ETKİNLİK PLANLARI
etkinlik planları
plan örnekleri
etkinlik havuzu
türkçe etkinlik havuzu
şiir
tekerleme
parmak oyunu
öykü
masal
hikaye
hikaye sonrası etkinlik
Etkinlik Planı: Emel ÖZDEMİR
05.11.2013
HER HAKKI SAKLIDIR. İZİNSİZ HİÇ BİR YAYIN ORGANINDA YAYINLANAMAZ.
ETKİNLİK ADI: ATATÜRK’Ü ÇOK SEVİYORUZ. O KALBİMİZDE…
Etkinlik Türü : Fen ve Türkçe (Büyük ve küçük grup etkinliği)
Yaş Grubu (Ay) : 36-72
Materyaller:
Atatürk merkezinde kullanılan araç, gereç, resim ve kasımpatı çiçekleri,
Bilgisayar, projeksiyon, Atatürk sunumu CD’si,
Sözcükler ve Kavramlar:
Tören, anmak, hatırlamak, kasımpatı.
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
SDA Kazanım 11: Atatürk ile ilgili etkinliklerde sorumluluk alır.
Göstergeleri:
Atatürk ile ilgili etkinliklere katılır.
Atatürk ile ilgili duygu ve düşüncelerini farklı etkinliklerle ifade eder.
BA Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
Göstergeleri:
Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
BA Kazanım 21: Atatürk’ü tanır.
Göstergeleri:
Atatürk'ün hayatıyla ilgili belli başlı olguları söyler.
Atatürk’ün kişisel özelliklerini söyler.
ÖĞRENME SÜRECİ
· Atatürk’ü Anma törenine katılım için hazırlıklar yapılır. Törene katılımdan sonra sınıfa geçilir. Törende neler gördüklerini, büyüklerin neler yaptıklarını anlatırlar.
· Atatürk’ü Anma töreninde neler yapıldığını, nasıl davranıldığını anlatırlar. Doğrular pekiştirilir, yanlışlar düzeltilir.
· Atatürk’ün anne ve babasının adını, saç ve göz rengini, nasıl bir evde doğduğunu, kimlerin saçlarının sarı ve gözlerinin mavi olduğunu söyleyerek Atatürk ile benzer yönlerini bulurlar.
· Atatürk’ün nerede ne zaman öldüğü, şimdi nerede yattığı konuşularak, Atatürk hakkındaki bilgileri ve davranış değişiklikleri, gözlem formuna işlenerek değerlendirilir.
· Çocuklar getirdikleri Atatürk resimlerini ellerine alarak otururlar.
· Güne başlama ve oyun zamanlarında oluşturulan Atatürk Merkezindeki resimlerle ilgili konuşulur.
· Daha önceden öğrendikleri Atatürk şiirleri varsa bireysel olarak söylerler.
· Atatürk ppt sunusunu seyrederler (Çocuklar intel eğitim grupları ile sunularını yaparlar.)
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
Tören öncesi törende yapılacaklar ve görecekleri konusunda bilgilendirilmeleri unutulmamalıdır.
DEĞERLENDİRME
- Atatürk Merkezini oluştururken neler kullandık?
- Kasımpatı ve papatya çiçeği fotoğrafları gösterilir. Kasımpatı çiçeğini göstermeleri istenir. (çocuklar gelişim açısından hazırlarsa yaprakları açısından kıyaslama yaptırılabilir. Böyle bir çalışma yapılacaksa kazanım ve göstergeleri de etkinlik planına eklenmelidir.)
- 10 Kasım Atatürk’ü Anma törenini televizyondan izleyen oldu mu? (öğlenci gruba sorulabilir.)
- Atatürk’ün gözleri ne renkmiş? Sınıfımızda mavi gözlü olan arkadaşınız / arkadaşlarınız var mı, kimler?
- Atatürk’ün saçları ne renkmiş? Sınıfımızda sarı saç renginde olan arkadaşınız / arkadaşlarınız var mı, kimler?
- Atatürk ppt sunumunda neler gördünüz?
- PPT sunum ilk sayfada ne gördünüz?
AİLE KATILIMI
Atatürk fotoğrafları, kasımpatılar göndermeleri istenir.
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
Atatürk merkezi oluşturulması için gelen Atatürk fotoğrafları yan yana konup aynı boyutta olanlar, farklı olanlar ve aynı fotoğraflar üstü üste konup eşleştirme, gruplama oyunları oynanabilir.
UYARLAMA
Zihinsel engelli bir çocuk varsa; çocuğa Atatürk’ün fotoğrafı ve kendi fotoğrafı gösterilir. Hangi fotoğrafın kendisine ait olduğunu işaret etmesi istenir.
Dil gelişimi; ‘’Atatürk’’ sözcüğü hecelettirilerek söyletilir.
Kırmızı ve mavi renk kartları arasından‘’Mavi’’ renkteki kartı göstermesi istenir.