Türkçe Etkinlik Planları


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Türkçe Etkinlik Planları

Like Tree39Likes

Konu: Türkçe Etkinlik Planları

Hybrid View

  • #1
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    BENİ AYAKTA TUTAN TEK ŞEY; İSKELETİM





    Etkinlik planı Emel ÖZDEMİR hocanın günlük plan örneklerinden derlenerek yeni programa göre hazırlanmıştır.


    BENİ AYAKTA TUTAN TEK ŞEY; İSKELETİM


    BAKINIZ.
    https://www.okuloncesi.net/diger-kar...html#post20537

    Etkinlik Türü :Türkçe,müzik, oyun, hareket, fen, sanat(bütünleştirilmiş büyük, küçük grup ve bireysel etkinlik
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay
    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    MOTOR GELİŞİM KAZANIM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
    Malzemeleri keser.
    Malzemeleri yapıştırır.
    Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. Göstergeleri:
    Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.
    SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 1: Kendisine ait özellikleri tanıtır. Göstergeleri:
    Fiziksel özelliklerini söyler.
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri:
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
    Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler. İpuçlarını birleştirerek tahminini söyler
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 2: Sesini uygun kullanır. Göstergeleri:
    Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır.
    Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Göstergeleri:
    Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır.Sohbete katılır.
    Kazanım 7. Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar. Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinlediklerini/izlediklerini açıklar.
    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
    Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. Göstergeleri:
    Görsel materyalleri inceler. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.
    MATERYALLER: Oyuncak bebek,vücudumuz kitabı, dergiler ve resimler, tavuk kemiği, sirke, kavanoz, kağıt, kibrit çöpü, elişi kağıdı, yapıştırıcı, makas
    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Vücut, iskelet, kas, hareketli-hareketsiz, sirke
    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Öğretmen çocuklarla yere oturur.çocuklarla birlikte “Bedenim” adlı parmak oyunu oynanır.
    El çırpmak için iki elim var, (İki el çırpılır.)
    Koklamak için burnum, (Koklama hareketi yapılır.)
    Düşünmek için başım, (Baş sallanır.)
    Nefes almak için ciğerlerim, (Nefes alınır.)
    Görmek için gözlerim, (Gözler gösterilir.)
    İşitmek için kulaklarım var,(Kulaklar gösterilir.)
    Benim işte böyle,
    Güzel bir bedenim var. (Beden gösterilir.)
    Dramatik oyun merkezinden peluş bir bebek alır ve çocuklara” Bebek ayakta durabiliyor mu? Neden? “Ayakta durmamızı neler sağlıyor?” gibi sorular sorar. Alınan cevapların ardından vücudumuzu iskeletin ayakta tutuğunu söyler ve iskeletin görevleri konuşulur. ‘Vücudumuz ‘ kitabı resimleri gösterilerek anlatılır. Çocuklarla birlikte kitaptaki resimler ve sınıfa getirilen dergiler incelenir. Kemiklerin güçlenmesi, kırılmaması için nasıl beslenilmesi gerektiği üzerinde tartışılır. Peki, bu mükemmel vücudumuzu kazalardan ve tehlikelerden nasıl koruyabiliriz? (Ateşle oynamama, tehlikeli olabilecek koşma davranışından sakınma, çarpmama için yapılması gerekenler, sıkışma ve yaralanmalardan korunma tartışılır. )
    • Vücudumuz şarkısı çocuklarla birlikte söylenir. Hareketler yapılmaya çalışılır.
    VÜCUDUMUZ
    İki elim iki kolum bacaklarım var
    Her insanda bir burun birde ağız var
    Sen hiç gördün mü Üç kulaklı bir adam
    Olur mu hiç üç kulak dön de aynaya bak hey
    İki kulak iki yanak birde başım var
    Sen hiç gördün mü üç dudaklı bir adam
    Olur mu hiç üç dudak dön de aynaya bak hey
    İki gözüm, iki kaşım parmaklarım var
    İnci gibi dişlerim bir de çenem var (bilgi yelpazesi.net)
    Sen hiç gördün mü üç yanaklı bir adam
    Olur mu hiç üç yanak dön de aynaya bak hey
    • Çocuklarla birlikte oyun alanına geçilir. Önce yere oturmaları istenir sonra ayağa kalkmaları istenir. İskeletimiz olmasaydı boş bir çuval gibi yerde sürünebileceğimiz söylenir. Kendilerini yere bırakırlar. Öğretmen ;
     Kemiklerimizi görebiliyor muyuz? Neden göremiyoruz acaba? Evet haklısınız. Üzeri kaslarla örtülü.
     Kaslarımızı tanımak istermisiniz? Der ve aşağıdaki yönergeleri verir.
     Yere kollarınızı iki yana açarak uzanın. Sadece el parmaklarınızı yerden kaldırın. Dikkat edin. Sadece Parmaklarınızı. Vücudunuz hareketsiz durumda. Parmaklarınızı şimdi yere koyun. Dizlerinizi biraz karnınıza çekin. Kalçanızı oynatmaya çalışın. Avucunuz iyice yere yapışsın. El ve bileklerinizdeki gerilmeyi hissedin.
     Şimdi ayaklarınızı yerden kaldırın. Havada ayaklarınızla daireler çizin. Ayak bileklerinizde gerilme oldu mu? Gerilmenin nedenini düşünün.
     İkişer eş olun. Eşlerden biri diğerinin ayaklarını tutsun. Yatan ellerini yere koymadan kalkmaya çalışsın. Eşler değişsin. Şimdi hangi kaslarınız gerildi?
     Oturun. Derin nefes alın bırakın. Kaslarınızın varlığını hissettiniz mi? Gibi sorular sorar ve çocukların görüşleri alınır.
    • Çocuklar fen ve doğa merkezine alınır. Okula getirilen deney malzemeleri çocuklara tanıtılır. Tavuk kemiği; içinde sirkenin bulunduğu kavanoza konur. 2 hafta sonra kemiğin durumunun ne olabileceği sorulur. Yanıtı gözlerimizle göreceğimiz söylenerek, kavanoz fen ve doğa merkezine yerleştirilir.
    • Çocuklara kağıt ve kibrit çöpleri dağıtılır. Yapıştırıcı alırlar. Çöp adam resmi yaparlar. Çöpleri insan iskeleti olarak düşünmeleri istenir. Kasları ne ile yapabileceğimizi söylerler. Çöplerin üzerine de elişi kağıtları ile elbise yapabilecekleri söylenir. Çalışmalar panoda sergilenir.
    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
     Öğretmen çocukların dikkatini çekmek için sınıfa iskelet resmi, vücudumuz ile ilgili dergiler getir.
     Sohbet sırasında çocukların yaşı dikkate alınmalı, kelimler özenle seçilmeli. Bilmedikleri terimler mutlaka anlatılmalıdır.
     Çocukların makası kullanırken dikkatli olmaları vurgulanmalı ayrıca kibrit çöplerinin de tehlikesi üzerinde durulmalı.
    DEĞERLENDİRME
    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir;
    Kemiklerimizi görebiliyor muyuz? Neden göremiyoruz acaba?
    Etkinliğimizde kullanılan araç-gereç yeterli miydi?
    Bizim iskeletimiz var mı?
    Başka nelerin iskeleti var?
    Kemik ve kaslarımızın gelişip, büyümesini ne sağlar?

