oyun
oyun etkinlik planı
sözsüz müzik
sözlü müzik
şarkı
türkü
müzikli drama
müzikli oyun
halk dansları müziği
drama müzikleri
matematik
matematik etkinlik havuzu
uzunluk
kavramlar
ölçü
boyumuzu ölçüyoruz
karış
adım
eksiltme
artı
çoğalma
alıştırma
çalışma
hacim
örüntü
varsayımlar
problem çözebilme
akıl yürütebilme
matematiksel kavramlar
iletişim kurabilme
değerlendirme
neden
nasıl
semboller
standart olmayan ölçü birimleri
İlişki kurma
eşleştirme
gruplama
örüntü oluşturma
sıralama
sayma
toplama-çıkarma
geometrik şekiller
sembolleri tanıma
grafik hazırlama
Etkinlik Planı: Emel ÖZDEMİR
17.12.2013
HER HAKKI SAKLIDIR. İZİNSİZ HİÇ BİR YAYIN ORGANINDA YAYINLANAMAZ
ETKİNLİK ADI: ENERJİ KAYNAKLARI
Etkinlik Türü: Sanat, Matematik, Oyun ( BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ Küçük Grup Etkinliği)
Yaş Grubu (Ay) : 36-72
Materyaller: Güneş, değirmen, lamba, musluk resimleri,
İp / tel / rafya
Kuru boyalar, makaslar, fon kartonlar
Çocuk sayısı kadar ampul kalıbı(kenidleri çizip kesecekler)
url='https://www.onceokuloncesi.com/vbimghost.php?do=displayimg&imgid=146168'][/url]
Sözcükler ve Kavramlar:
Ampul, sayılar, enerji kaynakları
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
PMA Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri:
Nesneleri toplar.
Nesneleri yan yana dizer.
Nesneleri ipe vb. dizer.
Nesneleri değişik malzemelerle bağlar.
Malzemeleri keser.
SDA Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler.
Göstergeleri:
Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.
SDA İşbirliği yapabilmek için uygun davranışlar sergiler.
BA Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri:
Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
BA Kazanım 4: Nesneleri sayar.
Göstergeleri:
1-8’e kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan sonra gelen sayıyı söyler / SIRALAR.
ÖĞRENME SÜRECİ
Panoya; güneş, değirmen, lamba, musluk resimleri asılır. Bu resimlerle ilgili konuşulur.
· Çocukların sayısı kadar ampul kalıpları hazırlanır. Ampul kalıpları büyüklüğünde kartonlar kesilir. Çocuklara, biri kalıp olmak üzere, iki karton almaları söylenir (Her masada dört çocuk oturacak). Gruptaki çocuklar, kalıbı masaya bırakılan ampulden sekiz tane ampul çizer, keser, ampullerin üzerine de 1-8 arası sayılar yazarlar. Delgeç kullanarak delik açar, ip bağlarlar.
· Grup üyeleri; bir sayman, bir yazman, sıralamacı, kontrolcü seçer.
· Yazman, 1–8 arası sayıları ampullerin üzerine yazar.
· Sıralamacı, 1’den başlayarak ampulleri yan yana sıralar.
· Sıralamacının doğru sıralama yapıp yapmadığını kontrolcüdenetler.
· Öğretmen her gruptan, üzerinde farklı sayı yazan birer tane ampulü eline alır.
· Masada kalan ampulleri sıralamacı toplar, “Fen ve Doğa Merkezi”ne bırakır.
· Öğretmen, elindeki ampulleri göstererek bu ampullerle neler yapılabileceğini çocuklara sorar, çocuklar düşüncelerini söyler.
· Öğretmen, çocuklara ampul bağlama oyunu oynanacağını açıklar.
· 1–1,5m uzunluğunda yumuşak bir kablonun / ipin / rafyanın iki ucunu tutması için iki çocuk görevlendirilir.
· Üzerinde 1–8 arası sayıların yazılı olduğu ampullerin her biri bir başka çocuğa verilir. Kimin hangi sayıyı astığını anlayabilmek için ampullerin arkasına çocukların isimleri yazılır.
· Sayı sırasına göre yan yana dizilmeleri istenir.
· Hazır olduklarında, ampulü telin üzerine bağlayarak asacakları, en çabuk kim bağlayabilirse elektrik düğmesini çevirmeyi hak edeceği söylenir.
· ‘’Başla’’ komutu için düdük çalınarak oyuna başlanır. Diğer çocuklar denetleyici olur; kimin bağlama yapabildiğini, uygun sıra ile asabildiklerini gözlemlerler.
· Oyun, denetleme grubunun oyuna katılımı, diğer grubun denetleyici olması ile devam eder.
ENERJİN VAR MI? OYUNU
· Çocuklar, müzik eşliğinde tüm enerjilerini harcamak istermişçesine hareket ederler. Kural, bir an bile durmamaktır. En sona kadar dayanabilen çocuk alkışlanır ve günün en enerjik çocuğu seçilir.
DEĞERLENDİRME:
· Grubunuzda 8 ampul çizip, kesebildiniz mi?
· Ampulleri sayılarına göre sıralayabildiniz mi?, yapamayan oldu mu? Ona nasıl yardımcı oldunuz? Kim arkadaşına yardım etti?
AİLE KATILIMI
· Enerji kaynaklarımız nelerdir? Enerjiyi tutumlu nasıl kullanabiliriz? Bütün aile fertleri bir araya gelerek tartışalım.
UYARLAMA
Emel ÖZDEMİR (plan:2005)
12.01.2010 Çalışkan Arılar Ana sınıfımdan