Farklı Çocuk Okul Öncesi Yayınları Tam Günlük Eğitim Akışı ve Günlük Eğitim Planı
Okul Öncesi Tam Günlük Eğitim Akışı ve Günlük Eğitim Planını WORD Dosyası Halinde İndirmek İçin TIKLAYIN: https://www.onceokuloncesi.com/dosya/yukleme/17ba4eed42477ac43aea1745885cd96b.doc
Tam günlük planın bir yıllık hali Farklı Çocuk Okul Öncesi Yayınları Setlerini Kullanan Öğretmenlere Ücretzi verilecektir.
Farklı Çocuk Okul Öncesi Yayınları Tarafından Hazırlanmıştır.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI(2012)
TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul adı :
Tarih : 01 /10/2013
Yaş grubu (Ay):
Öğretmen Adı :
Güne Başlama Zamanı
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde oyun
Kahvaltı, Temizlik
Etkinlik Zamanı
“Canım Ailem” isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve müzik etkinliği
“Renkli daireler “isimli bütünleştirilmiş oyun ve matematiketkinliği
Öğle Yemeği, Temizlik
Dinlenme
Etkinlik Zamanı
“Fotoğraf çerçevesi yapalım” isimli sanat etkinliği “Kareyi kapalım” isimli bütünleştirilmiş oyun etkinliği ve okuma yazmaya hazırlık çalışması
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde oyun
Günü Değerlendirme Zamanı
Eve Gidiş
İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.
Öğretmen Okul müdürü
İmza imza
Etkinlik türü : Türkçe etkinliği,müzik etkinliği (bütünleştirilmiş etkinlik)
Yaş grubu :
Öğretmen adı :
Dil Gelişimi
Kazanım 3. Söz dizimi kurallarına göre cümle kurar.
Göstergeleri: Düz cümle kurar.
Kazanım 8: Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Dinledikleri/izlediklerini müzik yoluyla sergiler.
Motor Gelişimi
Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
Göstergeleri: Bedenini kullanarak ritim çalışması yapar.
Sosyal ve Duygusal Gelişim
Kazanım 2. Ailesiyle ilgili özellikleri tanıtır.
Göstergeleri: Anne ve babasının adını, soyadını, mesleğini vb. söyler.
Anne ve babasının saç rengi, boyu, göz rengi gibi fiziksel özelliklerini söyler.
Öğrenme Süreci
Öğretmen, küçük bir kutunun içine sabah çocukların evlerinden getirdiği aile resimlerini koyar.
Çocukların minderlerini halının üzerine yarım daire biçiminde dizerek oturmaları sağlar. Öğretmen eline kendi ailesine ait ya da gazete dergilerden kesip çıkardığı aile resmini çocuklara gösterir. Çocuklara resimdeki kişilerin kimler olabileceği sorulur. Aile ne demek? Aile kimlerden oluşur? diye sorulur. Kutunun içinden bir fotoğraf çıkarılarak çocuklara gösterilir. ”Bu aile fotoğrafı kime ait? diye sorulur. Aile fotoğrafını alan çocuk kendisini ve aile bireylerini arkadaşlarına tanıtır. Elindeki fotoğrafın nerede çekildiği hakkında bilgiler verir. Çalışma tüm çocuklara yaptırılır. ”Ailem” adlı parmak oyunu hep birlikte tekrar edilir.Ardından “Ailem” adlı şiir söylenir.
PARMAK OYUNU: AİLEM
Bu benim evim (İki el parmak uçlarından birleştirilir, çatı şekli verilir.)
Çok şirin güzeldir evim (Eller kucakta birleştirilir.)
Bu benim annem (Sol elin baş parmağı gösterilir.)
Korur beni, sevgisiyle besler hep (Eller kucakta kavuşturulur.)
İşte benim babam (Sağ elin baş parmağı gösterilir.)
Çalışır durmadan
Evden ayrılınca, özleriz onu hemen (Üzülmüş bir yüz ifadesi yapılır.)
Biz mutlu bir aileyiz
Birbirimizi çok severiz. (Eller birbirine kenetlenir.)
Seçkin TABAR
ŞİİR: AİLEM
Küçücüktür evimiz
Hiç bitmiyor sevgimiz
Annem babam bir de ben
Çok mutluyuz hepimiz
Seçkin TABAR
Çocuklara “Odamın Düzeni “adlı öykü anlatılır.
Öykümüz : ODAMIN DÜZENİ
Annesi bugün Pelini parka götürecekti. Ona, evden çıkmadan önce odasını düzenlemesini söylemişti. Pelin ise bir an önce parka gitmek istiyordu. O yüzden odasını düzenlemek istemedi, "Parktan gelince yaparım!" diye düşündü. Oysa odası çok dağınıktır oyuncakları odanın her tarafına dağılmış, boya kalemleri yerlere dökülmüş, elbiseleri yatağın üzerinde duruyordu. Pelin, bu dağınıklığa aldırmadan odasının kapısını kapatıp mutfağa gitti. Annesiyle birlikte öğle yemeğini yedi. Sofradan kalkan pelin, banyoya gidip dişlerini fırçalamaya başladı. O sırada annesi de Pelin'in odasına gitti. Odanın toplanmadığını gördü. Çok üzülmüştü. Pelin dağıttığı oyuncakları sepete bile koymamıştı.
Hazırlanıp evden çıktılar. Güzel bir ilkbahar günüydü. Oyun parkı çok kalabalıktı. Boş salıncak bulup sallanmaya başladı. O sırada kendi bir çocuğun kendisine seslendiğini duydu. Annesi ile birlikte o yöne doğru baktıklarında çok şaşırdılar. Uzun zamandır görmediği arkadaşı Aslı ve annesi parktaydı. Koşarak yanlarına gitti Aslı'ya sarıldı. Aslılar daha önce Pelinlerin apartmanında oturuyorlardı. Babasının işi nedeniyle başka bir semte taşınmışlar, aylardır da görüşememişlerdi.
Bir banka oturup sohbet etmeye başladılar. Pelin'in annesi Eda Hanım, onları eve davet etti. Pelin de çok ısrar edince, hep birlikte eve doğru yürümeye başladılar. Pelin çok mutlu olmuştu. Arkadaşıyla odasında oyun oynayacak resim yapacaktı. Ama birden aklına odasının dağınık olduğu geldi. Annesi onu uyarmıştı; ama Pelin, annesinin sözünü dinlemeyip odasını düzenlemeden evden çıkmıştı. "Şimdi ne yapacaktı?" eve girer girmez Aslı'ya görünmeden odama gidip düzenlerim dedi.
Eve girdiklerinde anneleri hemen salona gittiler. Pelin ve Aslı’da onlarla birlikte salonda oturmaya başladı. Pelin yerinden kalkıp odasına her gitmek istediğinde Aslı da peşinden geliyordu. "Biz de salonda oturur odama hiç gitmeyiz." diye düşünürken Eda Hanım seslendi:
Pelin, hadi kızım odana gidip biraz oyun oynayın, resim yapın dedi.
Hayır anneciğim sizin yanınızda oturmak istiyoruz, diye karşı çıktı pelin;
Ama öteden Aslı karıştı söze:
Ben oyun oynamak istiyorum. Pelin! Hadi odana gidelim.
Pelin, isteksizce yerinden kalktı ve odasına doğru yürümeye başladı. Aslı, odasını dağınık görecekti. Kapıdan içeri önce
Aslı girdi. Beğeni dolu bir sesle,
Pelin, odan ne kadar güzel ve ne kadar düzenli; dedi.
Pelin duyduklarına inanamadı. Odasına şaşkınlıkla bakakaldı. Odası düzeltilmiş, her şey yerli yerine konmuştu.
Arkasını dönüp baktığında annesi ile göz göze geldi. Annesi ona gülümsüyordu. Pelin, hemen annesine koşup sarıldı.
Çok teşekkür ederim anneciğim, dedi.
O günden sonra Pelin odasını hiç dağınık bırakmadı.
Öykü bitince, "Siz Pelin'in annesinin yerinde olsaydınız nasıl davranırdınız?" diye sorularak öykü hakkında sohbet edilir.
Öykünün ardından çocuklara “Yuvam” adlı şarkı dinletilir.
YUVAM
Annem babam kardeşim(2) Başarırsak bir işi(2)
Hepsi de canım benim(2) Onlar kucaklar bizi(2)
Yuvam deyince bana(2) Sevinçliyse annem babam(2)
Onlar gelir aklıma(2) Mutludur benim yuvam
Materyal
Aile fotoğrafları, müzik cd'si, mukavvadan küçük bir kutu
Sözcük ve kavramlar
Aile, meslek, yuva.
Önerilen diğer etkinlik
Çocuklardan birinin ailesini sınıfa davet ederek çocuklarla birlikte sohbet edebilirsiniz.
Değerlendirme
Şarkımızın adı neydi? Şarkımızı beğendiniz mi? Öykümüzde hangi kahramanın yerinde olmak isterdin?
Siz odanızı düzenli tutuyor musunuz? Neden düzenli olmalıyız?
Uyarlama
Etkinlik türü : Okuma yazmaya hazırlık çalışması (büyük ve küçük etkinliği)
Yaş grubu :
Öğretmen adı:
Bilişsel Gelişim
Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar.
Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.
Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri: Nesne/varlığın rengini, şeklini söyler.
Kazanım 10. Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular.
Göstergeleri: Nesnenin mekândaki konumunu söyler.
Mekânda konum alır.
Motor Gelişim
Kazanım 5. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
Göstergeleri: Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.
Sosyal Duygusal Gelişim
Kazanım 7. Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler.
Göstergeleri: Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar
Öğrenme Süreci
Çocuklara 3 m uzunluğunda ipler verilir.Çocuklardan bu iplerle yerde daire oluşturmaları istenir. Çocuklar sayıları eşit iki gruba ayrılır. Bu gruplar iplerle yere daire şekli oluştururlar. Yapılan dairelerin ortalarına; kırmızı ve mavi renkte fon kartonundan kesilmiş daire şekli konur. Böylece her dairenin bir rengi olur. Müzik açılır, çocuklardan dairelerin dışında dans etmeleri istenir. Müzik durdurulduğunda çocukların diledikleri dairenin içine girmeleri istenir. Çocuklardan biri bez torba içinden bir renk kartı çeker. Çekilen kartın hangi renk olduğu çocuklara sorulur.Çekilen renk kartıyla aynı renkte olan dairenin içinde olan çocuklar oyundan çıkar. Oyun tek çocuk kalıncaya kadar devam eder.
Materyal
İp, kırmızı mavi renkte fon kartonu,bez torba ,renk kartları,müzik cd si,çalışma sayfası, boya kalemleri
Sözcük ve kavramlar
Kırmızı ,mavi ,daire
Dikkat edilmesi gereken noktalar
Her çocuğun oyuna katılımı sağlanır.
Önerilen diğer etkinlikler
Öğretmenin seçtiği renk kartı ile aynı renkte dairenin içinde olan çocuklar oyunu kazanır.
Değerlendirme
Oyunumuz eğlenceli miydi? Renk kartı, bez torbadan çekilirken heyecanlandınız mı? Bu oyunu başka nasıl oynayabiliriz?
Öğretmen çocuklara çalışma kağıtlarını dağıtır.
Çınar, odasında oyun oynuyor. Çınar'ın en çok sevdiği oyuncağı mavi arabasıdır. Sen, en çok hangi oyuncağını seviyorsun? ”Çınar'ın oynadığı oyuncaklar arasından mavi olanları işaretleyelim.”
Pınar, kırmızı kalem ile; Çınar, mavi kalem ile resim yapmayı seviyor. Çınar ve Pınar'ın birlikte kullanabilmesi için yukarıdaki kalem nasıl üretilseydi hem kırmızı hem mavi boyardı?
“Her kuklayı bir sepetle eşleştirelim” Köpük ile Ponpon'u gölgeleriyle birleştirelim.
Öğretmen çalışma sırasında çocuklara rehberlik eder.
Uyarlama:
FOTOĞRAF ÇERÇEVESİ YAPALIM
Etkinlik türü : Sanat Etkinliği (Bireysel Etkinlik)
Yaş grubu :
Öğretmen adı:
Motor Gelişim
Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Malzemeleri yapıştırır.
Nesneleri yan yana dizer.