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    Tuvalet kağıtlarından iskelet yapılabilir.
    Konu Emel Hoca tarafından (22.Kasım.2012 Saat 03:12 ) değiştirilmiştir.
    canaydost and Slnnk like this.

  • #2
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    yağmur yağıyor şıp şıp





    YAĞMUR YAĞIYOR ŞIP ŞIP

    Etkinlik Türü :Türkçe, sanat, drama ve fen(Bütünleştirilmiş büyük ve küçük grup etkinlikleri)
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri:
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
    Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 2: Sesini uygun kullanır. Göstergeleri:
    Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır.
    Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Göstergeleri:
    Konuşma sırasında göz teması kurar.
    Sohbete katılır.
    Konuşmak için sırasını bekler.
    Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.
    Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir. Göstergeleri:
    Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.
    Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler.
    Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.
    Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir.
    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.
    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Yönergeler doğrultusunda yürür.
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Malzemeleri keser.
    Malzemeleri yapıştırır.
    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    Kazanım 4: Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. Göstergeleri:
    Başkalarının duygularını söyler.
    Başkalarının duygularının nedenlerini söyler.
    Başkalarının duygularının sonuçlarını söyler.
    ÖZBAKIM BECERİLERİ
    Kazanım 7: Kendini tehlikelerden ve kazalardan korur. Göstergeleri:
    Tehlikeli olan durumları söyler.
    Kendini tehlikelerden ve kazalardan korumak için yapılması gerekenleri söyler.

