Etkinlik Planı: Emel ÖZDEMİR
19.12.2013
HER HAKKI SAKLIDIR. İZİNSİZ HİÇ BİR YAYIN ORGANINDA YAYINLANAMAZ
ETKİNLİK ADI: GECE OLDU, GÜNDÜZ OLDU.
Etkinlik Türürama, Okuma Yazmaya Hazırlık ( Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği)
Yaş Grubu (Ay) : 60-72
Bu etkinlik planını Aralık Ayının üçüncü haftasında kullanmanız, son hafta işleyeceğiniz yeni yıl planlarınıza ön hazırlık niteliğinde olacaktır.
Günlük eğitim planı akışınızı şu sıra ile yapmanızı öneriyorum:
https://www.onceokuloncesi.com/etkinlik-havuzu-etkinlikleri/gece-olunca-uyuyorum-turkce-oyun-89728.html#post567942
KAVRAMLAR: ZIT KAVRAMLAR: Gece-Gündüz
KELİME: Gökyüzü-Sema, lacivert, mavi, SIRALAMA
Materyaller: Alıştırma kağıtları, kuru boyalar.
https://www.onceokuloncesi.com/dosya...3b1dbdcfa1.doc
https://www.onceokuloncesi.com/dosya...ee7488f4f9.doc
Okuma yazmaya hazırlık alıştırmaları düzenlemeleri de bana aittir.
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri:
Nesneleri yerinden alır, yerine koyar.
Kalemi doğru tutar.
Kalem kontrolünü sağlar.
Çizgileri istenilen nitelikte çizer.
SDA Kazanım 12: Değişik ortamlardaki kurallara uyar.
Göstergeleri:
Değişik ortamlardaki kuralların belirlenmesinde düşüncesini söyler.
Kuralların gerekli olduğunu söyler.
İstekleri ile kurallar çeliştiğinde kurallara uygun davranır.
Nezaket kurallarına uyar.
ÖĞRENME SÜRECİ
· Çocuklar kâğıt alarak yere otururlar. Pastel boyalar halının ortasına bırakılır. Gökyüzünde ne olmak istiyorlarsa onu kâğıda çizmeleri, boyayarak kesmeleri istenir. Kestikleri resimler göğüslerine iğnelenir. Herkes çizip kestiği resmin ismini alır.
GECE OLDU, GÜNDÜZ OLDU OYUNU:
· Öğretmen, çocuklara gece ve gündüz gökyüzünde neler gördüklerini hatırlattıktan sonra;
—Gece oldu ya da gündüz oldu dediğinde, gökyüzünde görünenlerin rolünü alan çocuklar ayağa kalkar, gündüz görünenler çömelir. Şaşıran oyuncular oyundan çıkar.
DEĞERLENDİRME: Oyunun sonunda; ‘’Gece ve gündüz nasıl oluyor?’’sorusu sorulur. Alınan yanıtlar bir kâğıda yazılır. Mesaj olarak duyuru panosuna asılır.
· Çocuklar, kuru boyalarını ve kalem kutularını alarak masalara geçerler. Öğretmen, yönergeler ile ilgili gerekli açıklamayı yapar. Çalışmaları sırasında çocukların alıştırmaları kontrol eder.
Yönerge1:Gece ve gündüz neler yaparız? Söyleyiniz. Gündüz baykuş ne yapıyor? Gece biz uyuyoruz, baykuş neden uyanmış olabilir? Gündüz resmindeki baykuşu sarıya, gece resmindeki baykuşu istediğiniz renk ile boyayınız. Aşağıdaki dikdörtgenin içine gündüz resmi çiziniz.
2. yönerge öncesi çocuklara A4 kâğıtlar verilir.
Yönerge2:Kâğıda on bulut çiz. Beş tanesi açık mavi, beş tanesi lacivert olsun. Beş lacivert bulut yağmur yüklü. Beş buluttan ikisinden yağmur yağarsa, kaç buluttan yağmur yağmaz? İki lacivert buluttan yağmur yağsın. Hazırlarsa, 5–2=3 işlem yönergesi verilebilir.
Yönerge3:Her masada oturan çocuk, dramada çizdiği bulut, güneş, ay vs. önüne koyar. Grupta sıra ile bir çocuk lider olur. Lider, gözlerini kapatmalarını ister. İçinden bir tane şekil alır. Kaybolan resmin ismini en çabuk söyleyen yeni lider olur. Grupça oyun oynarlarken, grup kurallarına uyum sağlamayı öğrenirler.
DEĞİŞİK ETKİNLİK:
Yönerge: Sembollerin isimlerini söyleyiniz. Aşağıdaki sembollerden ‘’X’’ işaretini bularak, üzerinden kırmızı boya kalemi ile çiziniz. (günün başında yapılan sanat etkinliği dönütüdür.)
· Çocuklar eve gitmeden önce; bu oyunu ailelerine de öğretmeleri, birlikte oynamaları istenir.