Öğrenme Süreci
Mukavvadan çocukların sayısı kadar kare şeklinde çerçeve şablonu çıkarılır. Çocuklar etkinlik için masalara geçmesi istenir. Masalara çeşitli şekillerde makarnalar konur. Çocukların makarnaları çerçevenin üzerine yapıştırmaları istenir.Yapıştırma tamamlanınca çocuklar mavi renkli parmak boyalarını kullanarak makarnaların üzerini boyamaları istenir. Sim ve pulların da süsleme yapılırken kullanılabileceği hatırlatılır. Boyanan çerçeveler kuruduktan sonra, çocuklar getirdikleri aile fotoğraflarını çerçevelerin içine yerleştirirler. Çocukların evlerine giderken yaptıkları çerçeveleri ailelerine armağan olarak götürmeleri sağlanır. Öğretmen, yapılacak ikinci çalışmanın yönergesini açıklar. Sonra da boş oda resminin olduğu çalışma kağıdını çocuklara dağıtır. "Evimizin içinde neler var, evimizde hangi eşyalar olmasaydı çok zorlanırdık, Evimizde olmayan, ama olmasını çok istediğimiz bir eşya var mı?" senin odan var mı vb. soruları sorulur. Çocukların cevabından sonra öğretmen yönergeyi açıklar. Çocuklar,”Resimde gördüğümüz odamız boş. İçinde hiç eşya yok. Size vereceğim çıkartmaları kullanarak bu odayı istediğimiz gibi düzenleyelim.” der.
Öğretmen çalışma sırasında çocuklara rehberlik eder.
Materyal
Mukavva, yapıştırıcı, makarna, toz sim, aile fotoğrafları
Sözcük ve kavramlar
Aile, meslek, mavi renk
Dikkat edilmesi gereken noktalar
Çocukların makarnaları ağızlarına götürmemeleri konusunda gereken açıklama yapılmalıdır.
Önerilen diğer etkinlikler
Çerçeveleri, oyun hamurları ile süsletebilirsiniz.
Aile katılımı
Velilerden çocuklarıyla birlikte çekilmiş bir aile fotoğrafını okula göndermeleri istenir.
Değerlendirme
"Makarnaları yapıştırırken zorlandınız mı? Sizce, çerçevelerin üzerine başka hangi malzemeleri yapıştırabilirdik? Sizce, anne ve babanız çerçeveleri görünce beğenirler mi? Mutlu olurlar mı? Çıkartmaları yapıştırırken zorlandınız mı?" Soruları sorularak etkinlik değerlendirmesi yapılır.
Uyarlama:
Etkinlik Türü : Oyun etkinliği-matematik etkinliği (bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
Yaş grubu :
Öğretmen adı:
Motor Gelişimi
Kazanım1. Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeler: Yönergeler doğrultusunda koşar.
Kazanım5. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
Göstergeler: Müzik ve ritim eşliğinde dans eder.
Bilişsel Gelişim
Kazanım 10. Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular.
Göstergeleri: Mekânda konum alır.
Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri: Nesne/varlığın rengini söyler.
Nesne /varlığın şeklini söyler.
Öğrenme Süreci
Mavi renkli fon kartonundan çocuk sayısından bir eksik olarak 25x25 cm boyutlarında kare şekilleri eksik hazırlanır. Oyuna başlamadan çocuklara kare şekli gösterilerek, “Bu şeklin adı ve hangi renk olduğu" sorulur. Çocukların çevrelerinde gördüğü mavi renkte olan nesnelerden kareye benzeyen şekillere örnekler vermeleri istenir.
Kare şekilleri oyun alanına dağıtılır.Oyunun nasıl oynanacağı açıklanır. Hareketli bir müzik eşliğinde çocukların kare şekillerine basmadan dans etmeleri istenir. Müzik durduğunda çocuklar kare şeklinin üzerine basarlar. Kare kapamayan çocuk oyundan çıkar. Oyun tek çocuk kalana kadar sürdürülür.
Materyaller
Mavi renkli fon kartonu, müzik cd'si
Sözcük ve kavramlar
Mavi,kare
Dikkat edilmesi gereken noktalar
Oyun etkinliğinin geniş bir alanda yapılmasına ve çocukların rahat şekilde hareket etmelerine olanak sağlanmalıdır.
Önerilen diğer etkinlikler
Çocuklardan müzik durdurulduğunda kare şeklinin üzerine basıp tek ayak üzerinde durmasını isteyebilirsiniz.
Değerlendirme
"Sınıfımızda kareye benzeyen başka varlıklar var mı? Kare şekillerimiz hangi renkti? Müzik durduğunda kare şeklini kaparken zorlandınız mı? Oyunumuzu beğendiniz mi?" sorularıyla değerlendirme çalışması yapılır.
Uyarlama