    MATERYALLER: “yaramaz bulutlar” hikaye kitabı, fon kartonlarına çizilmiş damla resimleri, makas, fon kartonu, CD, su kaynatmak için kap, su ve tabak

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Bulut, yağmur damlası, hızlı-yavaş, su birikintisi, buharlaşma, ısınma, kaynama

    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Öğretmen çocuklarla birlikte “U” biçiminde yere oturur. Çocuklarla sonbahar mevsimi, sonbahar mevsiminde meydana gelen değişikliklerle ilgili sohbet edilir.”Yapraklar” parmak oyunu söylenir.
    YAPRAKLAR
    Yapraklar yere düşüyorlar (İki elin parmakları yere dönük sallanır.)
    Sarı, kahverengi ve kırmızı
    Bir zamanlar yerindeydi (Parmaklar yukarı çevrilerek ağaç gibi yapılır.)
    Şimdi düşüyorlar (Tekrar parmaklar yere doğru çevrilir.)
    Tıpkı yağmur gibi (Kollar ve vücut yere eğilir, yağmur öykünmesi yapılır.)
    • “Yaramaz bulutlar” öyküsü resimleri gösterilerek uygun ses tonu ve mimiklerle anlatılır. Öyküdeki olay ve kahramanlarla ilgili sorular sorularak öykü özetlenir.
    • Öğretmen çocukların masalara geçmelerini sağlar.Öğretmen çocuklara “Şimdi biz de yağmur yağdıracağız. Bunun için bir buluta ve damlalara ihtiyacımız olacak.” der. Çocuklara damlaların çizildiği fon kartonlarını ve makaslarını dağıtır. Çizgilerin üzerinden dikkatlice kesmeleri sağlanır. Kesilen damlalar buluta iplerle bağlanır. Çalışma panoda sergilenir. Çocuklar malzemelerini ve artık kâğıtları toplayarak sınıfı düzenlerler ve ellerini yıkarlar.
    • Çocuklar sınıfın içinde serbest dururlar. Öğretmen çocuklara belirli yönergeler vereceğini bu yönergelere uygun olarak hareket etmelerini söyler. Öğretmen CD’den yağmur sesini açar. Öğretmen “Hepimiz birer küçük yağmur damlasıyız. Yağmur yavaş yavaş yağıyor. Yağmur biraz hızlandı, hızlandı, şimdi çok hızlı yağıyor. Yağmur yavaşladı, yavaşladı, şimdi durdu.(bu bölüm birkaç kez tekrarlanır).Yağmur damlaları birbirine yanaşarak yerde göl oluşturdular. Büyük bir su birikintisi meydana geldi. İşte uzaktan koşarak gelen bir çocuk. Yağmurdan ıslanmamak için koşuyor ve su birikintisine yaklaşıyor. İşte su birikintisine geldi ayağı kaydı ve düştü. Tüm yağmur damlaları çocuğun elbiselerine doğru hareket ediyor. Çocuk ayağa kalktı ve yağmur damlalarıyla birlikte eve doğru koştu. Eve vardı. Elbiselerini kuruması için balkona astı. Tüm yağmur damlaları ısınmaya başladılar. Buharlaşarak gökyüzüne uçtular. ” yönergelerini verir. Dramadan sonra çocuklar halka şeklinde yere otururlar. Drama sırasında neler hissettikleriyle ilgili çocuklara sorular sorularak duygularını ifade etmeleri sağlanır.
    • Öğretmen çocuklara “buharlaşma”nın ne olduğunu sorar. Gelen cevapların üzerine çocuklara” Hadi bakalım yemekhaneye gidelim Buharlaşmayı ve yağmuru yakından görelim” der. Çocuklar sıra olur ve yemekhaneye inilir. Öğretmen çocuklara dikkatli olmalarını, suyun çok sıcak olduğu ve su dolu kaba fazla yaklaşmamalarını söyler. Aşçının da yardımıyla bir kapta su kaynatılır. Su kaynayınca oluşan buharın üzerine tabak tutulur. Tabağın yüzeyinde oluşan su damlacıkları gözlenir. Öğretmen çocuklara tabaktaki su damlacıklarının düşüşünün neye benzediğini sorar. Yağmurun oluşumu hakkında konuşulur. Deneyin ardından tekrar sınıfa gidilir.

