş