Farklı Çocuk Yayınlarının hazırladığı Hoppalak ile Zıppalak Eğitim Setinin yeni programa uygun 2014 2015 eğitim öğretim yılı için hazırladığı günlük ve aylık planları aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.
Planlar yarım gün ve tam gün ayrı ayrı verilmiştir.
PLANLARI İNDİR:
Yarım Gün Günlük Planlar:
00_giris-sayfalari.doc
001_-_kavram_cizelgeleri.doc
01_-_EYLuL_YARIM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
02_-_EKiM_YARIM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
03_-_KASIM_YARIM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
04_-_ARALIK_YARIM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
05_-_OCAK_YARIM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
06_-_sUBAT_YARIM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
07_-_MART_YARIM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
08_-_NiSAN_YARIM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
09_-_MAYIS_YARIM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
10_-_HAZiRAN_YARIM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
Yarım Gün Aylık Planları:
01_-_HOPPALAK_EYLuL_AYLIK_PLAN_YARIM.doc
02_-_HOPPALAK_EKiM_AYLIK_PLAN_YARIM.doc
03_-_HOPPALAK_KASIM_AYLIK_PLAN_YARIM.doc
04_-_HOPPALAK_ARALIK_AYLIK_PLAN_YARIM.doc
05_-_HOPPALAK_OCAK_AYLIK_PLAN_YARIM.doc
06_-_HOPPALAK_sUBAT_AYLIK_PLAN_YARIM.doc
07_-_HOPPALAK_MART_AYLIK_PLAN_YARIM.doc
08_-_HOPPALAK_NiSAN_AYLIK_PLAN_YARIM.doc
09_-_HOPPALAK_MAYIS_AYLIK_PLAN_YARIM.doc
10_-_HOPPALAK_HAZiRAN_AYLIK_PLAN_YARIM.doc
Tam Gün Günlük Planlar
00_giris-sayfalari.doc
001_-_kavram_cizelgeleri.doc
01-EYLuL_2014_HOPPALAK_TAM.doc
02-EKiM_2014_HOPPALAK_TAM.doc
03-KASIM_2014_HOPPALAK_TAM.doc
04-ARALIK_TAM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK_TAM.doc
05-OCAK_TAM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK_TAM.doc
06-sUBAT_TAM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
07-MART_TAM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
08-NiSAN_TAM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
09-MAYIS_TAM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
10-HAZiRAN_TAM_GuN_HOPPALAK_iLE_ZIPPALAK.doc
Tam Gün Aylık Planları
01_-_HOPPALAK_EYLuL_AYLIK_PLAN_TAM.doc
02_-_HOPPALAK_EKiM_AYLIK_PLAN_TAM.doc
03_-_HOPPALAK_KASIM_AYLIK_PLAN_TAM.doc
04_-_HOPPALAK_ARALIK_AYLIK_PLAN_TAM.doc
05_-_HOPPALAK_OCAK_AYLIK_PLAN_TAM.doc
06_-_HOPPALAK_sUBAT_AYLIK_PLAN_TAM.doc
07_-_HOPPALAK_MART_AYLIK_PLAN_TAM.doc
08_-_HOPPALAK_NiSAN_AYLIK_PLAN_TAM.doc
09_-_HOPPALAK_MAYIS_AYLIK_PLAN_TAM.doc
10_-_HOPPALAK_HAZiRAN_AYLIK_PLAN_TAM.doc
TÜM PLANLARI TEK DOSYADA PDF FORMATINDA AŞAĞIDAKİ LİNKLERDEN İNDİREBİLİRSİNİZ:
HOPPALAK-iLE-ZIPPALAK-YARIM-GUNLUK.pdf
HOPPALAK-iLE-ZIPPALAK-TAM-GuNLuK-PLANLAR.pdf
Örnek plan içeriği:
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI
YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI
Okul adı :
Tarih : 03/04/2015
Yaş grubu (Ay) :
Öğretmen Adı :
Güne Başlama Zamanı
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde oyun
Kahvaltı, Temizlik
Etkinlik Zamanı
“Şapkanın içinde hangi sayılar saklı?” isimli bütünleştirilmiş hareket etkinliği-Oyun etkinliği- Matematik
“Minik Sincap Çok Acıkmış” isimli bütünleştirilmiş Türkçe- Okuma yazmaya hazırlık etkinliği
Günü Değerlendirme Zamanı
Eve Gidiş
Genel Değerlendirme:
YARIM GÜNLÜK EĞİTİM PLANI
ŞAPKANIN İÇİNDE HANGİ SAYILAR SAKLI?
Etkinlik Türü : Hareket etkinliği-Oyun etkinliği-Okuma yazmaya hazırlık etkinliği (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
Yaş Grubu (Ay) :
Motor Gelişim
Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar.Engelin üzerinden atlar Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Tek ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler.
Bilişsel gelişim
Kazanım 4: Nesneleri sayar.