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Drama sırasında çocukların verilen yönergeleri uygulayabilmeleri için yeterli süre tanınmalıdır.
    • Suyu kaynatma öğretmen denetiminde olmalıdır.

    DEĞERLENDİRME
    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir;

    Bulutların davranışları nasıldı?

    Sen yaramaz bulutların yerinde olsaydın nasıl davranırdın?

    Bulut mu olmak istersin yoksa bir yağmur damlası mı? Neden?

    Çocuk su birikintisine düşüp yağmurda ıslandığında sen ne hissettin?

    Isınınca gökyüzüne yükselmek nasıl bir duygu?

    Daha önce hiç yağmurda ıslanmış mıydın?

    Yağmurda ıslanmamak için neler kullanırız?

    Buharlaşma ne demekti?

    AİLE KATILIMI
    Ailelere bu günkü etkinliği anlatan bir not gönderilir. Çocuklarıyla birlikte “ yağmurlu bir gün” resmi yapıp okula göndermeleri istenir.

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    • Etkinlik sonunda çocukların yağmurun oluşumunu resmetmeleri istenir.
    • Deneyin sonunda çocuklardan deneyin aşamalarını resmetmeleri istenir.
    Emel Hoca likes this.

  • #3
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    GELDİ İŞTE SONBAHAR





    GELDİ İŞTE SONBAHAR
    Etkinlik Türü : Türkçe, sanat, drama (Bütünleştirilmiş büyük grup etkinlikleri)
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay
    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 2: Sesini uygun kullanır. Göstergeleri:
    Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır.
    Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Göstergeleri:
    Sohbete katılır.
    Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.
    Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir. Göstergeleri:
    Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.
    Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler.
    Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.
    Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir.
    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.
    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Yönergeler doğrultusunda yürür.
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Malzemeleri yapıştırır.
    Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
    SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    Kazanım 4: Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. Göstergeleri:
    Başkalarının duygularını söyler.
    Başkalarının duygularının nedenlerini söyler.
    Başkalarının duygularının sonuçlarını söyler.
    MATERYALLER: : “somurtkan rüzgar” hikaye kitabı, fon kartonu, CD, yaprak, yapıştırıcı, kraft kağıdı
    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: esmek, sonbahar, rüzgar, hızlı-yavaş
    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Öğretmen çocuklarla birlikte “U” biçiminde yere oturur. Çocuklarla sonbahar mevsimi, sonbahar mevsiminde meydana gelen değişikliklerle ilgili sohbet edilir.”Yapraklar” parmak oyunu söylenir.
    YAPRAKLAR
    Yapraklar yere düşüyorlar (İki elin parmakları yere dönük sallanır.)
    Sarı, kahverengi ve kırmızı
    Bir zamanlar yerindeydi (Parmaklar yukarı çevrilerek ağaç gibi yapılır.)
    Şimdi düşüyorlar (Tekrar parmaklar yere doğru çevrilir.)
    Tıpkı yağmur gibi (Kollar ve vücut yere eğilir, yağmur öykünmesi yapılır.)
    • “Somurtkan rüzgar” öyküsü resimleri gösterilerek uygun ses tonu ve mimiklerle anlatılır. Öyküdeki olay ve kahramanlarla ilgili sorular sorularak öykü özetlenir.
    Öğretmen çocukların masalara geçmelerini sağlar.Öğretmen çocuklara “Şimdi biz de somurtkan rüzgarın eserek yapraklarını düşürdüğü bir sonbahar ağacı yapacağız” der. Çocuklara bahçeden toplanan yapraklar ve yapıştırıcılar dağıtılır. Yaprakların şekilleri, renkleri üzerinde konuşulur. Yapraklara dokunduklarında neler hissettikleri, önü ve arkasına dokunmalarını, ikisi arasındaki fark üzerinde konuşulur. Yapraklar çocuklarla birlikte kraft kağıdından buruşturularak yapılan ağacın dallarına yapıştırılır. Çalışma panoda sergilenir. Çocuklar malzemelerini ve yaprakları toplayarak sınıfı düzenlerler ve ellerini yıkarlar.
    • Çocuklar sınıfın içinde serbest dururlar. Öğretmen çocuklara belirli yönergeler vereceğini bu yönergelere uygun olarak hareket etmelerini söyler. Öğretmen CD’den rüzgar sesini açar. Öğretmen “Rüzgar esmeye başladı. Yerdeki göl rüzgarın etkisiyle sallanıyor. Rüzgar hızlı esiyor, rüzgar yavaşlıyor, iyice yavaşladı. Rüzgar durdu.rüzgar eserken bir adamın başındaki şapkayı uçurdu ve rüzgar şapkayı da alark tekrar esmeye başladı. . Rüzgar hızlı esiyor, rüzgar yavaşlıyor, iyice yavaşladı. Rüzgar durdu…(rüzgar devamlı bir şeyleri kendine katark aynı şekilde eser, çocukların ilgi sürelerine göre devam ettirilir.)” yönergelerini verir
    • Dramadan sonra çocuklar halka şeklinde yere otururlar. Drama sırasında neler hissettikleriyle ilgili çocuklara sorular sorularak duygularını ifade etmeleri sağlanır”.
    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Drama sırasında çocukların verilen yönergeleri uygulayabilmeleri için yeterli süre tanınmalıdır.
    • Çocukların yaprakları daha iyi incelemeleri için zaman tanınmalı ve yapraklar yeterli miktarda olmalı

