gece
gündüz
gökyüzü
etkinlik planı
Türkçe
Oyun
uyku
karanlık
aydınlık
etkinlik planı
Etkinlik Planı: Emel ÖZDEMİR
19.12.2013
HER HAKKI SAKLIDIR. İZİNSİZ HİÇ BİR YAYIN ORGANINDA YAYINLANAMAZ
ETKİNLİK ADI: GECE OLUNCA UYUYORUM
Etkinlik Türü: Türkçe, Oyun ( Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği)
Yaş Grubu (Ay) : 48-72
Bu etkinlik planını Aralık Ayının üçüncü haftasında kullanmanız, son hafta işleyeceğiniz yeni yıl planlarınıza ön hazırlık niteliğinde olacaktır.
Lütfen güne başlama zamanından sonra
https://www.onceokuloncesi.com/etkin...igi-89727.html
linkindeki planı uyguladıktan sonra ‘’gece olunca uyuyorum’’ etkinlik planını uygulayınız.
KAVRAMLAR: ZIT KAVRAMLAR: Gece-Gündüz, Aydınlık-Karanlık
KELİME: Gökyüzü, gece, uyku,kuyu, derin
Materyaller:
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
SDA Kazanım 12: Değişik ortamlardaki kurallara uyar.
Göstergeleri:
Değişik ortamlardaki kuralların belirlenmesinde düşüncesini söyler.
Kuralların gerekli olduğunu söyler.
Nezaket kurallarına uyar.
DA Kazanım 1: Sesleri ayırt eder.
Göstergeleri:
Verilen sese benzer sesler çıkarır.
Kazanım 2: Sesini uygun kullanır.
Göstergeleri:
Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır.
Konuşurken/şarkı söylerken sesinin hızını ayarlar.
Konuşurken/şarkı söylerken sesinin şiddetini ayarlar.
Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır.
Göstergeleri:
Konuşma sırasında göz teması kurar.
Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır.
Sohbete katılır.
Konuşmak için sırasını bekler.
Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.
Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir.
Göstergeleri:
Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler.
Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.
Zıt anlamlı sözcükleri kullanır.
Kazanım 9: Sesbilgisi farkındalığı gösterir.
Göstergeleri:
Sözcüklerin başlangıç seslerini söyler.
Sözcüklerin sonunda yer alan sesleri söyler.
Aynı sesle başlayan sözcükler üretir.
Şiir, öykü ve tekerlemedeki uyağı söyler.
Söylenen sözcükle uyaklı başka sözcük söyler.
ÖĞRENME SÜRECİ
· Gece ve gündüz gökyüzünde neler gördüklerini söylerler. ‘’ Uyku’’ tekerlemesi söylenir.
UYKU
Bu kuyu,
Derin kuyu.
Suları serin kuyu.
Uyku kuyuya düşmüş,
Çıkarın getirin uykuyu
Ülkü Duysak
· Tekerlemede başında ve sonunda ‘’U’’ sesi geçen sözcüğü söylerler. Çocuklar iki gruba ayrılarak, birbirlerinden iki metre kadar uzağa karşılıklı otururlar. Öğretmen, tekerlemenin sözlerinin karşılıklı söyleneceğini, hangi grubu eli ile gösterirse tekerlemenin o bölümünü, o grubun söyleyeceğini açıklar. 1. grup: ‘’Bu kuyu’’ 2. grup: “Derin kuyu” 1. grup: “Suları serin kuyu.” 2. grup: “Uyku kuyuya düşmüş” 1.,2.grup birlikte: “Çıkarın getirin uykuyu. ‘’ derler.
· 1. grup, “ku” 2. grup, “yu” der. Sonra birlikte ‘’KUYU’’ derler.
· 1. grup, ‘’UY’’ sesini alçak sesle söyler. 2. grup, ‘’KU’’ sesini yüksek sesle söyler. (DA1 K:4)
· İçinde ‘’U’’ sesi bulunan resimler gösterilir. Bu resimlerin dışında, içinde ‘’U’’ sesi bulunan kendi buldukları sözcükler söylerler. Ardından kelime oyunlarına geçilir.
· Ardından evde buldukları ‘’U’’ sesi ile başlayan varlıklara ait resimleri çıkartır, evde bu resimlerle bir öykü oluşturmuşlarsa özgün anlatırlar.
· Öykü sonunda ‘’iyi uykular’’, ‘’günaydın’’, gibi nezaket sözcükleri kullanımı konusunda sohbet edilir.
FARKLI SÖZCÜK HANGİSİ? OYUNU: Öğretmen; bulut, güneş, ay, yıldız ve yaprak resimleri gösterir. Farklı olanı söylerler. Oyun başka kelimelerle devam eder.
BENİM SIRAM GELDİ Mİ? OYUNU:
1. aşama: Çocuklar, gökyüzü ile ilgili bir kelime söyler. Bunu akıllarında tutarlar.
2. aşama: İçinde bu kelimelerin geçtiği özgün bir öykü anlatılmaya başlanır. Kelimesini duyan çocuk ayağa kalkar ya da el çırparak dikkatle dinlediğini belli eder. Kelimesini unutan, geç kalan oyundan çıkar.
Oluşturulacak öykü için örnek giriş cümlesi:
—Güneş batmış, ay çıkmıştı. Yıldızlar bir fener gibi gecenin karanlığını aydınlatıyordu. Ezgi gökyüzündeki yıldızlara baktı. Bulutları seyretti, yıldızları seyretti, Ay’ı seyretti, Ezgi’nin uykusu geldi…
Oyunun sonunda öğretmen:
—Kelimesini unutan oldu mu? Unutmamak için ne yapabilirdik? Dinlemeyen oldu mu? Dinlemediğini nereden bildik? Daha dikkatli nasıl olabiliriz? sorularını sorarak çocukları anlatacağı görsel öykü için hazırlar.
veli katılımı:
· Bugün ‘’U’’ sesini çalışacağız. ‘’U’’ sesi ile başlayan ve içinde ‘’U’’ sesi bulunan sözcükler bulalım.
UYARLAMA