Göstergeleri: İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar.Sıra bildiren sayıyı söyler.
Dil gelişimi
Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri:Sözel yönergeleri yerine getirir
ÖĞRENME SÜRECİ
Müzik eşliğinde jimnastik yapılır. Çocuklar ısınma hareketlerinin ardından; tek ayaküstünde durma, tek/çift ayak olduğu yerde zıplama, tek çift ayak zıplayarak ilerleme, değişik yönlere uzanma, sözel yönergelere uygun koşma, engel atlama, vb hareketleri yaparlar. Sırayla her çocuk ortaya gelir ve arkadaşlarına belirlediği bir hareketi yaptırabilir. Çocuklarla vücutlarında olan değişiklikler hakkında sohbet edilir ve sporun öneminden bahsedilir. Hep birlikte çember biçiminde yere oturulur. 10 sayısının yazılı olduğu kart çocuklara gösterilerek sayının 10 olduğu söylenir. 1/10 arası ritmik sayma yapılır.10 kez el çırpılır. Ardından “sayı oyunu” oynanacağı açıklanır. Öğretmen eline bir şapka alır. Şapkayı ters çevirerek içine bir sayı kartı koyar. Şapka sıra ile elden ele dolaştırılır.1den 5 ’e kadar sayılır. Sayma sırasında şapka elden ele dolaşır.5 sayısı söylendiğinde şapka kimdeyse o çocuk şapkanın içinden bir sayı kartı alır. Aldığı sayının kaç olduğunu yüksek sesle arkadaşlarına söyler. Şapka tekrar elden ele dolaşır ve saymaya devam edilir. Oyunun sonunda her çocuk şapka içinden sayı kartı çekmiş ve çektiği karttaki sayının kaç olduğunu arkadaşlarına söylemiştir.
Materyaller
Şapka, sayı kartları
Sözcükler
-------------
Kavramlar
Sayı/sayma:1/10 arası ritmik sayma
1/10 arası sayılar
Değerlendirme
Çalışma sayfaları dağıtılarak yönergeleri açıklanır. “10 sayısının kesik çizgilerini tamamlayalım. 10 sayısının kesik çizgilerini çizerek tamamlayalım. İçinde 10 tane benek olan elips şekillerinin kesik çizgilerini pembe renk ile çizerek tamamlayalım.”
Uyarlama
Etkinlik Türü : Türkçe –Okuma yazmaya hazırlık etkinliği (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
Yaş Grubu (Ay) :
Bilişsel gelişim
Kazanım 10. Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular.
Göstergeleri: Nesnenin mekândaki konumunu söyler. Yönergeye uygun olarak nesneyi doğru yere yerleştirir. Mekânda konum alır.
Dil gelişimi
Kazanım 8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Dinlediklerini/izlediklerini drama şiir gibi çeşitli yollarla sergiler.
ÖĞRENME SÜRECİ
Çocuklar yere çember biçiminde otururlar.”Minik Sincap” adlı parmak oyunu hareketleriyle birlikte söylenir.
Parmak oyunu:
MİNİK SİNCAP
Minik sincap yürümüş, yürümüş (Sağ el sol kolun üzerinde gezdirilir)
Karnım çoook acıktı demiş (Karın ovuşturulur)
Ormana gitmiş ceviz ağacı bulmuş
Başını kaldırıp yukarı bakmış, bütün cevizler yukarıdaymış (Yukarı bakılır)
Parmak uçlarına basmış yukarı uzanmış, uzanmış (Parmak uçlarına basılır yukarı uzanma hareketi yapılır)
Ama hiç ceviz tutamamış (Baş iki yana sallanır)
Aşağıya bakmış (Aşağı bakılır)
Büyük bir taş almış
Üzerine çıkmış
Yukarı uzanmış uzanmış (Parmak uçlarına basılır yukarı uzanma hareketi yapılır)
Ama yine ceviz tutamamış
Başlamış ağaca tırmanmaya (Sağ el sol kolun üzerinde gezdirilir)
Tırmanmış tırmanmış
Hem de en yukarıya
Cevizleri toplamış atmış hop aşağıya (İki el ile toplama hareketi yapılır)
Toplamış toplamış
Atmış atmış hoop aşağıya
Sonra bütün cevizleri
Yemiş doyasıya (Yeme hareketi yapılır)
(Yazan/Seçkin TABAR)
Sözcükler
Sincap, ceviz
Kavramlar
Konum: Aşağı-yukarı aşağıda-yukarıda
Değerlendirme
Parmak oyunumuzun adı neydi?
Parmak oyunumuzu beğendiniz mi?
Yukarıya doğru uzanırken zorlandınız mı?
Hiç sincap gördünüz mü?
Sizce sincaplar başka neler yer?