    DEĞERLENDİRME
    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir;
    Somurtkan rüzgar artık mutlu oldu mu?
    Sen somurtkan rüzgarın yerinde olsaydın nasıl davranırdın?
    Rüzgar mı olmak istersin yoksa yaprakları dökülen bir ağaç mı? Ya da ağaçtaki bir yaprak mı?
    Daha önce hiç şiddetli bir rüzgarda kalmış mıydın?
    Rüzgar çok şiddetli olunca neler olabilir?





    AİLE KATILIMI
    Ailelere bu günkü etkinliği anlatan bir not gönderilir. Çocuklarıyla birlikte evde saç kurutma makinesiyle rüzgâr oluşturup hafif nesneleri(peçete vb.) uçurmaları istenebilir.
    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    • Etkinlik sonunda çocukların rüzgârlı bir günü resmetmeleri istenebilir.
    • Etkinlikten sonra üfleyerek kâğıdı ilerletme oyunu oynanabilir.
    • Üfleyerek nefes açma çalışmaları yapılabilir.
    Emel Hoca likes this.

  • #4
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    KÜÇÜK KURBAĞA ZIP ZIP KURBAĞA Etkinlik Türü: Türkçe, Sanat, Oyun, Müzik(Bütünleştir





    KÜÇÜK KURBAĞA ZIP ZIP KURBAĞA

    Etkinlik Türü: Türkçe, Sanat, Oyun, Müzik(Bütünleştirilmiş büyük grup ve bireysel etkinlik)
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri:
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
    DİL GELİŞİMİ KAZANIM
    Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Göstergeleri:
    Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.
    Sohbete katılır.
    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.
    MOTOR GELİŞİM KAZANIM
    Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Engelin üzerinden atlar.
    Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler.
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Malzemeleri keser/yapıştırır/değişik şekillerde katlar.
    Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. Göstergeleri:
    Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.
    SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 15: Kendine güvenir. Göstergeleri:
    Grup önünde kendini ifade eder.
    ÖZBAKIM BECERİLERİ
    Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Göstergeleri:
    Ev/okuldaki eşyaları yerleştirir.

