y_ars öğretmenimize sanat etkinliği ‘tavuğumuz’ planı için teşekkür ederiz.
Düzenleme ve planı geliştirme: Emel Özdemir
günlük etkinlik planları
etkinlik planı
sanat etkinliği
plan
örnek plan
daire
yarım daire
Etkinlik adı: Tavuğumuz
Etkinlik Türü: Bireysel Sanat Etkinliği
Yaş Grubu (Ay) : 48-60 ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELER
MOTOR GELİŞİM
Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri:
Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
Malzemeleri keser, yapıştırır, değişik şekillerde katlar.
Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
DİL GELİŞİMİ
Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri:
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler.
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri:Nesne/varlığın şeklini söyler.
Nesne/varlığın sesini söyler.
Nesne/varlığın yapıldığı malzemeyi söyler.
Kazanım 12: Geometrik şekilleri tanır.
Göstergeleri:
Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler.
Materyaller:
Farklı renklerde fon kartonları, makas, yapıştırıcı,boya kalemleri,beyaz kağıt,parmak boyası ve çocukları tercih edecekleri artık malzemeler.
Sözcükler ve Kavramlar:
Parmak boyası, kuyruk
Daire, yarım daire
ÖĞRENME SÜRECİ
Farklı renklerdeki fon kartonları 10x10cm karelere kesilir. Çocuklardan birine bu fon kartonlarını masalara dağıtması için görev verilir. Çocuklara sanat merkezinde bulunan kavanoz kapaklarından ve kurşun kalemlerden birer tane almaları istenir. Çocuklara istedikleri renk fon kartonuna kavanoz kapaklarını kullanarak, kavanoz kapağının şeklini çizmeleri yönergesi verilir. Daha sonra makasla şekli keserler. Kestikleri bu şeklin adı, çocuklara sorulur. Çocuklardan alınan yanıtların ardından çocuklardan daireleri ikiye katladıktan sonra kâğıda yapıştırmaları söylenir. Gruptaki çocukların çoğunluğu daire şeklini tanımış iseler şimdiki şekle yarım daire adı verildiği açıklanabilir.
Bu yarım dairelerle tavuk yapmayı düşündüğümüz açıklanıp, yarım dairenin tavuğun gövdesi olduğu, kuyruğunu nasıl yapabilecekleri sorulup, beyin fırtınası tekniği ile düşünceleri alınır. Öğretmen bütün düşünceleri çok güzel olduğunu belirttikten sonra kendi düşüncesini açıklar.
—Ben tavuğumun kuyruğunu parmak boyası ile elimi boyayıp, el baskısı yaparak oluşturmayı düşünüyorum. Sizler istediğiniz malzemeyi artık materyal köşemizden alıp oluşturabilirsiniz. Eğer siz de benim gibi yapmayı düşünürseniz benim çalıştığım masaya gelebirsiniz, der ve çocukları özgün çalışmaları için serbest bırakır. Çocuklar tavuğun kuyruğunun ardından yüzünü yapar, isterlerse çimen, yem, kümes çizerek çalışmalarını tamamlarlar. Tamamladıkları resimlerini panoya asarlar. Ardından panonun karşısına sandalyeleri dizip, yaptıkları resimlerini sıra ile yorumlarlar.Tavuk sesi çıkartırlar.
DEĞERLENDİRME:
—Tavuğunuzu yaparken hangi malzemeleri kullandınız?
—Kimin tavuğu diğer tavuklardan farklı? Neden?
—Kim daha farklı malzeme kullanarak tavuğunu tamamlamış?
—Bugün hangi şekille tavuk yaptık?
—Sınıfımızda daire şekli olan başka neler var?
—Yarım olan neler var?
— Daire ve yarım daire ile başka neler yapabilirdik?
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
Çocuklar makas kullanırken;
Olası tehlikelere karşı küt uçlu makas bulundurulmalı,
Çocukların makası uygun parmaklarla ve uygun biçimde tutmaları desteklenmeli.
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
Daire ve yarım daire ile civciv, horoz, ördek, kuğu yapılabilir.