Uyarlama
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI
YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI
Okul adı :
Tarih : 06/04/2015
Yaş grubu (Ay) :
Öğretmen Adı :
Güne Başlama Zamanı
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde oyun
Kahvaltı, Temizlik
Etkinlik Zamanı
“Yolu tamamlayalım, balonu bağlayalım” isimli bütünleştirilmiş Hareket- Matematik
“Sert mi, yumuşak mı?” isimli Fen etkinliği
Günü Değerlendirme Zamanı
Eve Gidiş
Genel Değerlendirme:
YARIM GÜNLÜK EĞİTİM PLANI
YOLU TAMAMLAYALIM, BALONU BAĞLAYALIM
Etkinlik Çeşidi : Hareket- Matematik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup ve Bireysel Etkinlik)
Yaş Grubu (Ay) :
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
Bilişsel Gelişim
Kazanım 4: Nesneleri sayar.
Göstergeleri: İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar. Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir.
Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri:Nesne/varlığın adını söyler. Nesne/varlığın rengini söyler.
Kazanım 10: Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular.
Göstergeleri:Nesnenin mekândaki konumunu söyler. Yönergeye uygun olarak nesneyi doğru yere yerleştirir.
Motor Gelişim
Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri:Yönergeler doğrultusunda yürür.
Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri: Nesneleri değişik malzemelerle bağlar.
ÖĞRENME SÜRECİ
Çocuklara çeşitli labirent örnekleri gösterilerek incelemeleri için zaman verilir. Ardından sandalyeler yan yana ve karşılıklı olarak diziler ve bir yol oluşturulur. Çocukların yoldan geçmesi sağlanır. Yola çeşitli engeller konur ve çocukların bu engelli yollardan yürümeleri istenir. Labirentin başlama noktasına bir çizgi çizilir. Labirentin sonuna ise renkli balonlar ve ip yerleştirilir. Balonların üzerinde 1 den 9 a kadar rakamlar yazılıdır. Çocuklar sırayla labirentten geçer labirentin çıkış noktasında bulunan balonlardan bir tane alır ve ipe bağlarlar. Çocuklar eline aldıkları balonda hangi sayının yazılı olduğunu söylerler.
Materyaller
Labirent örnekleri, sandalye ve minderler, balonlar ipler
Sözcükler
Engel, yol, koridor, labirent
Kavramlar
Zıt: Hızlı-yavaş;başlangıç-bitiş
Aile Katılımı
Aile katılımlı çeşitli çizgi çalışmaları ev çalışması olarak gönderilir.
Değerlendirme
Çalışma sayfaları dağıtılarak yönergeleri açıklanır. “Bu labirentteki yolları takip ederek üzerinde 9 rakamı yazan kelebeği yeşil çiçeğe götürelim. Üzerinde 10 sayısı olan kelebeği mor çiçeğe götürelim. Üzerinde 0 rakamı yazan kelebeği ise pembe çiçeğe götürelim”
Uyarlama
Etkinlik Çeşidi : Fen etkinliği (Büyük Grup ve Bireysel Etkinlik)
Yaş Grubu (Ay) :
Bilişsel gelişim
Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri: Nesne/varlığın dokusunu söyler.
Kazanım 6. Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir.
Göstergeleri: Nesne/varlıkları birebir eşleştirir. Nesne/varlıkları dokusuna göre eşleştirir.
ÖĞRENME SÜRECİ
Bir karton kutusunun içine sert ve yumuşak eşyalardan ikişer tane konur. Çocuklar minderlerini alarak yere yarım daire şeklinde otururlar. Çocukların eline ufak pamuk parçaları ve küçük taşlar verilir. Çocuklardan ellerindeki malzemelerin yumuşak mı, sert mi olduğunu dokunarak bulmaları istenir. Sıra ile tüm çocukların gözleri bağlanır. Gözleri bağlanan çocuk elini kutunun içine koyarak içinden bir malzeme çıkarması istenir. Çocuk çıkardığı malzemenin doku özelliğini söyler. Kutuda aynı özellikte iki malzeme bulunmaktadır. Öğretmen çocuğa az önce bulduğu malzeme ile aynı özellikte olan diğer malzemeyi de bulup çıkarmasını ister. Aynı dokuda ikinci malzemeyi bulan çocuğun gözleri açılır. Bulduğu malzemeler karşılaştırır.
Materyaller
Karton kutu, Pamuk, taş, boncuk, sünger, peluş kumaş, tahta blok vb.
Sözcük ve kavramlar
Duyu: Sert/yumuşak
Değerlendirme
Çalışma kağıdı dağıtılarak yönergeleri açıklanır. “Pisipisi kedi yumuşacık yastıkta mışıl mışıl uyuyor. Minik kuş ise sert taşların üzerine konmuş, onu seyrediyor. Pisipisi kedi”nin yumuşacık yastığı eskimiş. Hayal bulutuna çok yumuşak, yepyeni bir yastık çizelim”
Uyarlama