Günlük Plan Örnekleri


             

Ä°letiÅŸim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Günlük Plan Örnekleri

Like Tree1Likes

Konu: Günlük Plan Örnekleri

Hybrid View

  • #1
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    09.Nisan.2009
    Nereden
    Şırnak/Silopi
    Mesajlar
    321
    @Kaya







    GÜNLÜK PLAN
    OKULUN ADI: TARİH: 01.05.2007
    YAŞ GRUBU: 60-72 AY KAVRAM: SABAH-ÖĞLE-AKŞAM
    SINIF ÖĞRETMENİN ADI : ÖĞRT. YÖN.TEK.: Sohbet, soru-cevap
    dikkat çekme, anlatım
    dramatizasyon
    AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
    Psikomotor Alan
    Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme
    Kazanımlar
    1.Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar.
    4. Sözel yönergelere uygun yürür.
    5. Sözel yönergelere uygun koşar.
    Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
    Kazanımlar
    13. Malzemeleri istenilen nitelikte keser.
    14. Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır.






    Sosyal-Duygusal Alan
    Amaç 2. Duygularını fark edebilme
    Kazanımlar
    1. Duygularını söyler.
    4. Duygularını müzik, dans vb. yollarla ifade eder.
    Amaç4. Kendi kendini güdüleyebilme
    Kazanımlar
    1. Kendiliğinden bir işe başlar.
    2. Başladığı işi bitirme çabası gösterir.
    Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
    Kazanımlar
    2. Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.
    3. Grupta sorumluluk almaya istekli olur.
    4.Aldığı sorumluluğu yerine getirir.
    10. Grup etkinliklerinin kurallarına uyar.


    Bilişsel Alan
    Amaç3.Dikkatini toplayabilme
    Kazanımlar
    1.Dikkat edilmesi gereken nesne, durum, olayı fark eder.
    2.Dikkatini nesne, durum, olay üzerinde yoğunlaştırır.
    Amaç 17.Zamanla ilgili kavramlar arasında ilişki kurabilme
    Kazanımlar
    2. Zamanla ilgili kavramları anlamına uygun şekilde kullanır.
    3.Zaman bildiren araçların işlevini açıklar.
    Dil Alanı
    Amaç 2.Konuşurken sesini doğru kullanabilme
    Kazanımlar
    3.Konuşurken sesinin tonunu işitilebilir biçimde ayarlar.
    4.Konuşurken sesinin hızını ayarlar.
    Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme
    2. Sohbete katılır
    3.Belli bir konuda konuşmayı başlatır.
    5.Söz almak için sırasını bekler.
    Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme
    Kazanımlar
    2.Dinlediklerine ilişkin sorular sorar.
    3. Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.
    5.Dinlediklerini müzik,resim vb. yollarla sergiler




    ETKİNLİKLER
    ÖĞRENME SÜRECİ
    SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ
    (PA. A1. K1; BA. A3. K1,2)
    ·Öğretmen çocuklar sınıfa gelmeden önce hazırladığı programa uygun olarak eğitim ortamını düzenler.
    ·Sınıfa gelen çocuklarla selamlaşılır, çocuklar ilgileri doğrultusunda ilgi köşelerine geçerler.
    ·Öğretmen çocukları gözlemler, onlara rehberlik eder, gerektiğinde oyunlarına katılır.
    ·Öğretmen çocukları yönlendirerek birlikte ( ağaçtan elma toplama, yere çiçek dikme, topa vurma vb) gibi bazı basit hareketler yapmalarını sağlar.
    ·Öğretmen “çocuklar dün ben neler yaptım bir bilseniz?” diyerek çocukların dikkatini çeker. Daha sonra öğretmen yaptıklarını anlatmaya başlar: “ dün akşam yemeğimi yedim, sonra televizyon izlemeye başladım. Ben televizyon izlerken arkadaşlarım Tombik ile Sırık geldi. Tombik ile Sırık çok büyük bir tehlike atlatmışlar. Bana onu anlattılar.” “Size de anlatmamı ister misiniz?” der ve Türkçe dil etkinliğine geçilir.

    TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ
    ( DA. A2.K.3,4; A4.K.2,3,5; A5.K.2,3; BA. A3.K.1,2)
    ·Öğretmen çocuklara “Tombik ile Sırık Piknik Ateşi” adlı hikayeyi okur. Öğretmen hikayeyi okurken arada kesip “çocuklar sizce Kara Karga, Tombik ile Sırık’a ne demiş olabilir?” diye sorarak çocukların tahmin yürütmelerini sağlar.
    ·Hikaye bittikten sonra çocuklar birbirlerine hikayeyle ilgili sorular sorarlar. Soruların ardından öğretmen piknik alanını mutlaka temiz bırakmamız ve ateşi söndürmemiz gerektiğini vurgular.
    ·Daha sonra öğretmen hikayeyi kısaca özetler, sabah, öğle, akşam kavramlarını vurgular. Ardından çocuklara “siz de bana dün neler yaptığınızı anlatır mısınız?” der ve diğer etkinliğe geçilir.


    DRAMA ETKİNLİĞİ
    ( SDA. A2.K.1,4; A6. K.2,10)

    ·Öğretmen çocuklardan kendisine bir gün boyunca neler yaptıklarını hareketlerle anlatmalarını ister.
    ·Çocuklar sırayla bir gün boyunca yaptıklarını dramatize ederler.
    ·Diğer çocuklarda anlatan kişinin ne yaptığını tahmin etmeye çalışır.