    MATERYALLER: Hikâye kitabı, elişi kâğıdı, makas, yapıştırıcı, ip

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Obur, atmaca, av

    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Çocuklar yarım daire şeklinde yere otururlar. Çocuklarla birlikte “çal kapıyı” parmak oyunu oynanır. Ardından çocuklara “kurbağa ile fare” hikâyesi resimli kitaptan okunur. Hikâyenin ardından hikâyeyle ilgili önemli noktalar çocuklara sorulur. Ardından çocuklara hikâyedeki kahramanların rolü verilir. Hikâyenin draması yapılır. İstek üzerine birkaç kez tekrar edilir. Çocuklara kurbağa, fare ya da atmaca olduklarında ne hissettikleri sorulur.
    • Çocuklar masalara alınır. Çocuklara kurbağa yapacakları anlatılır. Çocuklara elişi kâğıdına çizilmiş daireler verilir. Çocuklardan çizgilerin üstünden keserek daireleri çıkarmaları istenir. Daireler katlanır. Kurbağanın dil, göz ve bacakları da yapıştırılarak etkinlik tamamlanır. Malzemeler yerleştirilir. Çocukların yaptıkları kurbağaları konuşturmalarına zıplamalarına fırsat tanınır. Ürünler panoda sergilenir.
    • Çocuklar oyun alanına alınırlar. Çocuklara “bugün okuduğumuz hikâyedeki gibi kurbağa olup zıplayacağız sonra fare olup sürüneceğiz” denir. Çocuklar iki gruba ayrılır. Gruplar sırayla sınıfta hazırlanan parkuru tamamlayacaklardır, en kısa sürede tamamlayan grup birinci olur. (Çocuklar önce zıplayarak ilerleyecekler-sonra iki sandalye arasına bağlanan ipin üzerinden zıplarlar- sürünerek masanın altından geçerler. Aynı şekilde dönerek arkadaşına el vururlar.). Çocuklar alkışlanır.
    • Çocuklara el ele tutuşup daire olmaları söylenir. Çocuklara “Küçük Kurbağa” şarkısı söylenir. Şarkı hareketleriyle birlikte söylenir. Ardından çocuklarla birlikte birkaç kez tekrar edilir.

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    Hikâyenin draması yapılırken tüm çocuklara fırsat tanınmalı.
    Çocuklara model olmak için ilk canlandırmada öğretmen de rol almalı.
    Çocuklara oluşturdukları kurbağalarla yeterince oynamalarına izin verilmeli.
    Oyun etkinliğinde oluşturulan parkur tehlikesiz olmalı ve çok yorucu olmamalı. Dönüşte çocukların zıplamadan ilerleyebilirler.

    DEĞERLENDİRME
    • Öykümüzün kahramanı kimdi? Başka hangi hayvanlar vardı?
    • Öykünün en çok hangi bölümünü sevdiniz? Farenin yerinde siz olsaydınız ne hissederdiniz?
    • Bu oyunu başka nasıl oynayabiliriz?
    • Biraz önce kurbağa/fare/atmaca rolünü canlandırmak hoşunuza gitti mi? Neler hissettiniz?
    • Az önce dinlediğiniz hikâyede atmacaya av olan fare ve kurbağa neler hissetmiş olabilir?

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    • Bu etkinliğin ardından çocuklar bahçeye ya da geniş bir alana alınarak,“Haydi biz de Kurbağa gibi zıplayalım, haydi şimdi fare gibi sürünelim, haydi atmaca gibi hızlı uçalım gibi yönergeler verilerek hareket ve ses çalışmaları yapılabilir.
    Emel Hoca likes this.

  • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

    ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

    Benzer Konular

    1. Müzik Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 12
      Son Mesaj : 16.Mart.2016, 00:55
    2. Drama Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 28
      Son Mesaj : 12.Mart.2015, 00:23
    3. 1. Sanat Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 42
      Son Mesaj : 26.Ağustos.2013, 19:10
    4. Fen Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 18
      Son Mesaj : 09.Aralık.2012, 00:40
    5. Hareket Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 2
      Son Mesaj : 03.Aralık.2012, 18:28

    Yetkileriniz

    • Konu Acma Yetkiniz Yok
    • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
    • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
    • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
    •  

    Giriş

    Facebook ile Baglan Giriş