Sanat etkinliği
Etkinlik havuzu
ETKİNLİK HAVUZU
Boyama
Kağıt katlama
Yırtma yapıştırma
Özgün çalışma
Sulu boya
Pastel boya
Resim teknikleri
Sanat etkinliği planları
ETKİNLİK ADI: : ŞEMSİYELER 2
Etkinlik Türü : Sanat ( Küçük Grup Etkinliği)
Yaş Grubu (Ay) : 48-66
Etkinlik Planı: Emel ÖZDEMİR
12.11.2013
HER HAKKI SAKLIDIR. İZİNSİZ HİÇ BİR YAYIN ORGANINDA YAYINLANAMAZ.
Materyaller:
· Su, suluboya, elişi kâğıdı, tel şehriye, pastel boyalar
Sözcükler ve Kavramlar:
Desenli-Düz renk,
Aynı- Farklı
ZIT ANLAM: Açık-Kapalı
RENK: Açık Mavi-lacivert
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
PMA Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri:
Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
Malzemeleri keser.
Malzemeleri yapıştırır.
SDA Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
Göstergeleri:
Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
Nesneleri alışılmışın dışında kullanır.
Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.
DA Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir.
Göstergeleri:
Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.
Zıt anlamlı sözcükleri kullanır.
DA Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri:
Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler.
BA Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri:
Nesne/varlığın rengini söyler.
BAKINIZ:https://www.onceokuloncesi.com/etkin...yuk-81989.html
ÖĞRENME SÜRECİ
SU KÂĞIDI İLE KAPALI ŞEMSİYE YAPALIM: Öğretmen, çocuklara A4 kâğıtları dağıtır. Kâğıdı katlayarak üçgen oluşturmalarını ve kesmelerini ister. Elde edilen üçgenin üzerine su kâğıdı yapacaklarını açıklar. Elleri ile kâğıdın üzerine su serpen çocuklar; sarı, kırmızı ve mavi suluboya renkleri ile ıslak kâğıda damlatma tekniği uygularlar. Islak kâğıtlar ütü ile çabucak kurutularak zamandan kazanılır. Çocuk, üçgen su kâğıdını üçgenlere katlayarak kapalı konuma getirir, kâğıdına yapıştırır. Kaleme kâğıt sararak yuvarlama tekniği ile de şemsiyenin sapını oluşturur.
AÇIK ŞEMSİYE YAPALIM: Kapalı şemsiyesini bitiren çocuklara iki tane açık mavi, iki tane de lacivert elişi kâğıtları daire şeklinde kesilip verilir. Dört daireyi de köşe olacak şekilde her iki taraftan katlamaları istenir. Bir tane açık mavi, bir tane lacivert örüntü oluşturacak biçimde yapıştırırlar ve açık şemsiyeyi oluştururlar.
· Tel şehriyelerden yağmur, boyalar ya da kâğıtlar ile bulut, şemsiyeyi tutan çocuk vs. çizerek resimlerini özgün tamamlarlar.
· Çalışmalar bittiğinde her çocuğun farklı malzemeler toplaması istenirken, kendilerinin şimdi birer yağmur tanesi oldukları, yağmurun nasıl çevreyi yıkayıp temizlediğini düşünerek toplanmaları istenir.
· Değerlendirmeye geçiş için çocuklardan yaptıkları resimleri yere yan yana koymaları istenir. Değerlendirme soruları sorulur. Resimlerini panoya asarlar.
· Değerlendirmeden sonra kahvaltıya sıra ile geçme için: ”Siyah / desenli / kırmızı vs. şemsiye getirenler beslenme odasına geçebilirler.” şeklinde yönlendirilirlerken öğretmen gözlem yapıp, form doldurur.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
DEĞERLENDİRME
AİLE KATILIMI
- Kapalı şemsiyeyi nasıl yaptık?
- Açık şemsiyeyi yaparken neler kullandınız?
- Kapalı şemsiyeniz desenli mi, düz renk mi?
- Kimin yaptığı resim diğer resimlerden daha farklı oldu?
- Farklılık nedir?
- Hepinizin resimlerindeki benzerlik nedir?
Bugün okula farklı bir şemsiye götürmeliyim. Renk, desen, açık-kapalı oluşuna göre oyunlar oynayacağız.
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
· ‘’Desenli-Renkli Giysiler’’i araç olarak kullanarak aynı kazanım ve göstergelere ulaşılabilir.
UYARLAMA