    SANAT ETKİNLİĞİ
    (PA. A2.K.13,14;SDA. A4.K.1,2; BA. A.17. K.2,3)


    ·.Öğretmen çocuklara “saat nedir biliyor musunuz?” “ne işe yarar saat?” şeklinde sorular sorarak onlarla sohbet eder. Sonra onlara saat yapacaklarını söyler. Saat yapımı için hazırladığı kartonları çocuklara dağıtır. Daha sonra çocuklara yapmaları gerekenleri anlatır.
    ·Çocuklar isterlerse yaptıkları saatleri boyayabilir yada istedikleri gibi süsleyebilirler.
    ·Tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra öğretmen “ooo piti piti karamela sepeti…” tekerlemesini söyler. Çocuklar yere oturarak daire oluştururlar.
    ·“çocuklar size bir sürprizim var bakalım beğenecek misiniz?” der çocukların oluşturduğu dairenin ortasına oturur.



    OYUN ETKİNLİĞİ
    ( PA. A1. K4,5; SDA.A.6 K.2,10)



    ·Öğretmen dairenin ortasında tüm çocukların kendisini rahatlıkla görebileceği bir şekilde oturur onlara: “şimdi oyun zamanı” der ve oyunu anlatır:
    ·“ Şimdi hepimiz olduğumuz yerde ayağa kalkacağız. Akşam dediğimde herkes yatıp uyuma hareketi yapacak, öğle dediğimde oturacaksınız, sabah dediğimde de uyanma hareketi yapacaksınız. Şaşıran oyundan çıkacak.” deyip oyunu başlatır.
    ·Şaşıran çocuk masaya geçer.


    OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI
    (SDA. A6.K.3,4; BA. A3.K1,2)

    * Öğretmen “sabah-öğle-akşam” kavramıyla ilgili olarak hazırladığı çalışma sayfasını çocuklara dağıtır.
    * Verilen yönerge doğrultusunda çocuklar çalışmalarını tamamlarlar.
    * Öğretmen çocuklara “haydi birlikte şarkı söyleyelim” der.




    MÜZİK ETKİNLİĞİ
    (SDA. A2.K.4; DA. A5.K.5)



    ·Öğretmen “Okul Vakti” şarkısını söyler. Daha sonra çocuklarla birlikte tekrar edilir.
    Öğretmen teşekkür ederek etkinlikleri tamamlar.




    DEĞERLENDİRME
















    Plan: Çocuklara zaman kavramını kazandırmak zor olduğu için etkinlikler basit olarak ele alındı. Etkinlikler arası geçişlere dikkat edilerek, kavramın tüm etkinliklerde yer almasına özen gösterildi. Etkinlikleri planlarken de aktif-pasif dengesi göz önünde bulunduruldu.
    Çocuklar: Özellikle drama etkinliği tüm çocukların çok ilgisini çekti ve hepsi etkinliğe istekle katıldılar. Gün boyunca yaptıklarını başarıyla anlattılar. Türkçe dil etkinliğinde çocukların birbirlerine hikaye ile ilgili sorular sorması onların kendini ifade etme becerilerinin gelişmesinde ve düzgün konuşmasında yarar sağladı. Sanat etkinliğinde yapılan saat çalışmasını üç çocuk dışında bütün çocuklar tamamlayabildi. Oyun etkinliği çocukların çok hoşuna gitti. Çalışma sayfasını yaparken oldukça zorlandılar. Çalışma sayfasında verilen resimlerin fazla olması ve çok net olmamasının neden olduğunu düşünüyorum. Ancak diğer etkinliklerden farklı olarak kesme- yapıştırma olması çocukların hoşuna gitti.
    Öğretmen: Etkinlikleri uygularken herhangi bir sorun yaşamadım. Planladığım gibi tüm etkinlikleri uygulayabildim. Bu kez sınıfa daha hakimdim.
    Buket Sahbaz likes this.
    Hayat "Bayram" Olsa..


  • #2
    ecem_suu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    20.Ocak.2011
    Mesajlar
    3
    @ecem_suu







    tombil ile sırık piknik ateşi hikayeyi yazar mısınız.... günlük plan güzel olmuş ama hikayeyi bulamıyorum lütfen hemen yazın neeeooolurrrrrrrrrrrr

  • #3
    ecem_suu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    20.Ocak.2011
    Mesajlar
    3
    @ecem_suu







    bu arada ben ecem_suu

  • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

    ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

    Benzer Konular

    1. okul öncesi günlük yılbaşı plan örnekleri
      Konu Sahibi akay Forum PLAN ve FORM İSTEKLERİ
      Cevap: 2
      Son Mesaj : 28.Aralık.2011, 18:18
    2. 36-48 aylık günlük plan örnekleri olan yok mu????
      Konu Sahibi elcin Forum PLAN ve FORM İSTEKLERİ
      Cevap: 4
      Son Mesaj : 28.Aralık.2011, 00:35
    3. Günlük Plan Örnekleri
      Konu Sahibi ALİÖZSU Forum GÜNLÜK PLAN ÖRNEKLERİ
      Cevap: 1
      Son Mesaj : 22.Aralık.2011, 16:04
    4. 2011-2012 yıllık ve gunluk plan örnekleri sitede nezaman yayınlanır acaba
      Konu Sahibi elif.sahin Forum YILLIK PLAN ÖRNEKLERİ
      Cevap: 16
      Son Mesaj : 01.Eylül.2011, 03:00
    5. özel eqitim için günlük plan örnekleri
      Konu Sahibi turbanli_quselll Forum PLAN ve FORM İSTEKLERİ
      Cevap: 1
      Son Mesaj : 23.Mart.2010, 22:48

    Yetkileriniz

    • Konu Acma Yetkiniz Yok
    • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
    • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
    • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
    •  

    Giriş

    Facebook ile Baglan Giriş